آخرین پست سال 1388

آخرین پست سال ٨٨

 

در لحظه ی تحویل و دگر گشتن سال

با سبزه و تنگ ماهی و آب زلال

بر بوی گلی که بشکفد از تو مرا

 مانند نسیم می پرم ،بی پرو بال                                        

                             (دکتر شفیعی کدکنی)

 

 پیشاپیش سال نو و فرارسیدن نوروز باستانی را به همه دوستان دیده و نادیده ام تبریک می گم .

"فرزاد حسنی " از صمیم قلب صحت و تندرستی و موفقیت همه شما عزیزان را در سال جدید آرزو می کند و امیدوار است سالی سبز و با شکوه و سرشار از خیر و برکت و به دور از جنگ و خشونت را شاهد باشیم  .آنچه در این پست می خوانید آخرین پست من در سال ٨٨ است که یاداشتی است کاملا شخصی در احوالات ٣١ ساله شدن و روز تولدم ...خوشحالم می کنید اگر کامل و تا به آخر بخونید و نظرتون رو بدونم .....

 

***

 

نوشتن آخرین پست سال یه مزه ی دیگه ای داره .ظاهرا باید شیرین باشه .همیشه همینطور بوده . امسال اما مزه اش یه جور دیگه است بیشتر مزه اش گسه .

آپلود کردن این پست با هزار بدبختی صورت خواهد گرفت . دو ماهی هست که اینترنت ندارم و به همین مرتب به دوستان در مورد اینکه چطوری تا به حال زنده موندم و دوام آوردم جواب می دهم .

قرار است بعد از تایپ و غلط گیری این نوشته به مغازه یکی از دوستان بروم و در خیابان این آخرین پست سال را بفرستم بالا .

نمی دانم چرا حالا که دارم این پست را می نویسم یاد آن داستان کتاب فارسی پیش دانشگاهی می افتم . زمانی که در کلاس درس معلمی داشت آخرین درس را به زبان مادری به شاگردانش می داد . کشورش اشغال شده بود و قرار بود از فردا زبان بیگانه به جای زبان مادری تدریس شود و معلم از شاگردان می خواست که با دقت به این آخرین درس گوش دهند و آن را خوب به خاطر بسپارند .

شاید این آخرین پست باشد ...کسی چه می داند . شش سال اینجا با شما با خودم و حکایت هایم زندگی کردم . هر چند شما در این لحظه آرشیوی دو ساله از این شش سال خاطره را در اختیار دارید .

پریروز که اقلیما از سن وبلاگها پرسید یادم آمد این وبلاگ داره شش ساله میشه .

 

موج سینوسی نوشتن

جدی جدی نوشتن برای بعضی ها در یک موج سینوسی اتفاق می افته . آدم گاهی وقت ها نوشتنش نمی گیره و یا اگر بنویسه نوشته هاش از کیفیت چندانی برخوردارد نیست و بالعکس وقتی روی موج نوسان بالا قرار بگیره جوری می نویسد که خودش هم کیف می کنه . دو ماهی هست که چیز درست و حسابی ننوشتم . رفتم تو نوسان پایین این حس های سینوسی غیر قابل اتکا . حالا دارم بال بال می زنم بیام بالا و این نوشته حاصل این تلاش است .

 

١٣٨٨

سال هشتاد وهشت تا فردا به پایان می رسد ،دقیقا مثل آخرین روز از عمر سی سالگی من .

ایران وارد سال هشتاد و نه می شود و من وارد سی و یک سالگی .گمان می کنم سی و یک سالگی سن مزخرفی است . ولی امیدوارم سال ٨٩به مزخرفی سی و یک سالگی نباشد . در مقابل فکر می کنم سی سالگی یک شیدایی و انقلاب درونی عمیقی را در انسان ایجاد می کند . با این انقلاب درون تصمیم دارم پا به سی و یک سالگی بگذارم .

سال گذشته در آخرین پست درباره سی سالگی و ویژگی های عجیب و غریبش نوشتم .با تجربه امسال حالا دیگر یقین دارم که سی سالگی تجربه ای غریب است .

