چای ایرانی با شیرینی فرانسوی-دیدار با بزرگ بانوی نویسنده: "گلی ترقی"

چای ایرانی با شیرینی فرانسوی

یا

«هم نشینی عصرگاهی نویسنده ،خواننده و کاراکتر»

دیدار با بزرگ بانوی نویسنده: "گلی ترقی"

 گلی ترقی

برای فردا برنامه دارم . قرار است از پاریس بیرون بزنم و به یکی از شهرهای کوچک اطراف بروم  برای دیدن عزیزی که سال  هاست در حسرت دیدارش بودم و حالا باید از پشت خروارها خاک دیدار تازه کنیم!

ساعت چهار عصر است . از یک ساعت پیش قدم زدنی طولانی را آغاز کرده ام . اینجا هر روز چندین کیلومتر پیاده روی می کنم .

برف روی زمین یخ زده و هوا نسبتا سرد است . شارژ گوشی ام تقریبا تمام شده و نمی دانم بایداز کجا شارژ بگیرم . "نیما" گفته بود سیگار فروشی ها شارژ دارند . حالا تو این خیابان بلند سیگار فروشی از کجا گیر بیاورم ؟شارژ گوشی را تست می کنم .فقط دو یورو اعتبار دارد . از سیم کارت های اعتباری "ویرجین" است که هر جایی اعتبارش گیر نمی آید.

همه این غر غر کردن ها در حال قدم زدن از ذهنم گذشته .به گمانم از محله عرب ها سر در آورده ام . بیشتر از فرانسه ،به  عربی حرف می زنند .سمت چپ دروازه جنوبی پرلاشز را گرفته ام و قدم زنان وارد محله عرب ها شده ام . به فروشگاه های اطراف سری می زنم و چند دقیقه بعدتر که سردم می شود، وارد کافه ای عرب می شوم و چایی سفارش می دهم و تاکید می کنم که لیوانی باشد .

می پرسم اینجا قلیان دارید و به جای پاسخ ،نپرسیده از طعم تنباکو ،قلیان می آورند . ظاهرا اینجا ،توی این محل ،توی این کافه همه محکوم هستند به کشیدن "قلیان دوسیب" و در کافه های قلیان دار اینجا چیزی به عنوان تنوع در توتون معنا ندارد!

جوان عرب با یک چای لیوانی با برگه های سبزی ،که نمی دانم چیست ،سر می رسد . تازه می فهمم که اینجا عرب ها به این نوشیدنی گیاهی خاص ،چای می گویند .

 از خوردن چای پشیمان می شوم و خواهش می کنم که آن را از روی میز بردارد . توی دلم غر غر می کنم :"چای هم چای خودمان .این دیگه چیه ؟؟؟"

دو سه پکی به قلیان می زنم . سخت است کشیدنش . به سرفه می افتم .

دوباره یاد تلفن و شارژ می افتم . گوشی را از جیب بیرون می کشم .وقتی شارژ نداری یعنی حق انتخابت محدود می شود . مثل یک سرباز توی خط مقدم  که در تفنگش فقط یک گلوله برای شلیک دارد !

دوست داشتم از این اعتبار باقیمانده نهایت استفاده را ببرم . تلفن بانوی نویسنده را از کسی گرفته بودم که می گفت سه سالی هست به این شماره زنگ نزده و به احتمال زیاد این شماره تغییر کرده است .باخودم فکر می کنم اگر تغییر کرده باشد یعنی این دو یورو اعتبار هم می پرد و دیگر نمی دانم چطوری باید موبایل را شارژ کنم .دفترچه کوچکم را از جیبم در می آورم و شماره را می گیرم .

-هر چه بادا باد . یا شانس و یا اقبال !

اولین زنگ می خورد . منتظرم .زنگ دوم کسی گوشی را از آن طرف خط بر می دارد . به فارسی سلام  می کنم و به فارسی شیرین جواب می شنوم . خدا رو شکر تلفن درست بود .به یقین ،صدای بانو بود  از پشت خط .سلام و احوالپرسی کردم . حواسم به این بود که شارژ کم است و باید نهایت استفاده را کرد . گفتم از کجا آمده ام و می خواهم اگر امکانش باشد امروز او را ببینم .

