حکایت "تقی " موفق ترین ،مطلع ترین و پردرآمد ترین جوون تهرانی

حکایت "تقی " موفق ترین ،مطلع ترین و پردرآمد ترین جوون تهرانی

 

هوا امروز کمی سرد شده بود . به عادت همه روزه خواستم برای قدم زدن و چرخ زدن بیرون بروم . یه بلوز طوسی و جلیقه خبرنگاری همیشگی (که به قول بچه ها چسبیده به همه لباسهای فرزاده و جزو لاینفک لباسش) رو پوشیدم و زدم بیرون .

یادم اومد که باید برایفرنود چمدان ببرم (مسافره برای کنفرانسی در اصفهان در باب موضوع مهم تجارت الکترونیک) چمدان نداشت به من زنگ زدم و چمدان خواست و گفتم شب که شد برات میارم .

چمدون رو که بهش رسوندم کمی قدم زدم و با ماشیم چرخی واسه خودم زدم . عجیب بود که زمان واسم نمی گذشت .ساعت تازه 9 شب بود و زمان تا خواب دراز .دو کتاب داستان کوتاه ناخوانده در نوبت دارم ولی حس خوندنش رو ندارم . از موقعیکه کتاب "بیوتن " نوشته "رضا امیرخانی " رو خوندم یه جورایی از کتاب خوندن زده شدم . تنها کتابی بود که در 15 صفحه اول حدس زدم مزخرفه ولی از روی لجاجت تا به آخر خوندم .

حلا می فهمم بیچاره "فرهاد جعفری" چی می کشیده از اینکه میشنوه کتاب "بیوتن "پرفروش ترین کتاب امروز بازار کتابه .(یادم باشه یه چیزی واسه این بیوتن بنویسم )

یه جورایی از اون موقع با کتاب حال نمی کنم . "مرگ بازی " از "پدرام رضایی زاده " و "برف و سمفونی ابری " از "پیمان اسماعیلی "رو تو دست دارم . با اینکه کتاب خیلی کوچیکی هست اما هنوز نتونستم تموش کنم . به پدرام هم قول دادم نظرم رو براش بنویسم اما نمی دونم این "امیرخانی " با مخم چه کرده که چت شده .

داشتم از شب خودم می گفتم ببین به کجاها کشید .یکی از تفریحات جالب من تو شبهایی که حوصله ام سر میره گشتن دنبال روزنامه همشهریه بین روزنامه فروش ها یا بقالی ها ی محل . می دونم که خیلی به ندرت پیدا میشه ولی باز هم این کارو می کنم . خوب به نوعی وقت می کشه . این روزها خیلی کم همشهری گیرم میاد .یادم افتاد امشب هم برم دنبال همون بازی همیشگی :"گشتن دنبال روزنامه همشهری ."

صدایی از دورنم بیدار شد :پسر مگر یادت نیست سر ظهری که رفته بودی قبض موبایلتو پرداخت کنی یه همشهری هم از بقالی خریدی ؟؟

خوب وجدانم منو بیدار کرد پس نمی تونم اون بازی شخصیمو هم برای اتلاف وقت راه بندازم .

به فکرم رسید که یه سری به “تقی” بزنم . با دیدن اون هم کمی دلم باز می شد و هم می تونستم وقتم رو به صورت کاملا فرهنگی و مثبت تلف کنم .

 “تقی” یکی از دوستان خوب من است . امشب بعد از دیداری که باهاش داشتم به فکرم رسید یاداشت این پست رو درباره "“تقی”" بنویسم .

راستش قصد داشتم راجع به دیدار با "فاطمه حقیقت جو " و "میثم سعیدی " دو قهرمان سابق نسل دانشجویی دوران ما بنویسم . تمام جزئیات مطلب رو هم تو ذهنم ساخته و پرداخته کرده بودم و نیازمند یک یا”علی” گفتن برای فشردن دکمه های کیبوردم بود (اغلب حروف پاک شده و تایپ رو دشوار کرده ) ولی دیدن “تقی” منو از نوشتن اون مطلب منصرف کرد . بنابراین نوشتن اون مطلب رو موکول می کنم به روزهای دیگر و می دونم که مطلب جالبی از کار در میاد در مورد سرنوشت متفاوت این دو قهرمان دیروز نسل دانشجویی .

بگذریم از “تقی” می گفتم . اول از اطلاعات وسیع “تقی” صحبت کنم :

·        “تقی” اطلاعات وسیع و کاملی در مورد سینمای ایران داره . اغلب فیلم های سینمایی روز رو یا دیده یا بصورت کامل در موردشون خونده و تحلیلی شنیده

·        “تقی” بصورت کامل با ادبیات معاصر ایران و حتی جهان آشنایی داره و نقدها و تحلیل های بسیاری ور در زمینه کتابهای مختلف و روز خونده .یه بار راجع به "ابراهیم گلستان" برایم صحبت می کرد و تاثیری که او روی شعر فروغ در دروه آشناییش با او داشته گفت . (باورتون نمیشه مخم داشت سوت می کشید .)

