صدای دوم/بانوی گل سرخ

صدای دوم/ بانوی گل سرخ

 

امروز عصر در کتابخانه سانتامونیکا در برنامه شب فیلم مستند یا داکیونایت به تماشای دو فیلم مستند نشستم . این برنامه به پیشنهاد و ابتکار "احمد کیارستمی" به طور همزمان در سانفرانسیسکو،لس آنجلس،واشنگتن ،نیویورک ،آتلانتا ،دبی و تورنتو در چهارشنبه آخر هر ماه برگزار می شود و معمولا در هر شب دو فیلم مستند به نمایش در می آید. استقبال از برنامه امروز زیاد و فراتر از تصور من بود . در سالن زیبا و شکیل و تمیز کتابخانه سانتامونیکا به تماشای دو فیلم از مجتبی میرتهماسب نشستم که لازم می دانم درباره هر دو مطلبی را با شما به اشتراک بگذارم.

 

صدای دوم یا BACK VOCAL

فیلمی مستند با زمان حدود 40 دقیقه که در سال 2004 ساخت آن به اتمام رسید . فیلم درباره صدای زن در موسیقی امروز ایران است . درباره تمام تلاش ها و چالش هایی که زنان برای فعالیت در موسیقی داشته و دارند . گذشته از زیبایی های فیلم و موضوع چالش برانگیزش که ترجیح می دهم در این مطلب کوتاه واردش نشوم، فیلم از چند زاویه حائز اهمیت بسیار زیاد است.

اول اینکه فیلم به توعی تاریخچه مصور بخشی از تاریخ معاصر موسیقیایی این مملکت است . در فیلم شاهد اولین کنسرت بزرگ آریان یا کنسرت سعید پورسعید و یا سال های آغازین فعالیت هنرمندان دیگر هستیم . همینطور بخشی از فیلم به اولین کنسرت گوگوش پس از بیست سال سکوت پرداخته که در آن مقطع برای موسیقی پاپ ایران اتفاقی مهم و شگرف بود و به اعتقاد من ورود گوگوش به مارکت موسیقی لس انجلسی مرگ این کالبد نیمه چان را تسریع کرد.

دوم آشنا شدن با تلاش ها و کوشش های بی وقفه و بدون منت و چشمداشت مالی بسیاری از هنرمندان موسیقی کشورمان بدون هرگونه قضاوت و داوری مستند ساز جالب توجه بود.

سوم اینکه در بسیاری از لوکیشن های مصور فیلم تعداد زیادی از دوستان خودم را در سال های دور دیدم که جالب بود.

چهارم سال های شکل گیری کنسرت های بزرگ و مارکتی به نام کنسرت گذاری در ایران به خوبی در این فیلم تصویر شده بود.

پنجم متاسفانه به هزار و یک دلیل بسیاری از چهره های حاضر در این فیلم امروز دیگر در ایران نیستند و خارج از کشور زندگی و فعالیت می کنند. جالب آنکه انتهای فیلم با سارا نائینی تمام می شود . آخرین و تازه ترین بانوی آواز هنرمند مهاجر از ایران .

در انتهای فیلم عکسی به یادگاری از تماشاگران انداخته شد که قرار شد توسط دوستان برای میرتهماسب ارسال شود .

 

Back vocal

2004 /   40 min

Directed by Mojtaba Mirtahmasb

Capture the struggles of contemporary Iranian singers and musicians working to be heard in their own country. Back Vocal explores Iran’s prohibition, since the Islamic Revolution of 1979, of female solo singers. Mirtahmasb says: “Three years of roaming among musicians of Tehran resulted in two films centered on the theme of restrictions on music in Iran. Back Vocal tells the story of women singers whose unaccompanied singing is forbidden by religious laws of the country, but who nonetheless try to remain active, even if that means taking the second seat. I knew from the beginning that such a film would not get permission to be screened, so I never applied for a permit.”

 

 

بانوی گل سرخ Lady of the Roses

"بانوی گل سرخ" روایتی است درباره زندگی و فعالیت خانواده صنعتی و به ویژه "شهین‌دخت سرلتی (صنعتی)" که از زبان همایون صنعتی همسرش روایت می شود.بانویی که قبل­ از انقلاب به منطقه­ لاله ­زار کرمان رفت و گُل را جایگزین خشخاش، و گُلاب را جایگزین تریاک کرد و به جایی رساند که "گلاب زهرا" سرنوشت کشاورزی یک منطقه را دگرگون کرد. فیلم محصول سال 2008 است.ماجرا را از زبان "همایون صنعتی زاده"، همسرِ شهین­ دخت و سه سال پس­ از درگذشت او می‌شنویم. مردی که خود بنیان­گذار "مؤسسه انتشارات فرانکلین در ایران"، "چاپخانه اُفست"، "کاغذسازی پارس" و در کل یکی از چهره­های نادر فرهنگ، صنعت و مدیریت ایران است. این فیلم ستایشی است از شور زندگی و ساختن در یک شرایط سخت.فیلم را پیش از این دوباره دیده بودم و هر دو بار به شدت تحت تاثیر روایت گویی همایون صنعتی درباره همسرش قرار گرفته بودم.امشب برای سومین بار فیلم را دیدم و طبعا برای سومین بار تحت تاثیر این فیلم به شدت منقلب و دگرگون شدم و گریستم.

قهرمان فیلم کسی است که در فیلم حضور ندارد و گاه به گاه سکانس های منقطعی از سنگ مزارش را می بینیم اما سایه اش چنان سنگین و موثر است که حضورش را کاملا در تمام پلان ها حس می کنی .

صحنه های واقعی مراسم تشییع جنازه و تدوین شهین دخت از تکان دهنده ترین صحنه های فیلم است که در پایان فیلم گنجانده شده و تاییدی است بر صحت ادعاهای همسرش درباره رفتار او و تاییدش توسط مردم منطقه .

گذشته از این فیلم از جنبه توجه به جذابیت ها و پتانسیل های بومی کسب و کار و نیز ابتکار عمل و کارآفرینی و زیرکی ایرانی بسیار چالب توجه است . همایون صنعتی به فاصله 5 سال پس از مرگ همسرش و دو سال پس از ساخت این فیلم از دنیا رفت تا برای همیشه به همسرش بپیوندد.


Lady of the Roses

2008 /  52min

Directed by Mojtaba Mirtahmasb

"Lady of the Roses" is the name given to the late Shahindokht Sanati, a lady who went to the Lalehzaar region of Kerman before the Islamic revolution. She replaced poppies with roses and opium with rosewater, and took this so far as to transform the agricultural destiny of a whole region. The story is told by Homayoun Sanati, Shahindokhts spouse, three years after her death. He is the founder of Franklin Publishing, Offset printing house, Pars Paper Co. among others and is considered a one-of-a-kind figure in Irans culture, industry and management.

 

پ.ن:با دیدن این دو فیلم مستند روحم تازه شد . این نوع ژانر را دوست دارم . فیلم ممکن است از نظر سطح کیفی و سینمایی دارای ایرادهایی باشد اما وزن پربار محتوایی تمامی این نواقص و کاستی های احتمالی را برطرف می کند. دم دست اندرکاران و برگزارکنندگان گرم.

/ 0 نظر / 85 بازدید