تولدت مبارک اردیبهشتی ِخیالم!

چشم هام را که می بندم، اولین تصویری که توی ذهنم می آید تصویر دخترکی شش ساله است .توی حیاط خانه دارد با این حلقه های گرد صورتی بازی می کند و سعی می کند حلقه از کمرش به زمین نیفتد که می افتد و او دوباره تلاش می کند ،دوباره و صد باره و خسته نمی شود و لبخند از صورتش پاک نمی شود .  

این تویی و این منم تماشاگر  این تویِ بی مانند .

دیگراین تویی که من ساخته ام آنچنان قوی و بی مانند شده که مدت هاست از واقعیت فراتر رفته .شده چیزی شبیه یک نماد ،یک اسطوره ،یک چیزی که باید با چراغ توی شهر دنبالش گشت و هرگز نیافتش .

حالا دیگر من ،تو را خوب تر و بهتر و با کیفیت تر دوست دارم ،آنجور که باید بودی و آنجور که می خواستم .من چنین چیزی را ،چنین کسی را تا همیشه ،تا ابد در ذهنم ،توی قلبم پذیرا خواهم بود . می دانی که میهمان نواز قابلی هستم و اگر هزار و یک ایراد داشته باشم این یکی حُسنی است غیر قابل انکار .شب هزار و یکم در میهمانی دو نفره این را به تو ثابت خوام کرد .

دیگر برایم اهمیتی ندارد که درکدام گوشه دنیا در تدبیر ساختن شعری پست مدرن وزن و قافیه به هم می بافی یا نمی بافی وچیزهایی می سرایی یا نمی سرایی برای این همه مخاطب وشاید یک نفر که ریاکارانه تشویق و تحسینت کنند یا نکنند،دیگر برایم اهمیتی ندارد به خاطر هیچ قربانی شعر شوی اگر خودخواسته خواهی این قربان شدن را . برای خاطر تو از شعر هم عبور کرده ام . همه غزل های مدرن و پست مدرن و کلاسیک دنیا را گذاشته ام کنار تا احیانا درباره ات پیش داوری نکنم . از قضاوت فرار می کنم . من که قاضی نیستم .قضاوت را به داور می سپارم . من فقط و فقط شاهدم .همین و همین .

گمانم این بود که با این همه شعر خوانی و شعر دانی توی این فضا خیلی خوب از همه عبور می کنی و به زبان خاص خودت می رسی  .

من تو را تا مرز رسیدن به فروغ باورت داشتم . حتما باور داری که به هر آنچه یقین و ایمان داشته ام رسیده ام و برای تو نیز چنین بود و باور کن می رسیدی و هنوز هم می توانی برسی .  اما تاکنون راهی دگر را برگزیدی :خوش باد !

در رفتن و نماندن خواستی فریادی برآری از این همه تلخی که نه من و نه تو باعث و بانیش نبودیم و همه به یک اندازه در سیاهی اش گرفتار آمدیم و رنج می کشیدیم .باور کن همه ما بی گناهانی بودیم با سرنوشت مشابه و تقدیرمان چنان بود که در بوم و بر بزرگان و نام آوران به دست عفریته ای کوتوله گرفتار آییم .

تو رفتی و من و ما ماندیم ودر همین هوای آلوده نفس کشدیدیم .گفتیم و خندیدیم و گریستیم  و نوشتیم و خواندیم وهزار بار خواستم و خواستیم چون تو کوچ کنیم به سرزمین های حاصل خیز تر به امید دانه ای و لانه ای و هوایی  :خوش مزه تر ، گرم تر و،تازه تر !

اما نتوانستیم و به هر ترفند و حیله و جان دادنی که بود سرزمین خیالمان را همیشه پاک و پاکیزه و دور از اهرمن و دشمن دست نیافتنی و پرامید نگه داشتیم برای روز رستاخیز.ما ماندیم و خون تازه را از نزدیک به چشم دیدیم اما باک نکردیم . سُرخیش را گلگونه رخسارهامان کردیم تا نشان دهیم هنوز نباخته ایم و هنوز هستیم درآغاز راهی که پایانش را عاقبت خود به دست خود رقم خواهیم زد .

