نمی زارن یا نشد ؟

نمی زارن یا نشد ؟

 

حدود شش سال پیش از طریق یکی از دوستان که همسایه اش بود به من معرفی شد برای یک همکاری در ساخت یک فیلم مستند 12 دقیقه ای .

هنرپیشه نسبتا معروفی بود که در همسایگی دوست ما زندگی می کرد و به اصرار او قرار بود با ایشان در این مورد همکاری کنیم .

سناریویی را از قبل آماده کرده بودم و منتظر بودم تا در جلسه در مورد جزئیاتش با هم صحبت کنیم . وقتی برای اولین بار اومد مثل همه اون سالهایی بود که تو تلوزیون و سینما تصویرش را دیده بودم . تازه اونجا بود که فهمیدم تو تمام این سالها و تو تمام نقشها خود خودشه و دقیقا تنها کاری رو که نمی کنه اینه که بازی کنه . اون در واقع خود خودش بود و هونجوری هم جلو دوربین می رفت تو تمام نقشها و کارهاش .

اومد و نشت و من شروع کردم به سخنوری . برای اولین بار بود که منو می دید . خواستم جلو دوستم که باعث آشنایی ما شده بود کمی اطلاعاتم را به رخ بکشم و شروع کردم از کارهای آقای بازیگر تعریف کردن . از اولین کارها تا کارهای آخرش .

دوستم و آقای بازیگر تعجب کردند از اینکه اینهمه راجع به کارهاش اطلاع داشتم . وسط صحبتها دوستم برای کاری از اتاق خارج شد . بعد از این همه صحبت با خودم گفتم حالا خوبه کمی هم در مورد همسرش صحبت کنیم . همسرش هم مثل خودش بازیگر بود.

گفتم :من کارهای همسرتون رو هم دنبال می کنم . از بازیگرای مورد علاقه منه . در عین اینکه کم کاره و از نظر ظاهر کاملا معمولی به نظر میرسه اما به نظر من یه جذابیت خاصی داره . از اولین کارش تو فیلم نازنینم "ه" از کارگردان محبوبم آقای "م" تا به حال تمام کارهاش رو تو سینما و تلوزیون و تئاتر دنبال کرده ام . یه جورای خاصیه .به نظرم موجود عجیب و پیچیده ای میاد .

همینطور که من صحبت می کردم آقای بازیگر توی مبل هی فرو می رفت و جاش رو عوض می کرد . احساس کردم که به دستشویی نیاز دارد .

 گفتم :مشکلی پیش اومده ؟ می خواهید به دستشویی برید ؟همین پشت در اتاقه !

تکونی به خودش داد و آهی کشید و گفت :"نه .ممنون .فقطمیشه دیگه در مورد ایشون صحبت نکنید و ادامه ندید !"

جا خوردم و گفتم :"حرف بدی زدم ؟"

سرش رو پایین انداخت و گفت :"نه به هیچ وجه ! فقط .....فقط ...فقط ما از هم جدا شدیم و دیگه با هم زندگی نمی کنیم . نمی خوام در مورد ایشون چیزی بشنوم . "

جا خوردم . تا اون موقع کسی از جدایی این زوج هنرمند چیزی نمی دونست و جایی در این مورد چیزی نوشتهنشده بود.

 گفتم :متاسفم .خیلی متاسفم ولی نظر من همونه که گفتم .فکر می کردم لازمه بدونید.

سیگاری رو از جیبش درآورد و فندک را زد و روشن کرد . نگاهی به من کرد و پکی عمیق به سیگارش زد و گفت :می دونم . می دونم . تو که یه تماشاگر کارهاش بودی  گیرم کمی دقیق تر و نکته سنج تر از بقیه .حالا باید بفهمی من چقدر در موردش می دونم .درسته ؟

گفتم :می دونم . می تونم حدس بزنم وضعیت رو و درک می کنم شما رو .باور کنید می فهمم .باور کن !

همکاری با آقای بازیگر بعدها به دوستی و احترام متقابل تبدیل شد و حالا گهگاهی از احوالاتش خبر می گیرم .

زمستان گذشته در یک محفل دوستانه همسر سابق آقای بازیگر را دیدم . حدود بیست سال از شروع کارش در سینما و تلوزویون و تئاتر می گذشت . تصورم بر این بود که باید پیر و شکسته شده باشد .

با کمال تعجب هیچ اثر و نشانه ای از گذر زمان و پیری بر چهره نداشت و حتی چهره زیباتر و روشن تری هم داشت . تو این یکی دو سال اخیر بر خلاف همسر سابقش که اینک تقریبا جزو بازیگران فراموش شده است مجددا احیا شده و در یکی دو سریال هم نقش اول را ایفا کرده است .

قیافه بسیار ساده و معصومانه ای دارد اما.....

(تو پرانتز بگم فکر می کنم کمی تا قسمتی در تشخیص برخی پیچیدگی ها و تفاوتهای زنانه شامه نسبتا قویی دارم .البته این حسن نیست .متاسفانه درده !)

نمی دانم چرا ولی مطمئن بودم وهستم در پشت این چهره معصوم و ساده و بسیار معمولی یک دنیا پیچیدگی وظرافت زنانه نهفته است .

یاد حال و روز آقای بازیگر افتادم و پکهای عمیقش به سیگار و حرفهایی که تو سینه داشت و می خواست بگه ولی ایمان داشتم که کسی را نداشت برای گفتن درد دل .

خودم را تا این حد نزدیک احساس نمی کردم که بخواهم از راز درونش مطلع شوم و از طرفی می دانستم کاری برای او نمی توانم انجام دهم .

خانم بازیگر حالا مجددا ازدواج کرده و اتفاقا زندگی خوبی دارد . آقای بازیگر ما اما روز به روز مسیر زوال و افول را طی می کند .

موضوع صحبت در محفل دوستانه آخرین کار خانم بازیگر است . هر کس نظری دارد . نوبت به من می رسد . رو به او می کنم و می گم :شما خیلی پیچیده هستید .

می پرسد  :نقشم رو می گید ؟

ومی گویم :نه خودتون رو میگم . پشت این چهره معولی !

لبخندی میزنه و میگه: عجب !

به ساعتش نگاه میکنه .ظاهرا برای رفتن عجله داره .....

نمی دونم اونجا چرا یهویی یاد این دو سه جمله از ترانه "محسن نامجو" افتادم . تصویر آقای بازیگر تو ذهنم بود و صدای محسن عزیز تو مخم :

"حالا بین هان نمی زارن

مثل سگ زندگی کنم

حالا ببین هان نمی زارن

مثل خوک برای او بندگی کنم "

                    حالا معنی اون پکهای عمیق رو بهتر می فهمیدم .

/ 50 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اکرم حیدری

سلام اقا ی حسنی چرا انقدر جنجال به پا می کنید؟رجوع شود به بخش کامنت ها ی خصوصی لطفا"

ر ض و ا ن

( هو ) فرزاد حسنی .. فرزاد حسنی ! کی هست ؟! من کیم ؟ تو کی ؟ اون کیه ! [اوه] ملت باهوش اون مستر شبکه کوله پشتی متولد 21 شهریور نه 28-27 اسفند ! من کم بلاگ ها رو کامل میخونم که البته تقریبا همرو میخونم ! پست هات رو خوندم و لینکت کردم ... سبز باشی . رفیق . [گل]

ر ض و ا ن

( هو ) فرزاد حسنی .. فرزاد حسنی ! کی هست ؟! من کیم ؟ تو کی ؟ اون کیه ! [اوه] ملت باهوش اون مستر شبکه کوله پشتی متولد 21 شهریور نه 28-27 اسفند ! من کم بلاگ ها رو کامل میخونم که البته تقریبا همرو میخونم ! پست هات رو خوندم و لینکت کردم ... سبز باشی . رفیق . [گل]

سارا دماوندان

خداوندا، تقدیرم را زیبا بنویس و کمک کن آنچه را تو زود میخواهی من دیر نخواهم و آنچه را تو دیر میخواهی من زود نخواهم. من و تو و آن دوست عزیز چه میدانیم که خداوند در پس پرده تقدیر چه نهفته باشد. شاید این بهترین تقدیری است که او برایش رقم زده باشد.

یلدا امیدی

این اتفاق ممکنه برای هزاران آدم دیگه با شغل و کسب وکار دیگه هم رخ بده صرفآ چون بازیگر هستند قرار که نیست مقدس و قدیس هم باشند .....باز به نسبت حال و روزشان از هالیوودی ها بهتره...هنوز خانواده و داشتن خانواده را به خیلی چیزهای دیگر ترجیح میدهند.[خداحافظ]

سولماز

راستی ........ سلام یادم رفت . سلام !

سولماز

جالبه اینا هم فضولن هم خیلی آی کیو پایین . آخه مگر مجبورین وقتی این همه ..... فاطمه معتمد آریا معدود زنیه که تو سینما بخاطر صورت و زیباییش چهره نشد . کاش اکبر عبدی ها می تونستند زندگی کردن رو هم در کنار بازی کردن یاد بگیرند .تا راهمان به این سادگی از هم جدا نشود .

صنم

با آذر.م موافقم ولی شما قبول کن اگه فقط این یه نوشته باشه که ما فقط تاسف بخوریم نمیشه حس کنجکاوی نسبت به این آدما همیشه هست اصلا یه عده از راه تحریک این حس کنجکاوی نون میخورن(نشریات به اصطلاح زرد!) اما ما مجبوریم خودمونو نگه داریمو فضولی نکنیم چون اینجا اصلا زرد نیست [لبخند]

طاهره

سلام اقای حسنی خوب هستین من همونم که وقتی تابستون برای جشنواره اومدین قزوین اومدم باهاتون حرف زدم امسال نیومدین به جای شما پوریا پورسورخ اومد در طی مراسم من یه سوتی بزرگ دادم وقتی داشتن فیلمارسال رو نشون می دادن وقتی فیلم تموم شد من گفتم مجری فقط فرزاد حسنی یه لحظه سالن ساکت شد فکر کنم اقایورسرخ ناراحت شد ولی باور کن من قصد توهین به اقای پورسرخ نداشتم

طاهره

خیلی مهربونی هر کس مثل من از نزدیک ببیندت متوجه میشه