پراکنده از فرزاد حسنی

مجموعه یادداشت ،داستان و نقادی( فیلم،تئاتر ،موسیقی و کتاب) پراکنده و گاه و بی گاه از"فرزاد حسنی" در محیط محترم وب

تجلیل دکتر قالیباف شهردار تهران از کوچکترین بلاگر زیست محیطی ایران و جهان
ساعت ٤:۳۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ اسفند ۱۳۸٧  

موفقیت دیگری از نیکتا :

این بار تجلیل دکتر قالیباف شهردار تهران  از کوچکترین بلاگر زیست محیطی ایران و جهان

 

مقدمه :

یادتونه تو دو پست قبل تر از نیکتا خانم خودمون نوشته بودم و از هنرمندیش تو کنسرت پیانو گفته بودم و لابد تو لابلای نوشتم می تونید حدس بزنید کلی خرکیف شده بودم ...هان یادتونه !

خوب دختر کوچولوی ما تو طول یک هفته دوبار تونست موفقیت کسب کنه . و شدت خرکیفی ما هم اونقدری بوده که یه پست دیگر راجع به نیکتا خانوم بنویسم .اونم در شرایطی که کلی پست جالب و جنجالی و داغ تو نوبت انتشاره و کلی اتفاقات باحال سیاسی و فرهنگی و اجتماعی اتفاق افتاده یا در حال وقوعه ....از لذت بیش از حدبخاطر کسب موفقیت این دختر بچه  همین بس که الان به جای این پست باید تحلیل جامعی درباره میرحسین و حضور او در انتخابات می نوشتم . اما اون بمونه واسه بعد ..فعلا نیکتارو عشقه !

 

****               ****

عکس خبرگزاری مهر از لحظه دریافت جایزه توسط نیکتا

اما موضوع چیست ؟

نیکتا این بار چطور موفق شد و چرا تقدیر شد ؟جواب :این بار به عنوان کوچکترین بلاگر زیست محیطی ایران و جهان . اینو من نمی گم .بلکه مجری مراسمی که دوشنبه نوزدهم اسفندماه در شهرداری تهران برگزار شده و گروه ویژه داوری گفتن  و چقدر بدشانس بودم که به خاطر سفر به جنوب تو این مراسم نتونسته بودم حاضر باشم .

روز دوشنبه در مراسمی از 30فعال برتر حوزه محیط زیست ایران توسط شهردار تهران و با حضور تعدادی از شخصیت های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و نیز نمایندگان مجلس و برخی هنرمندان تجلیل شد .

دراین مراسم که با یک ساعتی تاخیر در تالار ایران زمین شهرداری تهران در خیابان بهشت برگزار شد، علاوه بر این تقدیر از کوچکترین بلاگر زیست محیطی ایران و جهان که سعی داره با نوشتن به زبان ساده و کودکانه خودش در حفظ محیط زست فعال باشه در انتهای مراسم تقدیر ویژه ای صورت  گرفت .

نیکتا در این مراسم با دریافت لوح افتخار و تندیس جشنواره در کنار دیگر فعالان محیط زیست تشویق و تقدیر شد .

من فکر می کنم اینگونه برنامه ها و اینگونه تشویق ها از کسانی که استعدادی را از خردسالی از خود بروز می دهند به رشد و شکوفایی بیشتر اونها خیلی کمک می کنه و بی تعارف و فارغ از هرگونه گرایش سیاسی از دکتر قالیباف و مشاور زیست محیطی شون دکتر حیدرزاده بخاطر این دید و بینش وسیعشون به مسائل زیست محیطی تشکر می کنم .

این تشکر تنها بخاطر تشویق نیکتا خانم ما نیست . به جای نیکتا می تونست از هر کس دیگری که نظیر نیکتا تو این مدت اینچنین تلاش کرده بود ،تقدیر بشه ...فرقی نمی کرد نفر تقدیر شده کی باشه ..مهم اینه که شهردار تهران برای تلاش یک دختر بچه کوچک در حوزه اطلاع رسانی محیط زیست ارزش قائله ...برای همین و به خاطر همین نکته سنجی شهردار تهرانه که براش ارزش قائلم ....

