کنعان دیدن

توضیح - امروز 7آذرحالم خوب بود و ردیف .پنج پست و پنج تصویر به سبک و سیاقی جدید یکجا نوشته و منتشر شد و از حاشیه (ذهنم) به متن (اینجا)آمد. لطفا سر فرصت هر پنج تاش رو بخونید و نظر بدید .این یکی از پنج پست هست .

 

کنعان دیدن

بی دلیل و بی اختیار و همزمان با کتاب خوانی وغرق شدن در خاطرات و بدون توجه به صفحه نمایشگر دو بار به فاصله بیست ساعت کنعان را دیدم . سعادتی بود .بدون اینکه بخواهم  و حواسم باشد بیشتر در خط و رنگ و پی فیلم فرو رفتم و آخر سر در اعتقاد خودم بر اینکه کنعان یکی از پنج فیلم فوق العاده سی سال اخیر است راسخ تر شدم .

مثلا دارم کتاب می خوانم و مطالعه می کنم و روی این کار تمرکز دارم ،در حالیکه حواسم جای دیگری بود و حتی سعی می کردم نگاهم را از نمایشگربدزدم و دیالوگ ها را نشنوم ،دو صحنه تکان دهنده تازه کشف کردم :

علی رضوان رفته لواسان کمک مینا که ماشینش تو راه مونده و حالا به این بهانه رفته خونه مرتضی تا با مینا صحبت کنه . پشت میز می نشینه . مینا حرف رو می کشونه به گرفتن پذیرش دانشگاه تورنتو .

بعد رو به علی می گه : پذیرشم رو دیدی –یا می خوای ببینی –

علی با خوشرویی می گه :آره .بیار ببینم .

مینا با ذوق میره دنبال مدارکش .

دوربین به علی نزدیک می شه . علی خیره به رد حرکت مینا آهی می کشه و سرش رو به سمت میز خم می کنه و در خودش فرو میره و تا مینا برسه سریع خودش رو جمع و جور می کنه .

صحنه عجیب و وحشتناکیه .کشف و شهودی بود این صحنه انگاری . پاکباخته ما به عشق حضور در مسیر و حالا در حاشیه معشوق نفس می کشیده و حالا دارداین نقش در حاشیه بودن را هم از دست می دهد . اینجا فهمیدم علی رضوان حالش از مرتضی خیلی خراب تر و داغون تره .

صحنه دیگر گفتگوی آذر و علی در وانت است . علی می گه من و مینا از شاگردهای مرتضی بودیم . من دو سال از مینا جلوتر بودم . بعد ادامه می ده مرتضی استاد ما بود . دو سال بعد مرتضی مخ مینا رو زد . بعدش من از دانشگاه اومدم بیرون .

آذر می گه : چرا ؟

وانت از توی خیابانی با درخت های بلند عبور می کند . علی در حین رانندگی نگاهی به درخت ها می کند و در سکوت بغضی را فرو می خورد و به دوربین در سمت مخالف آذر لحظه ای و ثانیه ای خیره می شود و به مسیر ادامه می دهد و آذر دیگر هیچ نمی پرسد.

از متن به حاشیه رفتن و حالا از حاشیه نیز واماندن ....عجیب است و غریب....

یادداشت جامع من در باره فیلم کنعان با عنوان :"چرا کنعان را دوست دارم ؟"را اگر دوست داشتید بخونید از ................اینجا

/ 8 نظر / 6 بازدید
م.ص.الف

به به ... اقا فرزاد گل دست به قلمشون هم بيسته.. اي ول... خوشحالم كه وبلاگتون رو كشف كردم راستي عيدتم مبارك قضاي سلام اول وقت رو هم الان قبول بفرماييد سلام

نگار نیک نفس

سلام عید قربان بر شما مبارک با آرزوی بهترینها نگار نیک نفس [گل]

نگاه

از میان این مجموعۀ چند نوشته ای بیشتر " کنعان دیدن " برایم جلب توجّه کرد. چراکه از جمله فیلم های معاصری بود که حتی یاد نامش واژۀ حسرت را مصوّرم می سازد. بیش از چندین و چند بار به تماشای این پدیده نشستم. در ساعات و احوالات گوناگون و متفاوت ؛ امّا هر بار حسرتم افزون تر و پررنگ تر می شود. این حسرت ساخته و پرداختۀ دیالوگ بی نهایت غیر منتظرۀ نهایی "مینا" بود. شاید اگر اینگونه قیاسی کنم با یک سمفونی مقصودم بیشتر ملموس گردد. یک سمفونی را در نظر بگیرید ، بسیار خوش ساخت و تکنیکی. در جریان شنیداری این سمفونی جذابیت های ملودیک و ساختاری بی بدیلی به گوش می رسد. ارکستر هم از نوازندگان چیره دست تشکیل شده. اکنون خیال کنید به انتهای این سمفونی نزدیک می شویم ؛ در طی آن هم بارها به وجد آمدید – پس یقیناً پایانی درخور آنچه تاکنون می شنیدید انتظار دارید. این سمفونی گوش نواز با یک کادانس (بخش تمام کنندۀ هر قطعۀ موسیقایی) بسیار نا هنگام و بی ربط به کل اثر تمام می شود. آخرین نتی هم که در گوش مانده ناهنجار است و در هیچ قالب تنظیم آن کار نمی گنجد. هنگامی که این رویداد رخ می دهد ، شنونده در ابتدا با یک سئوال روب

نسیم ایرانی

شاید دیالوگها و صحنه هایی که شما اشاره کردین جالب و قابل توجه بوده باشه ولی کل فیلم .... ؟ راستی یادداشتهای جامع شما رو هم خوندم ولی باز .... نمی دونم کاملا سلیقه ایی هست این داستان .. کاش یه یادداشت درمورد فیلم زن دوم بزارین خیلی دلم می خواد نظر شما و بقیه دوستان رو بدونم .... (در حد یه پیشنهاد بود)

سمانه

5بار این فیلمو دیدم,وحشتناک دوستش دارم,با دیالوگها و صحنه هایش زندگی میکنم.بار اخری که دیدم دیروز بود.علی میگه بچه ها که عروسی کردن منم درسو ول کردم.اذر میپرسه چرا؟و سکوت علی به اضافه ی موسیقی فیلم!!دیوانه کننده اس.بفهم... میخام برم یادداشت جامعتو بخونم.فعلا[خداحافظ]

سمانه

توضیحات اضافیتم خوندم.تا اخرش[تایید]دلم نماد از صحنه ی دنده عقب ترانه با چشمهای پر از اشک و گریه ی او وقتی به اذر میگه ما داریم جدا میشیم تقدیر نکنم[دست].از یادداشتت ممنونم. اولین کسی هستی که در مورد این فیلم با من هم عقیده ای.منم ترانه رو میفهمم,اما متاسفانه و شاید خوشبختانه اکثر مردم بااین فیلم حال نمیکنن[وحشتناک].به مانی حقیقی به خاطره ساخت این فیلم وبازی فوق العاده تو درباره ی الی تبریک میگم.

مرمر

فیلم کتعان فوق العاده بود.تنها فیلمی که حظش رو بردم و از سینما رفتن ژشیمون نشدم....یادمه وقتی اومدم بیرون از سینما هنوز مات بودم....تا اینکه کیشم کردن که برو خانوم[لبخند]

آتنا

من تا حالا 3 بار کنهان رو دیدم ..و به نظرم عاااالی بود ..خیلی لحظات آدمهاشو دوست دارم ! و به نظر من مینا هم واسش گذشتن از این پاکباخته تا حد خیلی زیادی سخته ..حتی سخت تر از گذشتن از مرتضی !