پراکنده از فرزاد حسنی

مجموعه یادداشت ،داستان و نقادی( فیلم،تئاتر ،موسیقی و کتاب) پراکنده و گاه و بی گاه از"فرزاد حسنی" در محیط محترم وب

برنامه بزرگداشت اصغر بیچاره در لس آنجلس
ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ تیر ۱۳٩٥  

بزرگداشت اصغر بیچاره در لس آنجلس

به گزارش بانی فیلم، در مراسمی که به همت برخی از هنرمندان ایرانی ساکن در لس آنجلس برگزار شد، هنرمدان حاضر در مراسم در سخنانی از خاطرات خود از این عکاس قدیمی گفتند.

مراسم بزرگداشت اصغر بیچاره در روز دو شنبه ۲۰ ژوئن برابر با ۳۱ خرداد در وود لاون سمیتری سانتامونیکا برگزار شد و تعداد بسیار زیادی از هنرمندان تئاتر و سینما از ایران و نیز تعداد زیادی از هنرمندان ایرانی ساکن لس انجلس حضور داشتند. این برنامه به همت خانواده اصغر بیچاره و به ویژه دختر او ترمه ژوله و با همراهی و اجرای فرزاد حسنی نویسنده و روزنامه نگار اجرا شد.

مجری مراسم با تشکر از همکاری و همراهی معاونت هنری وزارت ارشاد و مدیرکل هنرهای تحسمی این وزارتخانه اظهار امیدواری کرد زمینه لازم برای راه اندازی موزه عکس فراهم شود تا به زودی آثار آقای بیچاره شامل دوربین ها و نگاتیوها و عکس هایی که سالایان سال او جمع آوری کرده بود در این موزه جمع آوری و نگهداری شود و در اختیار علاقمندان هنر عکاسی قرار گیرد.

منصور سپهر نیا اولین سخنران این برنامه بود که به ذکر خاطراتی از همکاری با بیچاره پرداخت و سپس فخری خوروش هنرمند قدیمی تئاتر و سینما درباره او صحبت کرد.

همچنین فیلم کوتاه “سایه عشق” ساخته آمنه مقدم که اصغر بیچاره در آن بازی کرده بود نیز در این مراسم به نمایش در آمد و کارگردان درباره همکاری او با این پروژه صحبت کرد.

گوهر خیراندیش دیگر سخنران این برنامه درباره خاطرات مشترک با بیچاره در سینما و نیز خاطرات خوبی که با هم در لس آنجلس داشتند صحبت کرد.

سخنرانان بعدی مراسم هادی مرزبان کارگردان تئاتر ایران ،کامبیز ضرغام عکاس، مجید مشیری بازیگر تئاتر و سینمای ایران، مجید میرفخرایی طراح صحنه سینما و تلوزیون ایران بودند.

همچنین در ابتدای برنامه پیام های تصویری و صوتی رسیده از سراسر جهان پخش شد .در این بخش ابتدا تورج ژوله فرزند اصغر بیچاره صحبت کرد و سپس  بهزاد فراهانی بازیگر و کارگردان تئاتر ،دانش سارویی عکاس ایرانی ساکن سوئد،  روزبه روزبهانی عکاس ساکن ایران، ساناز سید اصفهانی نویسنده و پژوهشگر ساکن ایران، سروش قهرمانلو خواننده و موسیقیدان و سرپرست گروه موسیقی نیوش پیام خود را برای این مراسم فرستادند. از نکات جالب این بخش اجرای زنده موسیقی توسط سروش قهرمانلو موسیقی دان ایرانی صاحب سبک با ساز سه تار الکتریک بود.

سایر میهمانان هنرمند حاضر در این مراسم پارسا پیروزفر، ماشا منش، ساسان توکلی فارسانی، جهانگیر غفاری، پرویز صیاد ،علی فخرالدین و….بودند.


برنامه با پخش بخش هایی از فیلم مستند “شعری برای وداع”ساخته فرزاد حسنی درباره بیچاره همراه بود.

همچنین در بخشی از محل اجرای این برنامه بخش هایی از آرشیو عکس ها و دوربین های قدیمی و نفیس اصغر بیچاره به همراه لباس ها و وسائل کار او به نمایش در آمد . به گفته خانواده او در صورت تحقق ساخت موزه سینما و یا محلی برای نمایش عمومی وسائل و آثار آقای بیچاره این وسائل به آن محل در ایران منتقل خواهد شد.

لینک سایت بانفی فیلم از: اینجا

 

 

 

 

 

 


 
ما نداریم از رضای حق گله !
ساعت ٢:٠٥ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ تیر ۱۳٩٥  

ما نداریم از رضای حق گله

 

یکی از بهترین عکس هایی که در طول عمرم گرفته ام این عکس است. سوژه را با بالارفتن از میان خروارها خاک تپه شده یافتم یک روز بعد از زلزله مهیب بم که هزاران کشته داده بود.سساعاتی بعد از زلزله خودم را رسانده بودم آنجا.با ماشین از خیابانی عبور می کردیم و از دور چشمم به این نما افتاد. ماشین را متوقف کردم و از خاک خروار شده بالا رفتم و با این صحنه مواجه شدم . از جایی که ظاهرا باید پیشتر مغازه ای بوده تنها یک در مانده بود و یک پوستر و یک نوشته همه چیز از بین رفته بود جز این در و این نوشته .این عکس با نسل اول یکی از پشرفته ترین دوربین های دیچیتالی گرفته شده است. عکسی است بسیار جالب از روز اول حضور من در زلزله بم . سال ها است به این در و این نوشته گاه و بی گاه فکر می کنم.

 

 


کلمات کلیدی: