پاکباختگان نفرت / شایستگان محبت

پاکباختگان نفرت / شایستگان محبت

 

پریروز دوست نازنینم رضا رشیدپور در وبلاگش مطلبی در دفاع از فرزاد حسنی نوشته بود (اصل مطلب زیر این نوشته آمده است). خواندم و برایش مطلبی نوشتم . حیفم آمد که اینجا ننویسم و با شما درمیان نگذارم . برای رضا چنین نوشتم :

 

رضای نازنینم سلام

لازم است یا فکر می کنم وظیفه باشد من به عنوان یک وبلاگ نویس از لطف و محبتی که به دوست همکارت کرده ای تشکر کنم .پس اول تشکر به خاطر دفاع از یک همکار،تشکر به خاطر پرهیز از پرده پوشی و تشکر به خاطر صراحت لهجه و تشکر به خاطر تاکید دوباره روی دوستی و محبت و احترام به ارزشهای انسانی .خاطرت هست روزی را که در دفترت ناهار میهمانت بودم . یادت باشد در حال راه اندازی روزنامه بودی و باز اگر یادت باشد بابک نیز آنجا بود و به تو گفتم بابک یک روزنامه نگار حرفه ای است ،اگر می خواهی بصورت حرفه ای وارد این کار شوی باید قواعد حرفه ای گری را دانسته باشی و با حرفه ای هایی چون بابک غفوری آذر حرفه ای رفتار کنی .

از بحث روزنامه که خارج شدیم راجع به دنیای جادویی تصویر حرف زدیم . یادت هست چه گفتم و بعد از شنیدنش چه کردی . من خوب یادم هست .

سربه پایین انداختی ،چند لحظه ای درخود فرورفتی سرت را چند بار به چپ و راست تکان دادی و گفتی: راست می گویی.حق باتوست .

و من چه گفتم که حق را به من دادی ؟

گفتم: رضا !برادر،عزیز !آقای رشیدپور! مجری سابقا مشهور و امروز ممنوع التصویر یا ممنوع الکار! (آن روزها برنامه ات به یکباره و ناگهانی قطع شده بود و فکر کنم نامش مثلث بود)کشور ما کشور تجمیع تناقض ها و پارادوکس هاست و به همین خاطر است که خیلی از چیزهایش به جاهای دیگر شباهت ندارد .

مظفرالدین شاه بود یا ناصرالدین شاه یادم نیست ولی یک جمله تاریخی و معروف دارد با این مضمون :

«همه چیزمان به همه چیزمان می آید .»

در چنین جامعه ای یک مجری تلوزیونی لزوما با یک برنامه زنده تلوزیونی و یک آنتن و میلیون ها بیننده ،محبوب قلوب نمی شود . یعنی ممکن است بشود یا نشود  و اگر شد ممکن است محبوبیتش مقطعی ییا سببی باشد .

برنامه زنده در ایران به نوعی حرکت کردن روی لبه تیغ است و در این حرکت مجری اگر صراحت لهجه داشته باشد در آن واحد دوستان و دشمنان زیادی را از پای گیرنده پیدا می کند و صد البته که در این روزگار وانفسا دشمنان به نسبت دوستان هرچند اگر کمتر باشند ،قدرتمندترند .

بدین ترتیب رضای عزیز برنامه زنده می تواند شهرت را به همراه آورد اما لزوما همیشه محبوبیت به همراه ندارد و اگر باشد تلفیقی است از محبوبیت،نفرت،لذت و .... .

رضا ! یادت باشد بهت گفتم که به احوال خودت دقت کن . اکنون که برنامه ات قطع شده و ممنوع الکار شده ای به نظرت محبوب تر نشده ای از روزگاری که جلوی آنتن بودی ؟

فکر نمی کنی مردم بیشتر از گذشته دوستت دارند؟من فکر می کنم اینگونه است و حالا که نه باکس زنده داری و نه حضوری زنده و نه میلیون ها بیننده فکر می کنی چرا محبوب تر شده ای در حالی که تو همان رضای سابق هستی ؟

اگر باکس لری کینگ را می گرفتند چه اتفاقی می افتاد ؟محبوبیتش در کمتر از چند هفته به طور کامل از بین نمی رفت که می رفت .

پاسخ این سئوال درواقع توجیه کننده یک روال عادی و منطقی در سرزمین پارادوکسیکال یا به قول فارسی را پاسداران ،سرزمین تناقض نماها است .

وقتی دروغ نگویی،وقتی روراست باشی و صادق و وقتی که مردم این صداقت را باورش کنند دیگر مهم نیست جلوی آنتن باشی یا نباشی .

دیگر لازم نیست کولی پشتی به دست به نیت ماه عسل وسط کویر بروی برای تماشای جزر و مد .

تمام ماه های تو شیرین تر از عسل می شود اگر هر روز از دریچه صداقت سخن بگویی رو رفتار کنی .

در چنین شرایطی است که برخلاف همه جای دنیا که وقتی کسی از آنتن و برنامه زنده بیرون آمد و اخراج شد، خیلی زود فراموش می شود و از یاد می رود ،تازه دوران اوج محبوبیت آغاز می شود و البته از اینجا به بعد است که مسئولیتت زیادتر می شود .

رضاجان ! به نظرم الان(آن زمان)باید بیشتر قدر خودت را بدانی و باید با دقت و سنجیده تر از گذشته رفتار کنی که بیشتر و پیشتر زیر ذره بین مردم باریک بین و نکته سنج هستی و محبت مردم به تو افزون تر است .

و فراموش نکن رضا جان که مردم بی خودی و الکی محبتشان را به کسی نثار نمی کنند و تاریخ نشان داده که هربار سهوا و اشتباها نثار محبت کرده اند در کوتاه مدت سبد محبتشان را با شلاق نفرت تعویض کرده اند .

رضا جان خاطرت هست که تایید کردی حرفم را و چه گفتی :

گفتی راست می گویی ،من زمانیکه مثلث شیشه ای را اجرا می کردم وقتی از تلوزیون بیرون می آمدم و در جامعه می گشتم ،مردم که مرا می دیدند با بی تفاوتی و بدون اهمیت از کنارم رد می شدند ،انگار که مرا نمی بینند و این برای من که می دانستم چند میلیون بیننده در تهران دارم عجیب بود؛اما حالا و این روزها(که رضاممنوع الکار شده بود) هرجا می روم با اظهار لطف و محبت مردم مواجه می شوم .

و بعد گفتی :تا مدت ها این تناقض رفتار متعجبم کرده بود و اینک گرفتم دلیلش را .

و حالا رضای عزیز در پایان کلام :

 

«مردم در حافظه تاریخی خود فرزاد را نه با آنتن و نه با ماه عسل ،نه با کوله پشتی و نه با جزر و مد ،که با صداقت و راستگویی و ادب  به خاطر خواهند سپرد .

صراحت لهجه های آنی در یک برنامه زنده برای چند روز و نهایتا چند ماه به یاد می ماند . میهمانان ویژه در یک برنامه تلوزویونی زنده در فرمت تاک شو و سئوال و جواب های مجری با او زود از اذهان پاک می شودو این ذات یک چنین برنامه هایی است.

آنچه می ماند صداقت است و احترام به مردم و از همین روست که امروز محبت و لطف مردم بیشتر از گذشته شامل حال فرزاد می شود و این محبت قطعا بیش از زمانی است که فرزاد ممکن بود ماه عسل را زنده اجرا کند .

دیگر بعد از این با خود فرزاد است که شایستگی و لیاقت خود را برای کسب این انرژی مثبت از حانب مردم (محبت )نشان دهد و در پاسداشت این تحفه بی نظیر و بی بدیل در سرزمین تناقض ها بکوشد .

تحفه امروز فرزاد آسان بدست نیامده ولی اگر غافل شود آسان و زود از دست می رود .

و اما از حسن جوهرچی نوشته بودی و اجرایش . مهم نیست! این ماه عسل نیز می گذرد اما مردم در ذهنشان تصویر حسن جوهرچی با آن چهره نورانی و دوست داشتنی سابق جوری مخدوش و عیب دار می کنند که اصلاحش تا مدت ها طول خواهد کشید و چه بسا میسر نشود .