·        راجع به آخرین فیلم های روز سینما می تونید از “تقی” اطلاعات بگیرید و حتی میزان فروش فیلم ها رو هم براتون به تفکیک در سینماهای آمریکا و اروپا میگه

·        همه اطلاعات ورزشی در مورد فوتبال و حتی والیبال و بسکتبال و ...را می تونید از “تقی” بپرسید .

·        “تقی” از زندگی خصوصی خیلی از سینماگران اطلاعات دقیق و دست اول داره :کجا زندگی می کنند ؟چند تا زن دارند ؟ به جز بازیگری چه بیزینسی دارند ؟ماشینشون چیه و...(البته اونایی رو هم که نمیدونه من بهش میگم تا به معلوماتش اضافه بشه مثلا چند وقت پیش بهش یه لیست جدید از ازدواج هنرمندها به یکدیگر رو بهش دادم برای افزایش معلوماتش )

البته در مواردی “تقی” راجع به هنرمندان چیزهایی می دونه که نباید بدونه ولی این دونسته هاشو اغلب برای خودش نگه می داره و یا با کسایی مثل من به اشتراک میزاره که می دونه سینشون صندوقچه اسراره .

·        “تقی” از زندگی خصوصی خیلی از موسیقیدان های مشهور نیز اطلاعات کامل داره .

·        “تقی” راجع به کارگردان ها و مجری های تلوزویونی نیز چیزهای زیادی می دونه .

·        “تقی” یک تحلیلگر اقتصادی کامله .برای سرمایه گذاری یا شروع یه یک کار جدید بد نیست از او هم نظر بخواهید . مطمئنا از این کار ضرری نخواهید کرد .

·        “تقی” با صنعت ساخت و ساز و خرید و فروش املاک نیز بصورت کامل آشناست .

·        “تقی” با بازار بورس ایران و حتی بازار بورسهای اروپا و آمریکا و شاخص های اونها و حتی نام دقیق شاخص هر بورس نیز بصورت کامل آشناست ولی خودش به خاطر کمبود وقتی که داره تو بورس سرمایه گذاری نمی کنه

·        “تقی” تحلیل گر خوبی دربازارسنجی موسیقی ایرانه . به نظر من خواننده های جوون اگر بخواهند کار جدیدی رو منتشر کنند نظر گرفتن از “تقی” میتونه حتما تو تیراژ فروششون موثر باشه . “تقی” حتی با یکبار شنیدن کاست یا سی دی جدید به دقت و ظرافت در مورد کیفیت کار و احتمال موفقیت یا عدم موفقیت اون نظر میده .

·        “تقی” مشاور خوبیه برای روزنامه نگاران و کسانی که دستی در امور نشر دارند .اون می تونه مشاور خوبی باشه برای هر گروه و دارو دسته ای که می خواد یک روزنامه حرفه ای (با هر گرایشی ) یا یک ماهنامه و و هفته نامه و حتی فصلنامه رو منتشر کنه و تیراژ فروش براش مهمه (این موارد شامل نشریات زرد هم میشه )

·        “تقی” اطلاعات سیاسی دقیق و کاملی از کلیه جناح های سیاسی ایران داره با اخبار و اطلاعات کامل منتشر شده و بعضا منتشر نشده .

·        “تقی” اطلاعات سیاسی زیادی در مورد اوضاع جهان داره از سیاسی و اجتماعی تا اقتصادی ..”تقی” به راحتی میتونه نوسان قیمت ارزهای مشهوری چون دلار –پوند –یورو و ین ژاپن رو برای سه ماه آتی بهتون بگه و نیز در خصوص افزایش میلیمتری یا کاهش قیمت هر اونس طلا در شش ماه آتی میتونه تحلیل ارائه کنه .

·        “تقی” در مورد بازار نفت اطلاعات خوبی داره و میتونه نمودار نوسان قیمت نفت رو از الان تا پایان انتخابات امریکا براتون بکشه و با استدلال قیمت حدودی نفت رو (با حداکثر دو دلار نوسان )براتون بگه

خوب این همه از اطلاعات “تقی” گفتم . اگر از مشخصات شخصی “تقی” بگم شاید کمی تا قسمتی مختون سوت بکشه ،یا شاید شاخ دربیارید و یا ...نمی دونم . این بستگی به خودتون داره . اما اینا که گفتم همش واقعیت بود و رسیدن به این واقعیت نزدیک یک سال برای من زمان برده . فکر می کنید این چیزهایی رو که اینجا نوشتم همینجوری نوشتم ؟نه رو تک تک اونا “تقی” رو امتحان کردم و صداقتش برام به اثبات رسیده .