و پاسخ شنیدم که :«متاسفانه امروز نمی توانیم قرار بگذاریم . من امشب میهمان دارم و باید تا دوساعت دیگر بروم خرید . برادرم و خانواده اش از امریکا می آیند و می خواهم برای خرید بیرون بروم . »

و ادامه می دهد : «می توانیم برای روز دیگری قرار بگذاریم . »

و از من می شنود : «چه حیف ! متاسفانه فردا پاریس نیستم و می روم به حومه و بعد هم می خواهم بروم سمت استراسبورگ . »

و بانو ادامه می دهد :« اشکالی ندارد دیدار باشد برای فرصتی دیگر . »

ظاهرا چاره ای نیست.می پذیرم و به بانو می گویم :«همین که صدایتان را شنیدم کافی است .انسان باید خوش سعادت باشد که در غربت صدای نویسنده غربت نشینی را که سال ها با نوشته هایش زندگی ها و سرخوشی ها کرده ،بشنود . »

و می شنوم : «خیلی ممنون . دوست داشتم این اتفاق می افتاد ولی چه کنم که میهمان دارم و باید بروم برای خرید . »

ادامه می دهم : «بسیار خوب . به امید دیدار  در فرصتی مناسب . »

ماجرا به راحتی پایان نمی گیرد . نقطه های من همیشه ته جمله هایی می نشیند که اتفاقی خوشایند می افتد.

اتفاق از اینجا به بعد می افتد.اتفاقی که معمولا خودش و بدون دخالت من می افتد.کسی اتفاق را هلش نمی دهد برا ی افتادن،خودش با میل و رغبت و در لحظه ای که باید وقوع یابد ،می افتد .  

و من چه می دانم چرا در این آخرین سِنت های شارژ موبایل ،بانو باید این سئوال به ذهنش برسد و جوابش را از من بخواهد :« شما الان کجا هستید ؟»

و تا پاسخم را بشنود همه معادله بر هم خورد و بساط دیدار چیده شود :« من دقیقا مقابل پرلاشز هستم .»

«جدی می گی ؟»

« بله . الان دیوارهاشو دارم می بینم . »

«پس اگه اینطور باشه با من فاصله زیادی نداری . به من خیلی نزدیکی . اگه بتونی تا سی دقیقه دیگه خودتو برسونی می تونیم یک ساعتی گپ بزنیم . »

-«چی از این بهتر بانو ؟ کی از من خوش شانس تر بانو ؟ »

آدرس را می گیرم و سعی می کنم با استنباط شخصیم از حروف فرانسه، چیزهایی را که شنیده ام به زبان فرانسه بنویسم . چه نوشتنی ! ملغمه ای شد که هیچ کس نمی توانست بخواند .

شال و کلاه کردم . کوله را روی دوش انداختم و اطراف را نگاه کردم تا چیز ی جا نماند . پشت پیشخوان 15 یورو برای چای نخورده و قلیان نکشیده ،پرداختم .

مرد عرب با تعجب می گفت : «شما که نکشید برادر! . چرا بیشتر نمی مانید ؟ »

به زبان عربی شکسته و بسته می گویم که تعجیل دارم عزیز برادر به رفتن و ساعت را از او می پرسم و می شنوم ساعت 10/4 عصر است .

باید تا بیست دقیقه خودم را به آدرس برسانم .مقصد جایی است بین پرلاشز و میدان باستیل. خودم از چیزی که نوشتم سر در نمی آورم فقط می دانم باید به سمت باستیل حرکت کنم و به عنوان هدف موقت، همین کافی است . از هر کس که بپرسی باستیل کجاست نشانت می دهد .زحمتی نبود .

ایرانی جماعت عادت دارد و یاد گرفته وقتی به دیدن عزیزی می رود دست خالی نرود و چیزی با خود ببرد .این  از نادر و اندک عادات خوبی است که ایرانی جماعت خوب آموخته و وقت سفر و در فرنگ نیز به کار می آید، برای پوشاندن دیگر عادات عجیب و غریب ما . بیست دقیقه فرصت داشتم به دیداری ،که قرارش درلحظه اتفاق افتاده بود، برسم .

شما شاید درک نکنید اما برای من دیدن نویسنده ای که با نوشته هایش اینقدر روح را در کثیف ترین فضاهای ممکن صیقل داد،جلا داده و تمیز کرده ،دیدنی است .  

هر وقت نظرم را درباره "گلی ترقی" پرسیده اند گفته ام :«نویسنده ای است که تمیز می نویسد و در توضیح عبارت تمیز ادامه داده ام یعنی روان و شیرین و بی هیچ اضافه و استعاره ای و از خودش و البته عجیب .»

بخش قابل توجهی از حکایت بانو در مرور روزگار سپری شده خودش در این چند دهه اخیر بوده . در بیشتر داستان ها شخصیت اصلی و محور بر پایه زنی می چرخد که شباهت غریبی به زندگی و خودش دارد .

زنی مهاجر که درمیانسالی و در غربت به مرور خاطرات پراکنده می پردازد . از دوران کودکی شروع می کند و تا میانسالی پیش می رود .با دو کودک بازیگوش که می تواند همین "لیلی" و "فرهاد".