 

اما اسامی30 فعال زیست محیطی تقدیر شده عبارتند از :

شادروان دکتر تقی ابتکار ؛دکتر عبدالله اشتری نخعی ؛محمد علی اینانلو ؛دکتر امرالله آهنی ؛دکتر سهراب بنی سلیمان شیبانی ؛ زنده یاد دکتر فرنوش بهرام پور ؛شهید ناصر پیروی(محیط بان)؛دکتر محمد حسین جزیره ای ؛دکتر ویکتوریا جمالی ؛ شادروان دکتر کریم جوانشیر ؛ دکتر یوسف حجت  ؛جانباز محرم دلاوری؛ دکتر سید محمود شریعت ؛جانباز کریم شفیقی  ؛مهندس فریبرز شکرایی؛ مهندس هوشنگ ضیایی؛زنده یاد یوسف علی پور؛دکتر منصور قیاس الدین ؛مهندس بیژن فرهنگ دره شوری؛ مهندس رمضانعلی قائمی ؛دکتر عبدالرضا کرباسی؛دکتر ناصر کرمی (اولین خبرنگار محیط زیست) ؛ دکتر اسماعیل کهرم؛ دکتر مجید مخدوم؛دکتر مه لقا ملاحی (مادر محیط زیست ایران) ؛مصطفی میرسلیم ؛ اسماعیل میر فخرایی ؛مهندس وحید نوروزی (اولین تشکل زیست محیطی)؛ عبدالحسین وهاب زاده ؛دکتر علی نخ کشی

تقدیر ویژه :"نیکتا " کوچکترین بلاگر زیست محیطی ایران و جهان و کوچکترین پیانیست حرفه ای ایران

 

توضیحات کودکانه نیکتا و تعدادی از عکسهای او را از این مراسم ببینید ازوبلاگ نیکتا و تشویق و اظهار نظر یادتون نره :    

  لینک وبلاگ نیکتا

 

 نیکتا در برابر دوربین خبرنگاران با لوح تقدیر و نشان ویژه دریافتی از شهردار تهران

****               ****

نکات جالب سخنرانی شهردار تهران

· دکتر قالیباف در این مراسم  به دفن غیربهداشتی زباله ظرف 40 سال گذشته در منطقه کهریزک اشاره کرد و افزود: زمانی که ما اعلام کردیم، دفن غیربهداشتی زباله را در کهریزک به صفر می‌رسانیم، خیلی‌ها به ما ایراد گرفتند و گفتند که حتما دچار مشکل می‌شویم. اما امروز میزان دفن غیربهداشتی زباله در این منطقه به حداقل ممکن رسیده و با تکمیل شدن سلول‌های جدید دفن بهداشتی همین میزان نیز به صفر خواهد رسید. از سوی دیگر برنامه کاملی را برای تفکیک زباله از مبدا شروع کرد‌ه‌ایم. متاسفانه شرایط تولید زباله در شهر تهران بسیار نگران‌کننده و بیش از استانداردهای جهانی است و من حتی خجالت می‌کشم که بگویم در برخی از نقاط شهر به جای یک بار در روز، تا سه بار جمع‌آوری زباله را انجام می‌دهیم، در حالی که در بسیاری از نقاط دنیا حتی همان یک‌بار در روز نیز وجود ندارد.

· قالیباف گفت: در حال حاضر بیش از شش ماه است که هیچ زباله‌ای در شهر به صورت غیربهداشتی دفن نمی‌شود و شهرداری تهران تلاش کرده تا مجموعه‌های 250 تنی سیار تفکیک زباله را در شهر به کارگیری کند تا بدین ترتیب مهمترین خطر زیست‌محیطی که همان زباله‌ها هستند، را کنترل کنیم.

· قراردادی با یک شرکت اروپای منعقد شده تا مرکزی در کهریزک ساخته شود که روزانه دو هزار تن زباله را به آنجا بفروشیم و انرژی پاکی که تولید می شود در این منطقه استفاده و مجموعه کهریزک به پارکی بزرگ در جنوب تهران تبدیل شود . مترو

· قالیباف  در بخشی از صحبت‌های خود به اقدامات شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل اشاره و تاکید کرد: در چند سال پیش وقتی می‌گفتیم می‌خواهیم 15 کیلومتر در یک سال بسازیم، می‌گفتند شما افرادی کارنابلد هستید و قطعا شکست می‌خورید. اما امروز همین میزان کار را نیز شکرگذار هستیم، چرا که توانسته‌ایم رکورد ساخت مترو در سال را به 15 کیلومتر برسانیم و حالا از ما می‌پرسند، چرا سالانه 20 تا 25 کیلومتر مترو نمی‌سازید. وی عنوان کرد: من معتقدم که اگر 217 کیلومتر مترو در شهر تهران داشته باشیم، می‌توان و باید محدودیت‌های جدی را برای خودروهای شخصی اعمال کرد و اگر بتوانیم در یک برنامه چهار ساله به این رقم برسیم می‌توان آینده خوبی را برای شهر تهران پیش‌بینی کرد، در عین حال تا فاصله تکمیل شبکه مترو می‌توان با شبکه اتوبوس‌های تندرو، جابجایی مسافر در مسیرهای شلوغ را جبران کرد.

