پراکنده از فرزاد حسنی

مجموعه یادداشت ،داستان و نقادی( فیلم،تئاتر ،موسیقی و کتاب) پراکنده و گاه و بی گاه از"فرزاد حسنی" در محیط محترم وب

شب وصال نادر و سیمین
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ اسفند ۱۳٩٠  

شب وصال نادر و سیمین

سیمین هم به نادر رسید ...ترمه در کنار هر دو ...حالا خانواده فروپاشیده دوباره جان می گیرند ،یکی می شوند و به هم می رسند ،درست مثل یک ملت که غرور خدشه دار شده اش را یک شبه و تنها با لمس مجازی یک تندیس طلایی از پشت قابل تصویر به دست می آورد .

ملت که دستش که تندیس اسکار نرسیده اما همه ما حس می کنیم که تندیس به دست در برابر صدها و هزاران دوربین ایستادهایم و می خندیم و بر سر تندیس بوسه می زنیم و کیف می کنیم .

مبارک است ...به مبارکی و میمنت این مهم و در شبی که فال نکو آمد ،حالا نادر و سیمین و ترمه کنار هم ایستاده اند ،مثل قامت رعنای ایستاده یک ملت که به احترام افتخاری که هموطنش آفریده سراپا می ایستند .

این یک مراسم معمولی نیست ....این جشن وصال یک خانواده است،این ندای پایان حرمان یک نسل است،نسلی که جدایی و تلخی های ناخواسته را با تمام گوشت و خون خود حس کرده و جز در سکوت و جز در خویش دم نزده و همه آه و حسرت را در دل نگه داشته و بغض ها را تنهای تنها فروخورده .

 صدای اصغر ،صدای یک ملت و حنجره فرهادی امانتی بود برای انتقال این پیام ...

ما دوباره به وصال می رسیم و به همبستگی و دوباره دلبستگی معنا می یابد ،مهم نیست کی و کجا ،ولی به هم می رسیم .

توی این عکس سحرانگیز با این لباس عجیب لیلا و لباس رسمی شب پیمان معادی، می توانی معانی تمثیلی و استعاری زیادی را برداشت کنی ....انگاری سیمین دوباره نوعروس نادر شده ،اما این بار در حضور ترمه ....

ترمه همچنان شاهدی است بر نسل ما ....

در مراسم اسکار سه چهره اصلی شاهکار اصغر فرهادی که در آخرین نمای فیلم با رخت عزا از یکدیگر جدا شدند، در هیبتی جدید کنار یکدیگر نشسته بودند . در کنار پیمان معادی، لیلا حاتمی در لباسی نظیر لباس نوعروسان نشسته بود و سارینا فرهادی(ترمه) باز هم حلقه اتصال این دو بود.

به گمانم  انتخاب لباس سفید و خاص لیلا حاتمی(که یاداور لباس نوعروسان است) دارای پیام بود . پیام وصال و پایان جدایی !