"گلی ترقی" را در تقسیم بندی نویسندگان معاصر ایران جزو نویسندگان دهه چهل معرفی کرده اند و حال آنکه شاید شاید دو دهه بعد از آن ،که گلی ترقی بعد از هجرت ،در ایران در سطح عمومی شناخته تر شد . گلی ترقی در سال 54 رمان "خواب زمستانی" را منتشر می کند و بعد از آن نزدیک به دو دهه طول می کشد تا کتاب دوست داشتنی "خاطرات پراکنده" در اواخر 73 به دست علاقمندان برسد . در سال 76 و بعد از ساخته شدن فیلم دوست داشتنی "درخت گلابی" تعداد بیشتری از دوستداران سینما ،گلی ترقی را در ادبیات ایران شناختند .

اولین آشنایی من با گلی ترقی نیز از همین فیلم شروع شد . یادم هست بعد از دیدن فیلم در جشنواره ،سالن بلافاصله تخلیه شد و من زل زده بودم به پرده نمایش تا ببینم فیلمنامه این کار را چه کسی نوشته و اولین بار اسم گلی ترقی را  روی پرده خواندم و بعدها شنیدم نویسنده ای است دور از وطن .

.

.

«بهتر است دست خالی نروم .»

همینطور که قدم زنان در حال مرور آثار و کارهای نویسنده دوست داشتنی هستم ،نگاهم را به اطراف می گردانم تا بلکه چیزی بگیرم به عنوان هدیه و بعد از دو سه دقیقه بالاخره به یک قنادی زیبا می رسم .مشکل حل شد ؛مثل تهران که در اینگونه مواقع جعبه ای شیرینی تازه از "قنادی لادن" مشکل گشا بود . شیرینی های فرانسوی بزرگ هستند و نسبت به شیرینی های تهران کم شکر تر و البته بسیار زیبا و خوشمزه .

جعبه ای شیرینی در کمتر از دو دقیقه می گیرم و به مسیر ادامه می دهم .

به خودم می گویم :« چی داشتم می گفتم . کجا بودم؟»

و یادم می آید کجای درگیری ذهنی خودم با خودم بودم و ادامه می دهم . سال 55یا 56 طرح اولیه فیلمنامه ای را می نویسد که به ساختن فیلم زیبای "بیتا" به کارگردانی "هژیر داریوش" همسر سابقش منجر می شود . بعد از انقلاب ایران را به شرحی که برای شخصیت های داستان های کوتاهش می افتد ،ترک می کند به امید ساختن فردایی بهتر برای فرزندان.

و از اینجا به بعد است که هجوم خاطرات تلخ و شیرین از کودکی تا میانسالی به ذهن نویسنده،باعث اتفاق های خوشایند ادبی و تولد مجموعه داستان های کم اما تمیز ،اصیل و ارزشمند گلی ترقی می شود . بخش کوتاهی از آثارش در سال های اولیه پس از مهاجرت از سوی مخاطبین فرانسوی مورد استقبال قرا رمی گیرد . داستان "اناربانو و پسرانش" در سال ۱۹۸۵ برنده­ى بهترین داستان کوتاه خارجى فرانسه می شود.و بعد از انتشار خاطرات پراکنده در سال 73 و نمایش فیلم "درخت گلابی" ،مجموعه داستان "جایی دیگر" که داستان زیبای درخت گلابی نیز در همین مجموعه بود ،منتشر می شود .

.

.

«خانم ببخشید میشه منو راهنمایی کنید برای این آدرس؟ »

بنده خدا زن، خم می شود و تا حد فرورفتن توی کاغذ دفترچه کوچکم ادامه می دهد ،ولی از نوشته چیزی سر در نمی آورد و سرش را به چپ و راست تکان می دهد و می رود  .

ساعت نزدیک چهار و نیم است . 15دقیقه است که دارم پیاده روی می کنم و احتمالا باید همین اطراف باشد . ادامه راه تا سمت باستیل خطرناک است . تا اینجا فقط به نوشته ها فکر کی کردم و باستیل . از اینجا به بعد باید یک مسیر فرعی را بگیرم و بروم سراغ پلاکی که بانو گفت . حالا اسم خیابان را کج و کوله نوشته ام ،شارژ ندارم و کسی هم از نوشته سر در نمی آورد .