اما اینم از ویژگی های فردی “تقی” :

·        “تقی” 15 سال سن دارد (بله فقط پانزده سال!!)

·        “تقی” تا پایان دوره ابتدایی درس خوانده و اول راهنمایی را نیمه کاره (خودخواسته )رها کرده است چون احساس می کرده این نوع درس خوندن فایده نداره .

·        “تقی” اغلب مواقع موهایش را از ته می تراشد چون معتقد است موی بلند مانع پیشرفت آدم است (و به همین دلیل معتقده من هیچوقت پیشرفت نمی کنم )

·        “تقی” همیشه لباس های مندرس می پوشه .

·        “تقی” معتقده بسیار شبیه به "امیر نوری " یا بچگی های "ابراهیم تاتلیس " هست .

·        “تقی” قد کوتاهی داره یه چیزی حدود 160 سانتیمترولی خوب تو سن رشده ورشد میکنه  

·   “تقی”بیشتر دوست داره شنونده باشه تا گوینده .کم حرف میزنه و اغلب مواقع هم که حرف میزنه از مشتری سئوال داره .سئوالی که تو ذهنش مونده و انو اذیت میکنه

·        “تقی” ماهیانه حدود 7تا 8 میلیون و یا به عبارتی چیزی نزدی 8 هزاردلار درآمد خالص داره . البته خودش معتقده که این درآمد قابل افزایش به سه برابر این رقم نیز هست .

 

این “تقی” کیه ؟ چه کارست با این همه اطلاعات و درآمد ؟

 شاید تعجب کنید اگر بشنوید “تقی” یک "روزنامه فروش" است .

بله “تقی” یک روزنامه فروش است اما از نوعی خاص . “تقی” سواد علمی و آکادمیک ندارد . تمام اطلاعاتش  را از همین کالایی که می فروشد دریافت می کند .”تقی” شنبه عصر "شهروند امروز" را تمام کرده (در حالیکه تا اون موقع حداقل 300 نسخه از اون رو فروخته ) و شبها قبل از آمدن دوستش حتما "کارگزاران " ."اعتماد "."اعتماد ملی "."بانی فیلم " رو خونده .

/ 78 نظر / 278 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا در دریای خوشبختی

سلام.. هر چند از اقا فرزاد خوشم نمی اد!!!!!! اما نوشته هاش خیلی روانه... از اپ گلشیفته ممنون.. اطلاعات خوبی بود..[گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فریبا پ

امان ازدست تو فرزاد با این سوژه هایی که گیر میاری .من که می دونم منظورت چیه .می خوایی بگی ما روزنامه نگارا این همه زحمت می کشیم و دهنمون ...میشه و بعد روزنامه فروشها حالشو می برن .آره ..البته جای اون سه نقطه میتونی یه عبارت محترمانه رو فرض کنی[نیشخند] و نباید فکرت رو منحرف کنی .موفق باشی

سهامدار جز’

در مورد بیوتن اندکی کم لطفی کردید. استفاده از کلمات و فضا سازی اش و بخصوص دقتش به جزییات برای من که ساکن فرنگ (!) هستم بسیار جالب بود.

بی بی جان گوهر

سلام بی وتن همچی هم بد نبود بپذیر اگه بد بود تا آخرش رو نمی خواندی یه جاهاییش من هم دوست نداشتم و مزخرف بود مثل نماز خواندن توی دیسکو ویسکو. بعضی جاهاش هم شعاری بود ایرخانیه دیگه... به هر حال کتاب رو دوست داشتم.[گل]

لیلا

این تقی خان شما که جوون تهرانی نیست مشکین شهر از شهرهای آذربایجان (اردبیل فعلی) است در ضمن خیلی از جوانهای آذربایجانی در تهران موفق،مطلع و پردرآمد و با تحصیلات عالیه هستند.

مریمی

خیلی پرحرفی. حالا بعضیا پرحرفن شیرین حرف می زنن آدم جذب میشه. آدمو جذب نمیکنی

عبدا...

بعضیها بابت اینکه دوست دارن مطرح شن سعی میکنن نظرات متفاوت بدن ویه فرقی داشته باشن تا به چشم بیان مثل نظر مزخرف سما درباره بیوتن {کلا مالی نیستی!}

ب.ف

واييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييييي كاش يه موي اين جناب تو تن مهندس بعد ازاين ما بود.دورادور سلام برسانيد[خوشمزه]

فریده

سلام متنتون خیلی طولانی بود و من کامل نخوندم ولی جالب بود. سر بزنی خوشحال میشم.[گل]