به دیدارش نرسیدم

به دیدارش نرسیدم

عکسی متفاوت از احمد شاملو

 هر چند دیر و با یک روز تاخیر ولی برای سالگرد پرواز شاملو :

«نخست نویسنده و شاعر شدیم و بعد به فراگرفتن زبان فارسی پرداختیم.»

این‌ها را «شاملو» برای مجله «لوح» به سردبیری «محمد قائد» می‌نویسد با این عنوان «نمی‌دانم مدرسه به چه درد می‌خورد».

کارنامه کلاس هشتم «شاملو» هم گواه این ادعای او است.

دو تجدیدی یکی در شیمی و دیگری در دیکته! به گفته خودش نزدیک به یکصد و هفتاد جلد کتاب چاپ شده و نشده در تاریخ ادبیات ایران دردانه‌ای به شمار می‌رود آنچنان که هر چه نوشت خواننده دارد. دشواری وظیفه آقای شاعر، نویسنده، مترجم، روزنامه نگار و محقق کار را به جایی رساند که تا آخر عمر انگار که وظیفه‌اش در قبال مردم شده باشد به عنوان وجدان آگاه جامعه شعر سیاسی–اجتماعی بگوید.

 اما این مردم بودند که انگار قضیه الهام شعر را جدی نمی‌گرفتند.

 سایه وجدان آگاه «شاملو» از حیطه شعر تا سیاست گسترده شد. «کتاب هفته» و «کتاب جمعه» و دیگر آثار روزنامه‌نگاری او به عنوان الگوی مرجع این حرفه در تاریخ روزنامه‌نگاری ایران ماندگار شد.

در خرداد سال ۵۹ بعد از توقیف «کتاب جمعه» دست از مطبوعات کشید و هیچ پیشنهادی را نپذیرفت. با آغاز دهه ۶۰ تا سال ۷۲ هیچ اثری از او به چاپ نرسید. البته در همان اوایل دهه ۶۰ نامزد دریافت جایزه نوبل شد. ولی با ممنوعیت چاپ آثارش، ۱۰ سال سخت به «شاملو» می‌گذرد.

۱۰ سالی که به زعم «آیدا» او را از درون می‌تراشد و مقدمات جاودانگی‌اش را فراهم می‌سازد.

بیماری های متعدد بعد از چند وقت بستری شدن در بیمارستان ایرانمهر توان اندک باقیمانده در نت شاعر رنجور روزگار را می گیرد و او عاقبت می پرد .

ازدحام جلوی بیمارستان ایرانمهر در حوالی قلهک را هنوز خوب به خاطر دارم . در دوم مرداد ماه ۷۹ تشییع جنازه «شاملو» با تشویق جنازه توسط مردم همراه می‌شود. انبوه مردمانی که حتی در میان آنها نوجوانانی حضور داشتند که جای نوه‌های ««شاملو»» بودند و لابد این روزها نیز کسانی شعرهای او را می‌خوانند که جای نتیجه‌های او هستند.

دیدن شاملو موهبتی بزرگ بود که در طول حیات نصیبم نشد اما من نیز یکی از مشایعت کنندگانش بودم به سوی خانه ابدی .

پسران و دختران دست در دست هم در دو سوی خیابان دو خط موازی درست کرده بودند تا آمبولانس کهنه ،پیکر یک پا و بل یکتای شاعر روزگار ما را در پی دوستداران رهسپار خانه همیشگی اش کند . روز عجیبی بود . سال ها از آن روز می گذرد . چشمم کار می کرد تا آیدا را در میان آن همه جمعیت تشخیص دهم و عاقبت او را در جلوی آمبولانس دیدم که با آرام و آهسته با سیمین بانو،بانوی غزل  حرکت می کرد .

شاملو در امامزده طاهر به خاک سپرده شد و تا سال ها بعد از مرگش گاه به گاه من نیز چون دیگر جوانان رهسپار به دیدارش بودیم . آخرهای هفته مزارش محفل دوستدارانش بود با سیگارهایی که کنار مزارش روشن می کردند و هر کدام به لهجه و زبان و موسیقی خاص خودشان شعرش را می خواندند .

در این این سال ها پراکنده کردن جمع جوانان را از کنار این مزار به کرات دیدیم و شنیدیم . ضربت فرود آوردن به سنگ مزارش نیز خبری بوده تکراری .

مزارش قبری است کوچک با سنگی محقر که تنها اسم و نشان او را دارد .به یقین اگر در دیار دیگری زیسته بود اکنون آرامگاهی باشکوه داشت .اما این مهم نیست و اصلا اهمیت ندارد !

 شاملو هنوز محبوب دوستدارانش است . دوستدارانی از نسل های قدیم و به یقین نسل هایی که بعد از این خواهند آمد .

/ 10 نظر / 25 بازدید
motor

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش http://bestiran.cz.cc/addurl.php

آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید پیرامون حوادث نروژ به روز هستم . اگر فرصت داشتید ، خوشحال می شوم یک سری بزنید . پیروز باشید http://blog.cheshmehregi.com

آزاده

شاملوها مهندس سحابی ها و...... برای همیشه روزگار زنده وجاویدند چرا که آنها چون گنجی هزارساله ذره ذره کشف میشوند بدست آنان که باید[گل][گل][گل]

انجمن ادبی ایرانیان

با سلام بالاخره تمامی زحمات شبانه روزی ما جواب داد انجمن ادبی ایرانیان تا چند روز دیگر آغاز به کار میکند. مکانی زیبا برای ارائه ی همه ی زیبایی هایی که خلق میکنیم و دوست داریم تا دیگران هم این زیبایی ها را ببینند و از خواندنش لذت ببرند. محیطی بسیار جذاب و کاربرپسند با امکاناتی فوق العاده زیبا میخواهیم کتابی بزرگ از ادبیات ایرانیان در فضای مجازی ایجاد کنیم.کتابی که دربردارنده ی مطالب تمامی ایرانیان ادب دوست و ادب پرور باشد. علاقمندان می توانند username مورد علاقه خود را به نشانی anjoman1390@gmail.com ایمیل نمایند.اولویت با عزیزانی است که زودتر ایمیل ارسال نمایند. تمامی عزیزان میتوانند دارای محیطی به آدرس اینترنتی username.adabsara.com باشند. منتظر خبر آغاز به کار سایت باشید

امین

یه سری به تنهاییهام بزن

سیاوش روستا

عالی بود. خیلی وقت بود مطلب به این قشنگی درباره شاملو نخوانده بودم. ممنون.

م

چطوری

آبان

مطلب قشنگی بود. ممنون. یادمه اوایل که شروع به خوندن اشعارش کردم متوجه نمی شدم! بارها شعر "از شهر سرد..." رو خوندم تا فهمیدم باید غبطه بخورم به دیر آشنا شدن با شاعر این اشعار بکر. روحش شاد. " از این فریاد... تا آن فریاد... سکوتی نشسته است."

روژانو

عالی بود ممنون

هادی شفیعی

سلام بنظر من اینکه نه تنها به قبر یک شاعر مرده احترام نمی گذارند بلکه به آن بی حرمتی روا می دارند اتفاقا مساله ی مهمی است و اهمیت هم دارد. هرچند شاملو با شعرش هنوز زنده است اما در برابر بی حرمتی باید ایستاد. هرکس به اندازه ی خود.