در کشور فرانسه و بخصوص در شهر پاریس، فرشتگان زیادی بی خودی وبی جهت روی زمین در حال گردش هستند . کافی است که واقعا دچار مشکل شوید و پری هم از پرهای سیمرغ داشته باشید برای سوزاندن به وقت مشکل . آن وقت بلافاصله یکی از این فرشته ها جلوی رویتان سبز می شود و می گوید : «چه مشکلی داشتید ؟ من می توانم کمکتان کنم ؟ »

تا چهار و نیم چیزی باقی نمانده بود . به ناچار یکی از همین پرها را آتش زدم . فرشته کوچولویی چشم آبی ،توانست بین این حروف روی کاغذ و اسم خیابانی که نیمی از آن را به غلط به ذهنم سپرده بود ،ارتباط برقرار کند و اسم دقیق خیابان را بسازد . برای اینکه یقین کنم حقیقی است و مثل من نفس می کشد ،در لحظه هایی که نفس از سینه ام به سختی بیرون می آمد ،از فرشته کوچولو خواستم اسم خیابان را در صفحه تازه ای از دفترچه کوچکم بنویسد و نوشت .  

با راهنمایی او دو دقیقه بعد رسیدم به در خانه بانو گلی ترقی .

خانه یک مجموعه آپارتمانی بود با یک محوطه باز و برای ورود به مجموعه باید از این محوطه که با میله های فلزی از خیابان جدا شده بود، می گذشتی . چشم انداختم به مجموعه تا ببینم این جای بازی بچه ها که بانو گلی در کتاب هایش می نوشت کجای این محوطه بود ؟اما در این محوطه چیزی از فضاهایی که در کتاب "خاطرات پراکنده" تصویر کرده بود، دیده نمی شود .

به طرف بلوکی که گفته بود می روم و بین زنگ ها زنگ دوم از پایین را که روی آن نوشته شده "مادام ترقی" پیدا می کنم و آیفون را می زنم .

درباز می شود. وارد راهرو می شوم و از راه پله های مفروش چوبی عبور می کنم تا به پاگرد دوم برسم ،جایی که بزرگ بانوی نویسنده مقابل در منتظر این میهمان خوش شانس و البته ناخوانده است .

به گرمی خوش و بش کردن و بعد داخل شدن به فضایی که در لحظه اول تو را یاد هتل عباسی اصفهان می اندازد . با مبلمانی ساده و کاناپه ای بزرگ با نقش و نگار اصفهان .جعبه شیرینی را که به دستش می دهم اخم می کند .

«این دیگه چیه ؟»

«خوب معلومه شیرینیه دیگه . »

«تو اینجا مهمانی نباید از این کارا بکنی . »

«اتفاقا چون مهمان بودم گرفتم بانو .»

لبخندی می زند و می گوید :«تازه مگه نمی دونی شیرینی برای من ضرر داره.باید همه اش رو خودت بخوری»

راهنمایی می کند برای نشستن و همان اول کار از نوشیدنی می پرسد .

«چای یا قهوه »

«البته چای! »

و چند لحظه ای را در آشپزخانه کوچکش سپری می کند برای آماده کردن چای و باشیرینی بر می گردد.

چایی با همان رنگ و طعم همیشگی که گرما را به وجودت باز می گ

/ 27 نظر / 70 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد

دیو چو بیرون رود، می‌ری مرحله‌ی بعد؛ یه دیوِ سخت‌تر می‌آد. فرزاد مطلب بالا رو تا نصفه خوندم نهار دعوتیم برگشتم تا آخرش می خونم،نظرم میدم البته اگه نظری داشته باشم . فرزاد تو این چند تا پست جدید زیاد سنگ قبر و قبر میبینم ، افسرده نشی پسر !

تارخ

ممنون...فرزاد جان...........مارو بدون بلیط و ویزا با خودت همه جای دنیا می بری با ادمایی که فقط اسمشونو شنیدیم بشتر آشنا مون میکنی....ممنون ....بنویس تا بخوانیم...و بخوانیم....

فراز

شوق از موهایم بالا می رود می سرد و روی انگشتان لرزانم می افتد ... این همه را تو می دانی ... سپاس از شوق تلاش دوباره ای که امروز از خواندن این مطلب به من دادین ...

فراز

بی تاب پاسختم ...

فراز

[ناراحت] " کسی سر بر نیارد کرد ژاسخ گفتن و دیدار یاران را ؟؟؟؟؟ " [ناراحت]

فراز

[ناراحت] " کسی سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را ؟؟؟؟؟ " [ناراحت]

فراز

[ناراحت] " کسی سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را ؟؟؟؟؟ " [ناراحت]

فراز

[ناراحت] " کسی سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را ؟؟؟؟؟ " [ناراحت]

امین

زنده دل باشی همیشه .... خلسه ی غریبی بوده ، چه خوب که گزارشش کردی

ممنون آقا فرزاد