یادداشت های جشنواره فیلم فجر -2

یادداشت های جشنواره فیلم فجر ٨٧-2

 

یادداشت دوم  - سوپر استار

به ترتیب فریبا کوثری،محمد نیک بین ،تهمینه میلانی و شهاب حسینی

اگر بشنوید که وزیر ارشاد دولت احمدی نژاد یعنی آقای صفار هرندی از ساخت چنین فیلمی استقبال کرده و از اون تقدیر کرده و گفته ساخت چنین فیلمی برای سینمای ما لازم بود و خشحالم که در دوران ما ساخته شده چی می گید ؟

اگر دوباره بشنوید که این فیلمی که وزیر ارشادمان اینقدر کشته مردش شده رو "تهمینه میلانی" کارگردان شهره به فمینیست بودن ساخته حتما دیگه از تعجب شاخ در میارید .

تهمینه میلانی را به صفار هرندی چه ....نقطه اشتراک این دوتا چیست ؟؟؟!

در بازار سینما و میان خبرنگاران خیلی شایع شده که این فیلم "تهمینه میلانی" یک فیلم صددرصد سفارشی است و او این فیلم را ساخته که حتما به نمایش دربیایداونهم بدون مشکل .

وقتی فیلم رو می بینید در نگاه اول شاید به خودتون حق بدید چنین قضاوتی داشته باشید . ما در فیلم هیچ اثری از خط فمنیسم را شاهد نیستیم و حال آنکه میلانی مستقیم قشر هنرمند را نشانه رفته و از فساد رایج در این بخش به آشکاری صحبت می کند :مصرف کک (کوکائین )،قمار، مصرف انواع مشروبات الکلی و سکس

میلانی در مصاحبه مطبوعاتی گفته که طرح این داستان در حین مطالعه یک کتاب از هرمان هسه در ساعاتی که باید برای سفر به بانکوک (جشنواره فیلم )هواپیما عوض می کرد ، به ذهنش خطور کرده و همانجا تم اصلی قصه را نوشته است . وی در ادامه می گوید که از کتاب "شازده کوچولوی" "اگزو پری" نیز در روایت خود بهره برده است .

او در پاسخ به سئوال مکرر خبرنگاران که چرا قشر هنرمند را و بخصوص اهالی سینما را نشانه رفته است می گوید که او روی یک سوپر استار تمرکز کرده حالا این سوپر استار می توانسته یک هنرپیشه سینما باشد یا یک ورزشکار محبوب :مثلا یک فوتبالیست .

اما به راستی این فیلمنامه یک فیلمنامه سفارشی است ؟هر چند شواهد و نوع روایت اینطور نشان می دهد اما این حکایت شاید کمی به توضیح ماجرا کمک کند.

دقیقا 25 ماه قبل با خانم میلانی در پروژه "تسویه حساب" که اکنون توقیف است آشنا شدم و ب ایشان همکاری کوچکی داشتم .

در گپ و گفت های پشت صحنه پس از آشنایی با کارم (تبلیغات ) و تغییرات جزئی که روی فیلمنامه تسویه حساب اعمال کرده بودم و با او در میان گذاشته بودم، از ماجرای "سوپر استار" گفت.

دریکی از روزها به هنگام استراحت گروه برایم ماجرای "سوپر استار" را تعریف کرد و گفت :"شاید لازم باشد در این پروژه بصورت جدی تر با ما همکاری کنی .داستان ما روایت یک هنرپیشه مشهور  است با یک لوکیشن تقریبا ثابت که خونه این هنرپیشه است و با یک ماشین خیلی شیک مثلا یک کروکی ."

من قرار بود در این پروژه مشاورشون باشم در نوع انتخاب خودرو و نیز مشاوره تبلیغاتی و اصلاح بخش هایی از فیلمنامه که به موضوع اسپانسرها مربوط میشه .

خوب بنا به دلایل متعددو از جمله گرفتاری من و البته گم و گور شدن اخیرم فرصت این همکاری دست نداد .

