پراکنده از فرزاد حسنی

مجموعه یادداشت ،داستان و نقادی( فیلم،تئاتر ،موسیقی و کتاب) پراکنده و گاه و بی گاه از"فرزاد حسنی" در محیط محترم وب

فرو رفته در کلاه موشی
ساعت ٧:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۱  

فرو رفته در کلاه موشی

با کلاهی موشی بر سر و نی لبکی در دست و دستکشی موشی در دست مرتب ساز می زند با یک آهنگ و ممتد و یکنواخت و بدون ذره­ای تغییر و یا خلاقیت ....از صبح تا پاسی از شب ... اگر روزگاری گذرتان به اطراف میدان دام افتاد حتما او را می بینید ... اصلا خوش شده یک نماد...پیرمردی مثلا نی لبک زن که با جدیت و قاطعیت مثال زدنی فقط توی یک نی لبک فوت می کند و از این طریق گذران زندگی می کند .

رفتم تو کار کسی که فوت می کند به میان میله ای نی لبک نام بی آنکه سوراخ های انتهایی این میله را با دستان لرزانش بتواند خوب مدیریت کند برای بیرون کشیدن یک نوای خوب و یک ملودی آرام،جاهایی که می رفت.

در این شهر همه رنگ، پیرمرد یک روز تمام وقت مرا گرفت.به دقت جزئیات رفتارش را زیر نظر گرفتم، وقتی که استراحت می کردو وقت هایی را که با صبر و حوصله و پشتکاری مثال زدنی توی سوراخ میله یا نی لبکش فوت می کرد .

 جالب بود زمان های کار و زمان های استراحت بخصوصی داشت . هر ده دقیقه یکبار دست از کار می کشید و نفسی تازه می کرد و هر یک ساعت هم کمی آب می خورد و دستهایش را ماساژ می داد و بعد دوباره شروع ....کلاه موشی به او و قیافه و قامتش حس و حال عجیبی داده ...دلت بی خودی برایش می سوزد . نمی توانی راحت و آسوده از کنارش رد شوی ..این حس و حال همه توریست هایی است که از این اطراف می گذرد وگرنه او خودش شهره عام و خاص هلندی هاست و بعید است هلندی جماعت برای انداختن سکه ای به سبد پیرمرد موشی نی لبک زن زحمت خم شدن را به خودش بدهد....اگر روزی و روزگاری گذرتان به آمستردام و میدان "دام" افتاد و یک صدای ممتد و بی وقفه سوت شنیدید، شک نکنید خودش است ..خط صدا را دنبال کنید تا پیرمردی را ببینید که فرو رفته در یک کلاه موشی و با جدیت عجیبی بی وقفه توی نی لبک فوت میکند تا مگر روزی یک ناله ،یک ملودی یا یک آهنگ خفته در میان نی لبک را از خواب بیدار کند ...اگر او را دیدید راحت و آسوده رد نشوید ...نزدیک دام چیزهای زیادی برای دیدن هست قبول ! تقیریبا اکثر جاذبه های توریسی آمستردام همین حول و حوش است ...از من می شنوید این جاذبه را راحت از دست ندهید ...خوب دقت کنید ..پیرمردی فرو رفته در کلاه موشی ...


کلمات کلیدی: