شهر قصه و پرده دوم

 شهر قصه و پرده دوم

 بیژن مفید

عاشق شروع پرده دوم "شهر قصه "بیژن مفیدم .اون تک گویی با اون صدای رسا . نمی دونستم صدا مربوط به محموداستاد محمد کارگردان مشهور تئاتر امروزه ایرانه . مطلبی رو دیدم در مورد شهر قصه و بخصوص پرده دومش خواستم اینجا بیارم :

 پرده دوم «شهر قصه» با یک قطعۀ مونولوگ یا تک‌گویی شروع می‌شود که در واقع به‌صورت مستقل و جدا از بافت و ساختار کلی نمایشنامه است. آنجا که «خر» شهر قصه پیش میمونِ عریضه‌نویس، دارد نامه‌ای را دیکته می‌کند. «آره! داشتیم چی می‌گفتیم؟ بنویس!» تکیه کلامی که اودر این واگویه به کار می‌برد یعنی «حالیته؟» را بعدها در بسیاری از متن‌ها و قطعه‌های نمایشی و به‌خصوص در ترانه‌های ایرانی به کار گرفتند که هنوز هم کاربرد دارد و شنیده‌ایم و می‌شنویم. این صدا و اجرای استادانه از آنِ «محمود استادمحمد» است که ایفای نقش «خر» را به عهده داشت. «محمود استادمحمد» خود یکی از کارگردان‌ها و تئاتر نویس‌های خوب ایران است .

«محمود استادمحمد» ، در خصوص سابقه و تاریخچه و چگونگی تکمیل شدن این نمایشنامه می‌گوید:«بیژن، اول «شهر قصه» را بطور مختصر و برای کودکان نوشته بود. متن «شهر قصه» که تایپ شده بود یک متن کوتاه چند صفحه‌ای بیشتر نبود. از همان متل معروف خر، خراطی می‌کرد. بز، بزازی می‌کرد. اسب، عصاری می‌کرد. فیل اومد آب بخوره، افتاد و دندونش شکست شروع می‌شد و می‌رسید به داستان «خاله سوسکه» و «آقا موشه» و با قصه آنها تمام می‌شد. اصل محتوای «شهر قصه» که بعدها به صورت تراژدی فیل شکل گرفت، چیزی بود که «بیژن» بعدها به «شهر قصه» اضافه کرد و ماجرای فیل خط دراماتیک قصه شد»

«بیژن مفید» خود در مقدمه این نمایشنامه می‌نویسد: «شهر قصه در اصل از یک روایت عامیانه گرفته شده، منتهی من به این روایت شکلی تمثیلی داده‌ام. من در این نمایشنامه کوشیدم تا نظمی را که خاص زبان این قبیل روایت‌های عامیانه است در گفت و گوی آدم‌های این نمایش حفظ شود. «شهر قصه» حکایت دردناک آدمی است که نادانی‌ها، خرافات و سنت‌ها و نظام‌های تحمیل شده‌ای زندگی‌ش را محدود کرده‌اند.»

نمایشنامۀ «شهر قصه» در بخش‌های چهارگانۀ خود، به نوعی روایت‌گر مسخ شدن و بی‌هویتی آدمی‌ست در غربت که در این حکایت «فیل» نماد آن است. در «شهر قصه» همانگونه که داستان‌سرای آن در آغاز می‌گوید، حیوانات مختلفی زندگی می‌کنند و هر کدام نیز صاحبِ شغلی و به کاری مشغول. تا در غروب روزی که فیل در گذر خود، گذارش به آنجا می‌افتد و از بدِ روزگار هنگام خوردن آب از گدار، می‌افتد و دندانش می‌شکند.
این حادثه برای اهالی «شهر قصه» که هر کس سر در کار و زندگی خود دارد، بهانه‌ای می‌شود تا از یک‌نواختگی و تکرار مکرر روزمره‌گی زندگی در آن شهر لحظه‌ای فارغ شوند و ورودِ تازه واردی را که از بابت شکستن دندان و درد ناشی از آن محتاج و نیازمندِ کمک است را به شکل و شیوۀ خود برگزار کنند.