راستی اینم بگم که قرار نبود "شهاب حسینی" بازیگر این نقش باشه و به گفته میلانی اصولا نقش برای کس دیگری نوشته شده بود که بهتره اینجااسمشو نیارم .

خوب اونچه که در فیلم شاهد بودیم چی بود ؟سوپر استار ما سوار "پرادو" بود یک پرادو دو درب که اتفاقا خودرو شخصی خود خانم میلانی است.

از این داستان خودرو سوپر استار که قرار بود من تهیه کنم و حداقل باید یک بنز کروکی دو درب می بود و حالا شده یک پرادو (که بیشتر شده خودرو قشر مرفه از طبقه سنتی است تا جوانان و نیز سوپر استارها )،بگیر و بعد تا ته ماجرا برو.

می خوام بگم که اونچه رو که تو روایت به زبان خانم میلانی شنیدم با اونچه که تو تصویر دیدم خیلی متفاوت بود .

یکجور خامی و ناپختگی کارهای اول خانم میلانی رو تو کار می بینم .

میلانی میدونه که من یکی از علاقمندان نوع کارش هستم و فیلم "نیمه پنهان"اش رو خیلی می پسندم .

یه روز بهش گفتم :هیچ میدونی که "نیمه پنهان" یکی از فیلم های شخصیه منه؟

خنید و گفت :فیلم شخصی دیگه چیه ؟

گفتم :فیلمیه که شما تو هارد کامپیوترت ذخیره اش کردی و بالای شش بار دیدی و هر از چند گاهی هم یادش می کنی و دوباره نیگاش می کنی .

گفت :مثله ؟

گفتم :مثل شب یلدا ، مثل هامون ، مثل نیمه پنهان ، مثل سوته دلان و..

حالا نمی دونم تکلیفم با این فیلم میلانی چیه ؟ هر چند خودش پایان باز داستان رو یکی از ویژگی های این کار و کارهای قبلیش می دونه ولی ما در آخر با داستانی غیر قابل باور مواجه هستیم .

 

خلاصه داستان

 سوپر استار سینما "کوروش زند" غرق در زندگی تباه و آلوده به انواع کثافتکاری هاست که دختری در مسیرش قرار می گیرد و خود را فرزند نامشروع او از شیطنت های دوران نوجوانی آقای سوپر استار معرفی می کند . ابتدا با واکنش بد سوپراستار مواجه می شود ولی به تدریج به زندگی خصوصی او راه پیدا می کند و در اندک مدتی باعث تحولات روحی سوپر استار می شود و یهویی غیبش می زند .همونطوری که اومده بود بی خبر .

سوپر استار ما در پس دخترک همه جا را زیر پا می گذارد و در نهایت نشانه هایی که از او میابد با آنچه او گفته است تطابق ندارد ولی در کل سوپر استار ما سعی می کند که از این به بعد آدم بشه .

 

چند نکته

·شهاب حسینی نسبتا خوب بازی کرده ولی همه ما می دانیم که او ویژگی های یک سوپر استار واقعی را ندارد و نیز می دانیم که این فیلمنامه از اول بر مبنای شخصیت چه کسی نوشته شده بود .

·انتخاب "فتانه ملک محمدی" برای نقش دختر بچه به نظرم انتخاب مناسبی نبود واین باز برمی گردد به انتخاب نقش سوپر استار . با توجه به تغییر بازیگر نقش سوپر استار میلانی هم ناچار شده انتخاب دختر را که اول دختری زیبا رو و سفید و با چشمانی رنگی بوده (به خاطر شباهت احتمالی به پدر) تغییر دهد و در نهایت به این دختر رسیده است . این دختر نه تنها از زیبایی بهره چندانی نبرده و تا حد زیادی شهرستانی میزنه بلکه کوچکترین شباهتی هم به شهاب حسینی نداره . تنها شباهتشان که خیلی هم تو فیلم تاکید میشه سیهی چشماشونه و نکته جالب اینکه عجیب به نظرم آشنا میاد و نمی دونم جا دیدمش ...حتما همین دور و برهای ما میشینه ...خیلی آشنا به نظر میاد بخصوص با اون خال سیاه تابلو زیر گوش راستش .

·بازیگر نقش مادر سوپر استار خانم کوثری خیلی ضعیف عمل کرده شاید اگر "افسانه بایگان" که نقش کوتاهی رو تو فیلم داره این نقش رو ایفا می کرد بهتر بود .

·میلانی تیزهوشه ...برای زن فاسد عاشق پیشه که علاقمند به سوپر استاره و برای اون حاضره همه کاری بکنه "نسرین مقانلو" انتخاب خوبیه .

·  این اولین کار سینمایی "رضا رشید پور"ه ،هر چند کوتاه ولی بد بازی نکرده .

·لوکیشن خونه همچون سه دوکار قبلی تهیمنه میلانی یعنی آتش بس و تسویه حساب توسط گروه طراحی و مبلمان سون مبله  شده و البته توسط شرکت آرتابین به مدیریت محمد نیک بین کاملا از نو و احتمالا در یک خانه قدیمی بازسازی شده بود(روش کاری میلانی اینطوری است) و کمتر تطابقی با یک خونه ایرانی داره . شاید این نوع چیدمان در فیلم آتش بس جواب داد ولی در سوپر استار اونهم با مشخصاتی که داره چنین چیدمان به شدت اروپایی به نظر زیاد خوب با تماشاچی ارتباط برقرار نمی کنه . نمونه واقعی خونه یک سوپر استار رو ما در فیلم "توفیق اجباری " محمد حسین لطیفی با بازی گلزار شدهد بودیم . اون لوکیشنی که تواون فیلم دیدید دقیقا خونه شخصی خود گلزاره .

·تنها اسپانسر کوچولوی فیلم "رنگ الوان" بود که در فیلم آتش بس شاهد حضور پررنگش تو کار بودیم . من تصور میکردم که "تکدانه" هم باید اسپانسر باشه (و هنوز هم فکر می کنم هست باید بپرسم )

·تیتراژپایانی با صدای "فرزاد فرزین" مزخرف و تا حد زیادی غیر قابل تحمل بود و با فضای موسیقی داخل فیلم که توسط ناصر چشم آذر عزیز و همسرش شیرین خانم احمد لو  ساخته شده بود همخوانی نداشت .

/ 78 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اردهالی

در واکنش به اظهارات تهمينه ميلاني:کاروانسراي تاريخي خانات 30 مالک دارد خبرگزاري آريا- اردهالي يکي از 30 مالک کاروانسراي خانات اظهارات اخير تهمينه ميلاني کارگردان فيلم سينمايي "پرنسيب" در خصوص اينکه اين کاروانسرا متعلق به يک شخص نيست،واکنش نشان داد و همه اين گفته ها را کذب محض خواند. تهمينه ميلاني که چندي پيش ساخت "پرنسيب" جديدترين اثر سينمايي خود را به پايان رساند به علت متفاوت بودن سوژه اين اثر که مربوط به هنر معماري مي شد در اين راه از لوکيشن هاي متفاوتي استفاده کرد از جمله؛کاروانسراي خانات واقع در خيابان مولوي. اما در پي برخي از اظهارات تهمينه ميلاني در گفتگوهاي مختلفي که در رابطه با دوازدهمين اثر سينمايي خود انجام داده، در خصوص لوکيشن کاروانسراي خانات اين گونه مي گويد؛"يکي از لوکيشن‌هاي اصلي فيلم کاروانسراي خانات واقع در خيابان مولوي است که توسط مالک شخصي آن در اختيار پرو‍ژه «پرنسيب» قرار گرفته و مي‌توان از اين لوکيشن به عنوان يکي از جذابيت‌هاي بصري فيلم ياد کرد. نکته قابل توجه درباره اين کاروانسرا بازسازي آن توسط يک شخص و با سرمايه شخصي است." اردهالي يکي از مال

مریم

از شما بعیده اقای نسبتا محترم با این طرز حرف زدنتون.

الهه هاشمیان

آقای فرزاد حستی با نظر شما در باره کارهای ضعیف خانم میلانی موافقم واقعا نمی توان فیلم به یاد ماندنی و زیبای نیمه پنهان و یا دوزن را با سوپر استار و تسویه حساب مقایسه کرد من به سرکار خانم تهمینه میلانی علاقه فراوان دارم و همه فیلمهای ایشان را دیده ام سیک کارشان را هم بسیار دوست دارم چون در کل به فمنیست علاقه دارم بگذریم ولی باید این موضوع را در نظر بگیریم که ایشان دستشان باز نیست محدودیت دارند اگر محدودیت وجود نداشت به مراتب فیلمهای بسیار با معناتر و پرمحتواتر حتی از نیمه پنهان و دوزن می ساختند به نظر من با این همه محدودیت که برسر راه مجوز نمایش فیلم گرفتن وجود دارد بازهم ایشان نسبتا خوب عمل کرده اند از طرفی می توان این موضوع را هم مطرح کرد خوب اگر اینطور است فیلم نسازند ولی باید به نظر من روحیات هنرمندان را در نظر گرفت که با حرفه اشان زندگی می کنند و اگر فیلم نسازند شاید زندگی برایشان از نظر معنوی و روحی سخت باشد........ با تقدیم احترام الهه هاشمیان

عاطفه

اولا که در داستان فیلم این دختر نامشروع نبوده و در اخر فیلم مشخص میشه فرشته ای بوده برای نجات کوروش زند. دوما شما نباید در نظراتتون به کسی توهین کنید من از طرفداران اقای فرزین یستم ولی این حرف شما خیلی بد بوده .

مهسا (m)

من فکر میکنم شما نکته درباره ی فیلم ها نگید بهتر باشه چه طرز فکری واقعا برات متاسفم

صفورا

آقای فرزاد حسنی چرا شما جوری صحبت می کنید که آدم احساس می کنه از دماغ فیل افتادید؟ [اوغ]خیلی از خود راضی هستید خیلی زیاد.....[اوغ] یه جورایی حس می کنم عقده ای هستی

صفورا

خیلی فکر می کنی آدمی مردیکه؟ تو شعور صحبت کردن نداری تو حق نداری در مورد کسی این جوری صحبت کنی بچه قرتی خانم خوشکله

مانیا

واقعا براتون متاسفم.شما چطور به خودتون اجازه میدین که در مورد قیافه ی خانم ملک محمدی نظر بدین و خال روی صورتش مسخره کنین.مگه هر کس بازیگر میشه باید الهه ی زیبایی باشه اگه اینطور باشه که باید شما رو با تیپ پا مینداختن بیرون.در ضمن بازی ایشون واقای حسینی هم بسیار عالی بود.شما حق ندارین هر چی که دوست دارین توی نقداتون بگین.تازه مگه هر کی تهرانیه خوشکله هر کی شهرستانیه زشته.من شما رو مجریی مسلط و با سوادی میدونستم ولی نشون دادین که چقدر بی سوادین

من مطمئنم که این حرفها رو اقای حسنی نزدن چون مطمئنم ایشون اونقدر بیکار نیستن که جواب ایمیل ها رو بدن و بارها گفتن که حرفهای مختلفی از زبون من توی اینترنت نوشتن و خودم اصلا رابطه ای با اینترنت ندارم.شما هم اونقدر ترسو هستی که جرات نداشتی چرت و پرت هایی رو که نوشتی بااسم خودت ثبت کنی.صرفا جهت اطلاعتون میگم اقای حسنی متولد56هستن یعنی سال 88سی و دو سالشون میشه.چوپان دروغگوی

ستاره

به نظرم بهتره یاد بگیرد در مورد قیافه مردم اظهار نظر نکنید جون قیافه ادم ها اختیاری نیست و اگه نقدش هم کنید فقط دل یه ادم رو شکستید اما می تونید مسایل اکتسابی مثل نوع حرف زدن و شعور!! و اگه هم خیلی مایلید قیافه رو نقد کنید تیپ رو نقد کنید. لطفا کمی بیشتر ملاحظه ادم های اطرافتون رو کنید چون چوب دل شکستن صدا نداره