پراکنده از فرزاد حسنی

مجموعه یادداشت ،داستان و نقادی( فیلم،تئاتر ،موسیقی و کتاب) پراکنده و گاه و بی گاه از"فرزاد حسنی" در محیط محترم وب

پرونده مفصل فرزاد حسنی برای غزاله علیزاده
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳۸٩  

پرونده مفصل فرزاد حسنی

برای «غزاله علیزاده»

 

 این زبان دل‌افسردگان است
نه زبان پی نام خیزان
گوی در دل نگیرد کسش، هیچ
ما که در این جهانیم، سوزان
حرف خود را بگیریم، دنبال

                                       (نیما یوشیج)

 

اشاره

غزاله علیزاده برای من یعنی زنی ناشناخته یا کم شناخته مانده در دنیای معاصر کنونی که با مدد جستن از این همه ابزارهای اطلاع رسانی مدعی است چیزی را از کسی یا درباره کسی پوشیده و پیچیده نمی گذارد .در همین حوالی زندگی کرده .چون من سال های مدیدی از عمرش را در مشهد گذرانده .در زمان مرگش هفده ساله بودم و امروزکه  14سال از سالمرگش می گذرد سی و یک ساله هستم و به ساعت غزاله 19سال تا مرگ فاصله دارم !

فیلم پگاه آهنگرانی را درباره غزاله علیزاده دیده اید(محاکات عزاله علیزاده ) . در بخش هایی از فیلم تصویر واقعی غزاله را چند ماه قبل از مرگش تصویر کرده است . ظاهرا این فیلم ها به نحوی به دست پگاه رسیده اند .

در این فیلم ما تصویر غزاله را در منزل و بیرون از آن در خیابان می بینیم . زنی که چهارده سال از مرگش گذشته است جوری لباس می پوشد که شاید امروز مد باشد . جوری حرف می زند و از چیزهایی می گوید که امروز هم تازگی دارد . به نظرم غزاله کمی از نسل خود جلوتر حرکت می کرد و به همین جهت خودخواسته در همسویی با تقدیرش به یکباره به زندگیش توقف داد تا دیگران یعنی هم نسلان منتقدش در گذر زمان به او برسند .

اینک در گذر این همه سال از مرگ او بخش هایی ناگشوده از دفتر غزاله تازه کشف می شود . مدتی است قصد دارم در مورد غزاله یک کاری انجام دهم . مقطع سنی مورد نظرم زمان دانشجویی اوست و دوستان هم دوره اش .شاید عجیب باشد برایتان که غزاله علیزاده و مرتضی آوینی دوستان نزدیک و هم دوره های دانشگاهی باشند . این بخش از روایت در زندگی این هر دو تنها به صورت اشاره ای گذرا نوشته شده و دیگر ادامه نیافته است . هر بار که چیزی در این مورد نوشته می شود خانواده آوینی و موسسه روایت فتح به شدت واکنش نشان می دهند و گویی دوست ندارند این بخش از زندگی او گشوده شود و خانواده علیزاده نیز در سکوت و سکون همیشگی هیچ نمی گویند . شاید روزی فرصتی دست دهد در این باره بنویسم که ننوشته می دانم نوشته جانداری خواهد شد .

پرونده ای در یادبود سالمرگ غزاله تدارک دیده ام و سعی کرده ام تا جایی که می شود بخش هایی از زوایای شخصیت غزاله را به شما نشان دهم . نمی دانم تا چه حد موفق بوده ام اما سعی خود را کرده ام . بنا به اصل ایجاز در فضای نت و وبلاگ تا جایی که شده پرونده را کوتاه تر کرده ام .بعصی جاها جملاتی را به رنگ قرمز یا سبز های لایت کرده ام . اینها جملاتی بوده از غزاله یا دیگران درباره غزاله که خوشم آمده و خواستم به اینصورت نظرم را بدانید .یادداشتکی هم نوشته ام بر کار پگاه آهنگرانی عزیز با دست مریزاد به کارش .

پرونده مفصل من درباره غزاله علیزاده را درلینک زیر بخوانید و قبل از خواندن بدانید عناوین مطالب چنین است :

 

·         زندگی غزاله علیزاده

·         فعالیت ادبی غزاله علیزاده

·         نظرات دیگران درباره غزاله علیزاده

·         مصاحبه «گردون»  با غزاله علیزاده

·         غزاله علیزاده در مصاحبه‌ای با رادیو فرانسه

·         آخرین نوشتار غزاله علیزاده

·         درباب «محاکات غزاله علیزاده »از پگاه آهنگرانی

·         سخنرانی  دکتر رضا براهنی در سوگ غزاله علیزاده

·         شعر رضا براهنی در سوگ غزاله علیزاده

·         درباره داستان «غزاله » نوشته ناهید توسلی

·         جملات معروف غزاله علیزاده

لینک مطلب -پرونده مفصل غزاله علیزاده -