یک اتفاق عجیب

 یک اتفاق جالب 


یوسف انصاری رفیق نازنین ما در مصاحبه طولانی اش با محمود دولت آبادی برای کتاب ارزشمندش درباره گوهر مراد(دکتر علامحسین ساعدی)، از قول او خاطره عجیبی را نقل می کند:

««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««««

اواخر سال 56 يا 57 همراه دايي‌ام رفته بودم شهرستان خودمان سبز‌وار و تلفن مي‌زدم به منزلم، كه در خيابان شيخ‌هادي تهران بود، تا با خانمم صحبت كنم ـ چون شب‌هاي آشفتگي و انقلاب بود ـ ناگهان ديدم غلامحسين روي خط است. گفتم: اااِ ِ ِ . . من تهران رو گرفتم، من خونه‌ام رو گرفتم تو چرا برداشتي گوشي رو؟ 

گفت: من گوشي رو برنداشتم، من هم شماره گرفتم با تهران صحبت كنم. 

گفتم: كجا هستي؟ 

گفت: تبريزم. 

پرسيد: تو كجايي؟ گفتم: سبز‌وارم. 

ولي تلفن به‌هرحال يك‌جوري به هم وصل شده بود و ما يك دقيقه با هم سلام‌وعليك و احوال‌پرسي كرديم. 

و بعد، گفتم: خيلي خب، پس تو مي‌خواهي به پدرت اينها زنگ بزني بزن و من مي‌خواهم با خانمم و بچه‌ها صحبت كنم و خداحافظي كرديم.

اين اتفاق از آن اتفاق‌هاي عجيب و غريبي بود كه يا توي تلفن‌خانه كسي بوده كه اين دو تا را به هم وصل كرده بود يا نمي‌دانم. . . .

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

حالا امروز و حوالی چهار دهه بعد از آن اتفاق خاص و نادر،یکی از آن اتفاق های عجیب و غریب بسیار شبیه آن برای من رخ داده است.

40 سال بعد و به مدد تکنولوژی تاریخ به تعهد خود برای توالی و تکرار هنوز پایبند مانده است. همه حادثه ها و رخدادها در دل تاریخ می مانند و منتظر برای تکمیل چرخه خود در توالی و تکرار در دوره های زمانی مختلف.

تماس تصویری اپلیکیشن جدیدی را که نصب کرده ام را پاسخ می دهم.شماره گیرنده را ننوشته است و بعد از برداشتن نمی توانید حدس بزنید تصویر پشت خط کیست؟ باورتان شاید نشود پشت خط «بهمن خان فرمان آرا» نشسته در تهران شبانگاهی، با من در ظهر شهر فرشتگان صحبت کرد. 

او هم نمی دانست این تماس چطور و به چه دلیل برقرار شده بود.عرض ادب و ارادتی خدمت استاد کردم و خوشحالی ام را از این اتفاق نادر و عجیب پنهان نکردم.اتفاقا همین چند روز پیش بود که با دوستان کارهای سینمایی ایشان را مرور می کردیم و تئاتر اخیرشان را به صورت تصویری دیدم .از ایشان اجازه خواستم این خاطره جالب را در صفحه فیسبوکم بنویسم.

فرق این خاطره با خاطره استاد دولت آبادی فقط در یک نکته است.همه چیز این خاطره شبیه است الا یکجایش ...ما کجا و گوهر مرادمان کجا....یادش بخیر!/ 0 نظر / 289 بازدید