بخش دوم نمایشنامه «شهر قصه» همانطور که گفته شد با مونولوگ یا تک‌گویی «خر» شروع می‌شود و تا پایان آن با زبانی غنی و  کلامی برگرفته از گفتار مردم عادی کوچه و بازار و ترانه‌ها و متل و ضرب‌المثل‌های معروف و جاری و ساری در فرهنگ عامۀ مردم ایران ادامه می‌یابددنیای «شهر قصه» بازتاب ملموس همین دنیای شلوغ و گیج و شتابزدۀ امرزو ماست. دنیای ارزش‌های مادی و روزگار روز‌مره‌گی‌ها و بازتاب عصر ماشین‌زده و همه چیز صنعتی و پلاستیکی شدۀ زمانۀ ما است. آنچه که در «شهر قصه» اتفاق می‌افتد، یادآور استحاله و تب و تاب پوست انداختن‌های فرهنگی ایامی‌ست که مدرک‌گرایی، اصل و اساس به‌ کارگیری و به کار بستن‌ها بود. در بخش سوم از این نمایشنامه، بعد از تغییر شکل فیل، شاهد شستشوی مغزی و تهی شدن او از ارزش‌ها و باورمندی‌ها و اعتقاداتش، و در نهایت بیشتر فرو رفتن او در مرداب بی‌هویتی و از خود بیگانگی هستیم.

در آخرین پرده از نمایشنامۀ «شهر قصه»، ضمن اشاره‌ای که «بیژن مفید» به روند بورکراسی و کاغذ بازی حاکم بر دنیای ما، و عارضۀ رشوه‌دهی و رشوه‌خواری در جامعه دارد، در ادامۀ روایت از «نیستان جدا افتادن» و غربت و غریبی فیل که روزگاری نه از پی حشمت و جاه، که از اتفاق روزگار گذرش به «شهر قصه» افتاد و از بدِ حادثه دندانش شکست، بعد از اضمحلال شخصیت و باروها و اعتقادات او، ما را به مهمانی شوم مرگ هویت و از دست‌رفتگی فیل دعوت می‌کند. «فیل» حالا نه تنها «یک چیز هشهلفت» شده است، بلکه حتی دیگر نامش هم «فیل» نیست. «منوچهر» است!
«بیژن مفید» روز 21 آبان‌ ماه سال 1363، دو سال بعد از ورودش به آمریکا، در لوس ‌آنجلس در گذشت.

 

توضیح : اول - این یک یادآورد هست و پست جدید محسوب نمی شود . دوم – منبع وب سایت چراغ های رابطه

 

/ 20 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خلسه

من مردم. من خیلی وقته که مردم....

خلسه

من مردم. من خیلی وقته که مردم....

دخترِ مو نارنجى

سلامو سلام,کجایین؟ نیستین عمو جونم,تازه اصلآ وبلاگم هم نمیاین [ناراحت] [گریه] وای ی ی ی ی ی ی عمو فرزاد سن من که اصلآ قد نمی ده راجع بهش حرف بزنم,اما متن عالی ای بوداااااااااااااا مثل همیشه ی همیشه [قلب][چشمک]

خلسه

من مردم. من خیلی وقته که مردم....

سمیه صومعه

سلام یه نوار قصه داشتم که خیلی دوسش داشتم. با اونم توش یه خر بود که اسمش فستر بود با صدای آقای مرتضی احمدی. هنوزم دیالوگ هاشو حفظم. البته من سنم به این داستانی که ازش گفتید قد نمیده ولی وقتی نوشتتون رو خوندم یاد اون نوار قصه افتادم.

ستاره

چه قدر خاطره بربام زنده کردی ..اوایل که شنیدم بچه بودم و بربابم قصه بود همشو حقظ بودم بعد ها که هر کدوم از این دیالوگ ها برام معنی پیدا کرد چس کردم اجتماع امروز در قالب یه قصه بچه گونه جه قدر زیبا به تصویر کشیه ده شده ...هنوزم دوسش دارم که باز هم بشینم پاش و گوش بدم

شیلا

سلام شما اقای فرزاد حسنی مجری هستید؟

مريم

نميدونم استاد محمد رو چقد ميشناسي. من شاگرد استادم. استادي كه به معني واقعي استاده.خوشحالم كه هنوزم جايي هست كه از استاد قدرداني بشه.ممنونم ازت.

مجيد مژدهي

عجيب دنيا ...دنيا هميشه كوچيك بوده اينقده ولي داره كوچيك و كوچيكتر مي شه يه روزي ميرسه آدم مي گه استاد محمد و نمايشنامه هاش و مي بينه هم مردي رو كه كه شايد اون روز سيبيل خودش رو تراشيده اما نمايشنامه هاش هم چون خواسته بوديم هست اون گوشه كنارا دنيا نمي شه گفت اون روز زشته يا زيبا يا كسل كننده .بايد ديد