ما با ندایی بلند رستم و رستمیان را در تمام طول تاریخ به باد انتقاد گرفتیم بخاطر این سهراب کشان و شما تمام افتخاراتان شاید گره زدن پارچه هایی باشد برای بالا بردن طول و ارتفاع اعتراض رنگینتان که سبز  ِ سبز بود و با سبز  ِِ خونین ما تفاوت بسیار داشت . گمان نکن که دارم به تو طعنه می زنم . نه هرگز .این خصوصیت و ذات رفتن است :بی خبر ماندن و فراموش شدن و ابتلا به غمباد .

بسیار دوستان و یاران و مرافقان رفتند و خبر دارم در چه غمبادی گرفتار آمده اند و حالا از تو ندیده و نشنیده خوب می دانم درچه حالی .

عصیان با هجرت تو از این بَر،از این مهد ،از این سرزمین و از این همه وابستگی های قشنگ و ناز و بی آلایش اگر به خاطر حرف زدن بود ،اگر به خاطر غزل ،به خاطر شعر ،به خاطر ادبیات بود ،لااقل باید تاکنون از تو یک زیبا کرباسی یا چه می دانم مریم هوله می ساخت .عصیانگرانی که احمقانه با فروغ مقایسه می شوند و بیش از دوستانشان دشمن دارند ،اما هر چه هستند ،هر چه باشند لااقل در این هجرت ،در این غربت طاغی هستند و عصیانگر و این عصیانشان را آنگونه بلدهستند و می دانند و می فهمند خوب فریاد می کنند . تو اما در سکوت خودخواسته فرو رفته ای و دم برنمی آوری و اگر این همه طغیان پوچ و بی مقدار در شعرمان شنیده می شود مقصرش تویی خواهر ژان پل سارتر ! و مقصرش ژان است که هیچ کس تا کنون دست نوشته هایش را نخوانده .

بماند ...فراموش کن !

اما در این فرصت،در این گذار در این پروانه شدن توی پیله ام ، همه عیب و ایراد و کاستی هات را سر فرصت زدودم وخوب صیقلت دادم . شاید اگر تصویری را که از تو توی ذهن دارم را در برابرت ببینی نشناسی ،اما این خود تو هستی ،خودِ خودت آنگونه که باید می بودی و می شدی و صد حیف و افسوس .

افوسس می خورم برای تو ،برای خوانندگان و دانندگانی که باید از تو می آموختند و می دانستند .اما در میان این همه افسوس هنوز امید دارم .امید دارم به اینکه رستاخیزی شود تا برخیزی و خود شوی .

از این همه سکون و رخوت و درپیله فرو رفتن بیرون آیی و دوباره متولد شوی :«تولدی دیگر !»

و اگر این کار را نکنی،اگر دوباره متولدنشوی ، من خودم در خیال سحر انگیزم تولدی دیگر را برایت رقم می زنم و دوباره به دنیا باز می گردانمت آنگونه که باید باشی و سزاوارش هستی .

لابد حالا با خودت می گویی چه حرف های پوچی می زند ، آن هم در روز تولد من ،بی هیچ هدیه و تحفه ای از مایل ها دورتر ...شاید حق داشته باشی .می دانی که دستم کوتاه است از فرستادن هدیه که اگر چنین نبود حتما هدیه ای می فرستادم برایت به رسم ادب ،احترام و خیالم !

من اینجا کیک تولدی کوچک برایت تدارک دیده ام و شمعی به اندازه سال های عمرت .شمع ها  را روی کیک کوچکت می چینم و روشن می کنم و می گذارم خودت از درون خیالم بیرون بپری ،مقابلم بنشینی و در سکوت و خیرگی من فوتش کنی .

کیک و چای شکلاتی تلخ با شمع فرورفته در آن همیشه طعمی دلپذیر داشته . کیکش کیک شکلاتی تلخ لادن است و چایش چای گلستان قرمز !

این ها را گفتم تا خوب بتوانی تصویرش کنی .حالا وقت باز کردن هدیه هاست ،اولین هدیه ات یک تکه شعر است از مریم هوله ،از این طاغیِ عصیانگرِ غربت نشین .تقدیم به تو  :

چهبینھایتی !                        مثلوقتیکهپلکمرامیبندم !

توکهھرگزازماهفرونیفتادی                ھرگزآسمانتورانیافت

چگونهزیرپایمنلهشدی         تاازآتشیپشتآسمانبهمنخبردھی ! ؟!