جوهرچی ریسک بزرگی کرد . قماری کرد که در آن چندین و چند سال سابقه کاری را به وسط و میان آورده و نتیجه اش را میلیون ها نفر از قبل پیش بینی می کنند .

و اینک هشدار بر پاکباختگان ازنفرت و سلام بر شایستگان محبت .واسلام !

 

 

متن رضا رشیدپور درباره ماه عسل

 

سلام . گشایش سفره ی پرستاره ی آسمانی بر شمامبارک

دیروزفرزاد حسنیبه من زنگ زد. عصبی به نظر می رسید. دلیلش را پرسیدم . با کمالتعجب گفت که اجازه ی اجرای برنامه در تلویزیون را به اونداده اند ! از تصمیم های لحظه ای و شتاب زده ی مدیران شبکه بسیار دلخور بود . . .

یک هفته ی پیش من به فرزاد زنگ زدم . خوشحال به نظر می رسید . دلیلش را می دانستم . مشغولنوشتنترانه ی استوابود . بازگشتش بهتلویزیون را تبریک گفتم و از خوشحالی و طراوتش لذت بردم .

تا کی این چرخه ی فرسوده ی تکرار و اشتباه خواهدچرخید ؟ چرا نمی خواهیم باور کنیم که ماه عسل برنامه ی فرزاد حسنی است ؟ برایش زحمتکشیده و خون دل خورده . چرا تلاش موفق او برای جذب میلیون ها بیننده را نادیده میگیریم ؟ زمانی نه چندان دور گفتگو های جالب او با چهره های جوان نقل محافل بود وهمین آقایان مدیر به داشتن برنامه ی اینچنینی افتخار می کردند … حالا مگر چه چیزیتغییر کرده که شمشیرهایمان را برای این مجری سرشناس و دوست داشتنی از رو بسته ایم؟! من مطمئن هستم که فرزاد حسنی هیچ تغییری نکرده . او همان فرزادی است که با خانمآرین گفتگو کرد و مردم با اشتیاق فیلم آن را دست به دست چرخاندند . عجیب است کهفراموش کرده اید . بهتر بگویم … عجیب است که خودتان را به فراموشی زده اید . البتهمی دانم که  یکی از رموز مدیریت در این روزگارفراموشیاست !!!

امیدوارم که در این چند ساعت باقی مانده تصمیمآقایان عوض شود و فرزاد حسنی را به خانه اش بازگردانند . او از جنس رسانه است و بیگمان حضورش در قاب تلویزیون تحولی قابل توجه در رخوت رسانه ای ماه های اخیر خواهدبود . بهتر است به جای هزار ساعت سخنرانی در مورد معایبشبکه ی فارسی وانهر روز فقط یک دقیقه تصمیم هایمنطقی بگیریم … ان شاالله

ضمنا شنیده ام کهحسن جوهرچیرا کاندیدای اجرای این برنامه کرده اند . حسن را باهوش تر از آنمی دانم که چنین اشتباه ویرانگری را مرتکب شود . هرکسی به صندلی ماه عسل تکیه بزندخواهد باخت مگرفرزاد !

/ 49 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا(طرفدارپروپاقرص فرزادعزیز)

دلم میخوادیه باردیگه مجری دوست داشتنی روازپشت شیشه تلوزیون ببینم هرروزکاروزندگیم شده بدوبیراه گفتی به آقای جوهرچی البته همچین بیراهم نیس خدابگم چیکارشون کنه دلم به فرزادخوش بوداااا[گریه][گریه]

سحر

سلام .ممنون از حرف های زیبا تون و حمایت صادقانتون خدا حفظتون کنه.

ساهره

سلام اقا فرزاد نمیدونم اقای مجری محبوبمون هستید یا نه که البته یه حسی بهم میگه هستین ممنون که یه فرصت فراهم کردین دردمو حداقل به چند تا گوش شنوا به قول خودتون در محیط محترم وب برسونم میخوام بگم دلم گرفته از نبودنتون و دیگه... کار اقای جوهرچی خیلی زشت و ... [دلشکسته][دلشکسته][دلشکسته]

...