· قالیباف با بیان این که زندگی در مرکزشهر کشته شده است ، گفت : مناطق 11 و 12 تهران در روز 5/2 میلیون نفر جمعیت دارند و شب ها فقط 250 هزار نفر در آن سکونت دارند و این یعنی در مرکز شهر زندگی کشته شده است و سعی داریم تا زندگی را در قلب شهر احیا کنیم و در طرح جامع و تفضیلی نیز این موضوع مورد توجه قرار گرفته است .

****               ****

حاشیه ها ی مراسم

· در ابتدای این مراسم دکتر بیدهندی رییس دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در ابتدای صحبت‌های خود با بیان این مطلب که این اقدام شهرداری در تجلیل از فعالان برتر حوزه زیست محیطی جزو وظایف شهرداری نیست، تصریح کرد: این وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست بوده که متاسفانه تاکنون این کار را نکرده است.

· در این مراسم بیانیه تاسیس باشگاه هنرمندان دوستدار محیط زیست توسط بهروز بقایی بازیگر تلویزیون قرائت شد .

· از دکتر محمد هادی ایازی ، مشاور عالی شهردار تهران نیز از طرف یونیسف به پاس حمایت از حقوق کودکان نشان ویژه ای اهدا شد .

· از طرف شهردار تهران به محیط بانان جانباز و خانواده های شهدا فعال در زمینه محیط زیست ، سفر حج اهدا شد .محیط بان شهید و محیط بانان جانباز مورد تقدیر قرار گفته در این مراسم مورد هجوم و حمله ناجوانمردانه قاچاقچیان چوب قرار گرفته بودند .

· در این نشست ، دکتر محسنی ، نماینده مجلس ، دکتر تابش ، رئیس فراکسیون اقلیت مجلس ، دکتر میر سلیم ، عضو تشخیص مصلحت نظام و دکتر منافی رئیس سابق سازمان محیط زیست نیز حضور داشتند

·  رامبد جوان ،بهروز بقایی ،رابعه اسکویی و..از جمله هنرمندان حاضر در مراسم بودند

·  هیچکدام از مدیران سازمان محیط زیست در این مراسم حضور نداشتند .

·  میرسلیم در این مراسم هم تقدیر شد و هم از برگزیدگان تقدیر کرد که در نوع خود جالب بود.

·  در طول مراسم دو سرود توسط گرو های دانش آموزی برگزار شد.

·  در این مراسم فیلمی درمورد زندگی سرکار خانم دکتر مه لقا ملاحی "مادر محیط زیست " ایران که متولد 1296می باشدو 91 ساله هستند،پخش شد .

· دکتر قالیباف به هنگام تقدیر از "مادر محیط زیست ایران "حانم دکتر ملاحی به جای اینکه جایزه را روی صحنه به ایشان بدهند ،از صحنه به محل استقرار خانم ملاحی رفتند(بخاطر کهولت سن و سختی جابجایی) و جایزه را در همانجا به ایشان تقدیم کردند.

·  حضور کوچکترین فعال زیست محیطی (نیکتا نزدیک به 9 ساله  ) و خانم دکتر مه لقا ملاحی 91ساله از حاشیه های جالب مراسم بود .

 تقدیر قالیباف از خانم دکتر ملاحی "مادر محیط زیست ایران "

****               ****

توضیح – خوشحالم که در این مراسم علاوه بر نیکتا از دوست عزیزم مهندس "وحید نوروزی" هم دانشگاهی قدیمی و مدیرعامل فعلی مرکز معاینه فنی خودرو تهران و فعال زیست محیطی در سازمان های غیر دولتی تقدیر شد . من خودم شاهد فعالیت ها و تلاش های او و دکتر حیدرزاده در دوران دانشگاه بودم.خوشحالم به خاطر تقدیر از دکتر حجت دوست خوب و عزیز ما که دورانی کوچک با ایشان همکاری داشتم . نمی شود از زحمات بی دریغ دکتر حیدرزاده دوست عزیز و پرتلاش تو این پست نگفت .خیلی تو این چند سال زحمت کشیده . یه جورایی تو این چند سال خدمات شایسته ای را در حوزه محیط زیست برای شهروندان تهرانی انجام داده .