مهران دوستی که بود و چه کرد و چرا ماندگار خواهد ماند؟

مهران دوستی که بود و چه کرد و چرا ماندگار خواهد ماند؟

 

 گرم ترین صدای رادیو ایران که در سالیان اخیر  بر روی تخت بیمارستان خاموش شد و دیگر فرکانس های رادیو صدای دوستی را نمی گیرند.مهران دوستی یک عمر خاطره داشت . از معدود صداهای ماندگار مانده در میهن بود که با شنیدن صدایش کلی خاطرات و گذشته پیش چشمت می آمد. بسیاری با او خاطرات شیرین داشتند. صدایش از جنس صداهایی بود که در آرشیو ذهنت حک و ثبت می شد . صدایش را می توانستی از میان هزاران صدا تمیز و تفکیک کنی .مهران خاطره بود.

افزون بر دوستی و آشنایی با او این اقبال را هم داشتم که یک بار به عنوان نویسنده در برابر او قرار بگیرم و پاسخگوی پرسش های او باشم . افسوس که رفت . حیفم آمد درباره او ننویسم .

به جرئت می توانم بگویم رادیو ایران امروز یکی از وزنه ها و پایه های خود در گویندگی را از دست داد.

این فقدان را به همه دست اندرکاران رادیو و به ویژه گویندگان و همکارانش تسلیت می گویم .

با تمام شنوندگانش نیز هم دردم و باور دارم که صدایش ماندگار خواهد بود. آنقدر یادگاری برایمان باقی گذاشته که حالا حالاها گوش کنیم و سرکیف بیاییم به وقت دلتنگی .

 

مهران دوستی که بود؟

مهران دوستی (زادهٔ ۳ بهمن ۱۳۳۵ - درگذشته ۲ خرداد ۱۳۹۴) گویندهٔ رادیو و مجری برنامه‌های تلویزیون ایرانی است.

او در روستای بلده از توابع نور زاده شد و دانش‌آموخته رشته مکانیک و مهندسی تصفیه آب در ایالات متحده آمریکا است. در سال ۱۳۵۹ و هنگام تصدی سمت مدیریت تولید صدا و سیمای مرکز گیلان، به دلیل نیامدن گوینده این کار را بر عهده می‌گیرد و از آن پس تاکنون این حرفه را دنبال کرده‌است. در زمان جنگ ایران و عراق اطلاعیه‌های ارتش را در رادیو می‌خواند و از گویندگان رادیو جبهه بود. او در سالیان اخیر به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده رادیو گویندگی برنامه‌های متعددی را بر عهده داشته‌است. همکاری در برنامه‌های تلویزیونی از جمله سینما دو و سینما چهار و تیزرهای تبلیغاتی از دیگر فعالیت‌های او در حیطه گویندگی است.

وی در چند سال اخیر به عنوان گویندهٔ برتر رادیو و نمایندهٔ ایران در ABU (اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا- اقیانوسیه) انتخاب شده است.

دوستی ۲ خرداد ۱۳۹۴ بر اثر ایست قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران

درگذشت.

 

این هم مهران دوستی از زبان خودش :

من مهران دوستی هستم …

دقیقا ساعت ۳ بامداد روز سوم بهمن ماه ۱۳۳۵ در روستای بلده از توابع نورکه به آن علمده می گفتند و امروز به آن رویان می گویند در مازندران بدنیا آمدم .

بیشتر دوران کودکی، نوجوانی و جوانی را در دامنه جنگل های انبوه البرز گذراندم . در دوران پایانی تحصیل دبیرستان به تهران آمدم، چند سال در تهران بودم و سپس باز به شمال رویان بر گشتم. بعد از گرفتن

دیپلم چون در انجمن ایران و آمریکای آن زمان جزو شاگردان ممتاز در یادگیری زبان انگلیسی بودم ، امتحان تافل دادم و با نمره ای خوب از دانشگاه هوستون ایالت تگزاس پذیرش گرفتم و شدم یکی از هزاران دانشجوی ایرانی مقیم آمریکا ، بعد از انقلاب در سال ۶۰ به ایران برگشتم و از همان زمان تا حالا شما صدای مرا از رادیو و تلویزیون می شنوید و من میهمان لحظات صبح و عصر شما هستم

/ 2 نظر / 80 بازدید
کريمي

دقيقا صداش و هم برنامه هايي که ازش نشيدم داره مياد تو ذهنم خدا رحمتش کنه واقعا از مجري هاي خوب بود نقدايي که به جامعه و اخلاقيات ميکرد خيلي به جا بود.هنوز يه سري از برنامه اشو دارممم[ناراحت]

رومینا

خدا رحمتشون کنه و روحشون شاد...به شما هم تسلبت عرض میکنم