نکته عجیب ماجرای سی سالگی من همزمان شدن آن با حوادث پر التهاب سال ٨٨ بود . رخدادهایی که در طی سی سالگی من -یعنی سال ٨٨-اتفاق افتاد هیچ وقت از یاد و خاطره ام نمی رود .با این رخدادها و حوادث درکنار زندگی معمول، میکسی از خاطرات تلخ و شیرین و گزنده به عنوان یادگاری از سی سالگی در آرشیو خاطرات من بایگانی خواهد شد .

سال هشتاد و هشت سالی پرفراز و نشیب بود و به اعتقاد من سال آزمون . آزمونی که همه ما در آن شرکت کردیم. از پیرزن زاغه نشینی در کهکیلویه و بویر احمد تا نوجوانی شهری و پیرمردی هشتادوچند ساله مثل «احسان نراقی» که سال ها است خارج از ایران زندگی می کند .

معتقدم صد البته نتیجه این آزمون به این زودی ها اعلام نمی شود . تصحیح برگه های امتحانی این هفتاد میلیون نفر حتما زمان می برد و برای تصحیح درست آن نیاز به یک مجموعه داوری عادل است .

هنوز این هیئت داوری به خوبی شکل نگرفته است . «وجدان آگاه ما» وقتی در کنار هم قرار بگیرد بزرگترین قاضی و داور برای تصحیح برگه های ما در آزمون هشتاد و هشت خواهد بود .امیدوارم در نهایت همه ما از این آزمون سربلند بیرون بیاییم. آزمونی که بیش از یک صد سال است پیش از ما گذشتگان ونیاکانمان نیز در آن شرکت جسته اند و هر بار ناکام از آن بیرون آمده اند .

قصد و غرض سیاسی از این نوشته ندارم و مقصودم مثل همه ی این تحلیلگران اشاره مستقیم به وقایع انتخابات پرفراز و نشیب هشتاد و هشت نیست .

صحبت از  رفتارشناسی مردم این مرز و بوم است . هدف یک نگاه دوباره به معرفت شناسی مردم است .

بحث تغییر رفتار هامان در کسری از ثانیه است .آنجا که پدر در مقابل پسر می ایستد و بالعکس و یا دو دوست هم دانشگاهی بخاطر دو اندیشه متفاوت و متضاد گلاویز می شوند و تا حد دریدن یکدیگر پیش می روند .

به قول فران صحبت از برنتابیدن های ما ایرانی جماعت است که غیر از خود کسی را نمی بینیم و صدا و قیافه و اندیشه دیگری را نمی توانیم تحمل کنیم.

شاید کمی کلیشه ای باشد ولی باید بگویم و می گویم، ما نمی توانیم فقط به حکومت اشکال بگیریم مگر اینکه قبل از آن نگاهی به رفتار و کردار جاری این مردم نیندازیم .

عناصر این حکومت هم از همین مردم هستند ،یا بهتر بگویم روزی از همین مردم بودند و بنابراین رفتارشان به نوعی بازخور رفتار طبیعی مردم است .

کمی بیش از یک صد سال است که تلاش می کنیم یکدیگر را تحمل کنیم و به یکدیگر یعنی به نوع بشر احترام بگذاریم و هر بار کس یا کسانی از بین خود ما این عهد و قرار را شکسته اند و زیر پای گذارده اند و باز روز از نو و روزی از نو .

آنان که صبرشان زیاد تر بوده مردانه ایستاده اند و برای عهد و قراری جدید و تازه مبارزه کرده اند و دیگرانی که تحملشان کمتر بوده تن به روزمرگی داده اند و یا راه هجرت را انتخاب کرده اند به امید هوایی تازه در جغرافیایی دیگر . این حدیث نفس ما بوده در این یک صد سال اخیر .

فکر می کنم خیلی جای کار داریم . حالا حالاها باید روی خودمان کار کنیم .مهمنیست که اسممان را نسل سوخته بگذارند .اگر هدف تغییر این روحیه و وضع و حال عمومی و این رفتارهای کژ و مج باشد حتی اگر به سن و سال ودوران ما نیز نرسد ،شیرین و گوارا ورضایت بخش خواهد بود.باید یاد بگیریمبرای انسان بودنمان هزینه کنیم .باید یادبگیریم همدیگر را تحمل کنیم . باید بفهمیم که به تعداد مغزهایی که در کالبدهای جاندار وجود دارد می توانیم اندیشه متفاوت و گاه متضاد داشته باشیم .

شاید سال ها زمان ببرد تا یادبگیریم که نباید آن کسی را که اندیشه و تفکرش با ما تفاوت دارد را با تیشه ، قمه، مشت ،لگد و یاگلوله بکوبیم و بدریم .ما هنوز یاد نگرفته ایم که جنگ را همچون دوئل پذیرا باشیم . رو دررو و با اسلحه ها و گلوله های یکسان و یک اندازه . باید یاد بگیریم اندیشه را با اندیشه می توان پاسخ داد ونه مشت و لگد .دوئل قوائد خاص خود را دارد!

به گمانم هر چه تعداد این سال ها به روی این سال ٨٨ پرفراز و نشیب بیاید هزینه ای که برای یادگرفتن صرف خواهیم کرد بیشتر و آثار و تبعات تلخش برای نسل های بعدی ماندگارتر خواهد بود ،همانگونه که نیاکان مابه عنوان ماترک،برایمان کام تلخی باقی گذاشتند . می بینیم که حاصل این همه تلخی ،فرصت سوزی و از بین رفتن منافع و منابع این ملت و این مردم در طول تاریخ بوده و هست .

سال هشتاد و هشت اگر چه بهاری شیرین و پر نشاط داشت اما در مقابل تابستانی گرم ، سوزان و تلخ داشت . هر آنچه از مایه های نشاط در روح این ملت دمیده شده بود به یکباره دود شد و به هوا رفت .

مردم تازه تازه داشتند تمرین شادی و نشاط  و تحمل و احترام ،می کردند . انتخابات این فرصت را به مردم داد تا روی دیگری از خصلت های خوب خود را عیان کنند.شادی کردن که تا پیش از این زشت و ناپسند شمرده می شد به یکباره و البته کاملا به جا ارزش شد و قابل احترام . همه در کمال ادب و متانت و ضمن حفظ احترام به اندیشه ها –که نمی دانم چرا فقط برای یک دوره یک ماهه اتفاق افتاد – با شادی و پایکوبی در میتینگ ها و بحث ها و گشت و گزارهای خیابانی شرکت می کردند ،حرف ها را می شنیدند و صریح و شفاف لب به انتقاد می گشودند و یا تشویق و تایید می کردند.افسوس که سرانجام وقایع بعد از انتخابات کام همه را تلخ کرد. نمی دانم شاید این تلخی هزینه پایکوبی کردن های بی ملاحظه بود و زیاده روی بود.شاید لازماست همچناندر این گردش یک صد ساله حلزون وار حرکت کنیم.ما گویی تاب خرگوشی دویدن را نداریم .انگاری خودمان نمیخواهیم برنده باشیم واز حط پایان بدمانی می آید.چه می دانم .

بحث در این مورد وقت و فرصت بسیار می طلبد و به نظرم هنوز حلقه های ارتباطی برای نوشتن یک یادداشت جامع و کامل تحلیلی تکمیل نشده است . نوشتم که نوشته باشم و مقصود این بود که سالی پر فراز و نشیب داشتیم . همین !!

.

.

اما از تلخی های عمومی که بگذریم این سال برای من شیرینی های اندکی نیز داشت .

 

در بیرون غار

امسال برای من بیرون آمدن از غار و خلوت خودم بعد از یک سال و سرزدن به جمع انسان هایی که هر روز برای یک مشت دلار با سرعت غیر قابل باوری در حال دویدن و نرسیدن هستند ،یک اتفاق تازه بود .

حس کردم این جماعت با قبل از اینکه من داخل غار شوم هیچ فرقی نکرده بود .ظاهرا عادت های فردی این مردم بخصوص از نوع نامطلوبش خیلی سخت و دیر تغییر می کند و چاره  و درمانی هم برای حل این معضل وجود ندارد . انگاری فقط من بودم که بعد از یک خواب زمستانی بلند مدت ،از هفت خوانی گذشته بودم و کمی تا قسمتی تغییر کرده بودم .

رفتن به غار تنهایی دل و جرئت می خواهد و کارهرکسی نیست .باور کنید هر کدام از ما حتی اگر یک دوره کوتاه  غارنشینی کنیم از خیلی گرفتاری های فردی و شخصی رهایی پیدا می کنیم .

فکر می کنم این غار تنهایی لازم و واجب است و مهم است که شما کی و کجاو در چه سنی تصمیم بگیرید که تا انتهای تاریک این غار بروید . اگر از من می پرسید به شما می گویم که بروید و از تاریکی نترسید . ایمان داشته باشید که این غار دو راه دارد . پشت این تاریکی نمور ،نور است و هوای تازه ! این را از کسانی که راه خروج غار را پیدا کرده اند قبول کنید .

 

کشتن طمع

بعد از یک سال تمرین و تمرکز برای کشتن تمامی حس هایی که با حرص و آز مرتبط بود ،حالا دیدن این تلاش های بی وقفه مردم برای پاسخگویی به ندای حرص و طمع درونیشان برایم تعجب آور و عجیب می نمود .

حس می کنم انگاری حالا دنیا را بهتر و بیشتر می بینم . زیبایی های این دنیا بیشتر به چشمم می آید . احساس می کنم که این حرص همچون چشم بندی نامرئی دید آدم را کور می کند و افسوس می خورم به خاطر از دست دادن این همه مناظر زیبا و قشنگ در طول چند سال گذشته.

خیلی از دوستان را در این مدت گرفتار به این بیماری دیدم . خواستم میکس تجاربم در این خصوص را بصورت کپسولی معجزه آسا تقدیمشان کنم اما ایشان ر ا سخت دلبسته چشم بندشان دیدم . دل کندن از این چشم بند برایشان دشوار بود و باور داشتند که دنیا همین است که از منظر این چشم بند می بینند ونمی بینند .

 

سفر

وای سفر یک حس درونی خوب را در انسان بر می انگیزد ! سفر انرژی دوباره ای است برای روح انسان .یک جور داروی تقویتی و دوپینگ برای رسیدن به نشاط و تازگی .امسال نیز خوشبختانه مثل پارسال سفرهای زیادی داشتم .خیل

/ 46 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فریده

پروردگارا !....... با گمراهیها خواهم رزمید ،.... با آز و ستم خواهیم جنگید ،..... بتخانه ها خواهیم برانداخت ،...... و ان پشتیبانی و راهنمائیهای توست که ما را فیروز خواهد گر دانید ..... سال نو و تولدتون مبارک

دیدار

سلامی چو بوی خوش اشنایی.میلاد تو و تازگی بهار مبارک.البته با چند روز تاخیر

دیدار

salami cho boye khoshe ashenayee.meiladat va no shodan bahar mibarak

مهرآئین

سال نو برایتان سبز و پر امید....[گل]

آفو

دعوتتون کردم بیایین اینجا ...پیغامم نصفه اومده بود یا خوندین و نظرتون رو نگفتین ؟

الینا

خیلی ممنونم که منم با فرزاد حسنی مجری اشتباه گرفتمتون! هم اسم و هم فامیلی و هردو انقدر رک و بی شیله پیله!

maryam*

poste parsaleon kheili fargh mikard na mesle in k 30 salegi hese ajibi dare tavalodeton mobarak [لبخند]

فائزه

سلام قسمت های از این پست طووووولانی رو خوندم..خوب بود موفق باشید...لینکتون میکنم شب و روزتون قشنگ

حسرتMR

سلام متن تون بسيار طولاني بود. اما با دقت نوشته شده بود.[تعجب] اما يه علتي كه چرا بعد از انتخابات همه شروع به دعوا كردند:... والا من زياد سياسي نيستم ولي تا اونجايي كه من ولايت رو شناختم اعتقاد دارم كه بايد از حرف رهبر پيروي كنيم. وقتي ولي يك چيزي ميگه حتما به نفع مونه كه انجام بديم و كسايي هم كه از ولي پيروي نكردند وحتي ضد او شعار دادند نتيجه ش رو خواهند ديد. [عینک] دير و زود داره اما سوخت و سوز نداره[عینک]

الف.واو.

سال 88 فکر می‌کردم اگه با این وضع ادامه پیدا کنه زنده نخواهم موند... گمون می‌کردم 4 سال دیگه- از تحمل من خیلی خیلی بالاتره! اما در کمال تعجب زنده موندم!!! به قول یک دوست بزرگ یه ذره امید بهتر از هیچی امیده و راه سبز امید رو همیشه باید زندگی کرد...