ماسادهبودیم            حتیسایهمانمارانمیشناخت

ولایتناھی      کهھیچمطلقبود          ماراترساندهبود !!

برایتھزارانداستان

/ 39 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
yalda

سلام در آغاز کلام من چند مرتبه(3 ) نمایشگاه کتاب آمدم حتی امروز شما رو ندیدم ازتون خواستم بگویید کدام سالن و غرفه.....مثل اینکه تمایلی به پاسخ دادن نداشتید.....اشکالی نداره...بازهم دوستتون دارم در ترازوی فرزاد و فرزاد شما بزرگوارتر هستید[گل][خداحافظ]

ساحل

برای هر کی نوشتی خوش به حالش راستی امروز فهمیدم کتاب هم چاپ کردی .

خورشید

خیلی خوشگل بود 3 بار خوندمش

سیاوش زارع (وبلاگ درباره ترانه علیدوستی)

سلام آقای حسنی عزیز امیدوارم که خوب و خوش و سلامت باشید. واقعآً که چه پست بی نهایت زیبایی بود ، چه متن تاًثیر گذاری ، چه شعر های قشنگی را انتخاب کرده بودید و واقعاً که چه قدر من شما و طرز تفکرتان را داوست دارم. آقای حسنی نازنین پست جدیدم همان پست ترانه علیدوستی در رستوران احمدرضا عابدزاده است که خودتان در وب گذاشته بودید ، طبق قرار های قبلی بنده این پست را (با ذکر منبع) در وبلاگم گذاشتم. دوست دارم خودتان بیایید و بعد از گذشتن 1 سال و 5 ماه از این رویداد دوباره با دیدن آن خاطره زیبا نظرتان را در وبلاگم بگویید خب هر چه باشد این مطلب از وب شما بوده و چه کسی بهتر از شما می تواند بیاید و درباره این پست برایم نظر بگذارد. منتظر حضور گرم و نظرات باارزشتان در وبلاگم هستم. درود فراوان بر شما دوست عزیز. موفق و سربلند باشید.

مینا ز

چرا اون قسمت رو حذف کردید؟

آرمیتا

کی می خواد این همه هندونه ای که گذاشتین زیر بغلش ازش بگیره بس کنید دیگه یعنی واقعا شما هااینقدر کتاب نخوندین که اینطوری می کنین .لطفا حتما در نظرات ذکر شود(باتوهستم فرزاد)

مریم

ایول این پستتون رو نخونده بودم...راستش الانم کامل نخوندمش..کلا با چیزای عاشقانه میونه خوبی ندارم..خوندن این جور عاشقانه ها عصبیم می کنه..وقتی چشمم رو از روی کلمات رد می کردم دیدم یه چیزائی راجع به سبز-سبز اونا و سبز-سرخ ما نوشتی...خیلی خوشم اومد...واقعا راست می گید.. ما سرخیش رو با تمام وجود حس کردیم... روز عاشورا زیر پل کالج یه پسر جون حدودا 30 ساله تیر خورده بود تو گردنش..زنده بود..نگام می کرد..من تمام سعیمو کردم خونریزیشو بند بیارم..راه تنفسیشو باز نگه دارم..ولی نشد..تو دستام مرد...یادمه هوا سرد بود..من 3 دست لباس پوشیده بودم ولی وقتی اومدم خونه ولباسامو عوض کردم دیدم خون از کاپشن و مانتو و پلیورم رد شده و تمام تنم خونیه...تا چند روز همه تنم بوی خون می داد.. اون عزیز اردیبهشتی و بقیه عزیزائی که به امید یه هوای تازه تر گذاشتن و ررفتن هیچ وقت نمی تونن بفهمن چی به سر این مردم اومد..حتی به نظر من حق هم دردی کردن هم ندارن

مینا ز

قسمت "ندا" رو میگم

من وفقط من میدونم حال کسی رو...که این همه تلخی رو تجربه کرد من تولدم رو کنار اون وهمه دوستام گرفتم اون که هم نفس با من درک کرد تمام لحظه های تلخ رو... وقتی شد تک ستاره زندگی من خندید ووخنده اون بهترین هدیه بود مثل اون ساده گفتم یا نوشتم

صنم

[گل][گل] .................................[گل]