دقیقا...و با تاکید دقیقا امروز داشتم به همینا فکر میکردم!!!!

...

در ضمن دوستانی که آقای حسنی نویسنده رو محکوم به سو استفاده از اسم آقای حسنی مجری میکنید و در حالتی بهتر به بی توجهی به این سو تفاهم...با وجود عوض شدن محتوای بخش "درباره من" واقعا دیگه جایی واسه اشتباه نیست... دقت به جر امتحان ریاضی به درد جاهای دیگه ای هم میخوره...

زهرا

مانده ام این حکایت های رقیب بر انگیزنده را از کجا در میآورید آقا فرزاد!! همه اش دارم فکر میکنم واقعا حیف فرزاد حسنی، واقعا برای شما متاسفم و در عین حال خنده ام میگیرد که این همه لیچار این پست را به حساب سادگی شما بگذارم یا به حساب کیز بازی یک دوست که برای خود شیرینی هم شده مجیز رضا رشید پور را گفته اید یا اینکه از چه رویی و با چه منطقی حسن جوهرچی را بازنده میخوانید ،؟! فرزاد حسنی برای ماه عسل زحمت کشید درست ضوابط کاری مشکل سیما درست اما اگر خود فرزاد حسنی یا جناب رشید پور دلشان برای موقعیتشان و تصویرشان میسوخت و دوست داشتند بمانند هیچ گاه مرتکب کاری نمیشدند که موقعیت حساسشان را تحت تاثیر قرار دهد از این جهت من چیزی به جز خود شیرینی و مجیز گویی در پست حاضر نمیبینم واقعا حیف فرزاد حسنی البته هم از جهت اینکه به راحتی دراین وبلاگ نامش مورد سوئ استفاده قرار گرفته و همچنین اینکه دارید موقعیت حسن جوهرچی را هم خدشه دار میکنید .آنوقت اسم خودتان را گذاشتهاید آدم فرهنگی؟؟ به شما بگویم آدمهایی مثل شما هستند که از یک برنامه ی ساده که سالی یک ماه آن هم دم سفره افطار برای مخاطبان روزه دار ایرانی پخش میشود استفاده میکنند تا

زهرا

به شما بگویم آدمهایی مثل شما هستند که از یک برنامه ی ساده که سالی یک ماه آن هم دم سفره افطار برای مخاطبان روزه دار ایرانی پخش میشود استفاده میکنند تا گنده تر شوند و این وسوسه ی دلبری کردن را در خود آقای حسنی به وضوح میتوان دید !!!!

زهرا

کما اینکه جاهایی احسان علیخانی هم داشت همین راه ها را میرفت .اگر مسئولان سیما دچار فیلترینگ شده اند در مورد آقای حسنی که ایشان همان فرزاد مصاحبهی خانوم آرین بود .شما هم دچار بیماری بدی هستید من متن آقای رشید پور را خواندم باور نمیکردم که این انتهای بچگانه و این حرفها از زبان مجری با اطلاعاتی زده شده که روزی به او علاقه داشتم مجری با شهامتی که حاضر شد گلزار را بیاورد در میان مردم تا بعضی ها بتشان را بی حاشیه ببینند .ههههههه !!!حالا خودش برای دیگران حاشیه سازی میکند. واقعا متاسفم براش شما . برای فرزاد حسنی آرزوی موفقیت دارم. برای رضا رشید پور آرزوی بازگشت. و برای شما هم آرزوی هدایت!!! شما که تعیین تکلیف نکردید در این پست؟؟ متاسفم که نام حقیقت را تعیین تکلیف میگذارید و در رفتن از پاسخ گویی را هم که بلدید .همچنین اصلا هم از شخصی مثل شما انتظار پاسخگویی ندارم چرا که کاملا از کسی که این پست را نوشته بر میآید که چقدر خاله زنک است و جوابهایش هم همینطور.

ایمان

پاک باش و راست باش و امیر باش![تایید]