من فرید زلاند هستم ،باا مضای خودم !

گپ و گفت من با فرید زلاند درباره موسیقی: 

من فرید زلاند هستم، با امضای خودم !

 

نامش مترادف است با دهه طلایی موسیقی پاپ ایران .دهه ای که تعدادی از جوانان با فضایی که خودشان در رخدادنش تاثیر گذار بودند ،توانستند کارهای درخشان و ماندگاری را رقم بزنند . کارهایی که امروز و با وجود نزدیک به چهاردهه از ساختنشان برای نسل دهه چهل تا دهه هفتاد همچنان شنیدنی و محبوب است .

فقط کافی است عناوین این ترانه ها را مرور کنید :

  • "شقایق "،"یاور همیشه مومن"،"نازنین" ،"آهای مردم دنیا" 6،"آینه" ،"چکاوک "و خیلی دیگر از کارهای ماندگار داریوش .
  • "محتاج" ،"هزار و یک شب" ،"ستاره دنباله دار "تو را نگاه می کنم" ،"خانوم گل"،" گریز" ،"عطر تو" ،" مست چشات "،"گریه نکن" و...از ابی .
  • "مرهم "،"تو بزرگترین سوالی (پرسش)"، " باران " ، سزاوار " ، شکایت " از گوگوش  .
  • "شانه هایت"،" پادشه خوبان"،"روزای روشن " ، "یارب" از هایده
  • وخیلی از بهترین کارهای معین مثل "سفر " و "پریچهر" ، " عشق من من و صدا کن " و...

دریک روز تابستانی نهم مردادماه ۱۳۳۴شمسی در کابل افغانستان بدنیا آمده است . خودش معتقد است خیلی خوش شانس است که پدرش هنرمند و موسیقیدان سرشناسی بودکه در رأس موسیقی رادیو افغانستان چهل و پنج سال خدمت کرد . پدرش یکی ازآوازخوانان وآهنگسازان مبتکر بود و در طول دوران حرفه ای فعالیت خود علاوه بر افغانستان به بسیاری از کشورها مسافرت کرد و برنامه هنری اجرا کرد .

پدرش در سال1341 طی سفری به ایران با اجرای  آهنگ زیبای "ساربان"، روی شعرسعدی، مخاطبان ایرانی به محبوبیت زیادی رسید و روزنامه کیهان آن روزگار نوشت :«روح سعدی با آهنگ ساربان دوباره زنده شد.»

 فرید زلاند درسال ۱۳۴۸شمسی بادردست داشتن بورس تحصیلی از وزارت فرهنگ و هنربه تهران آمد و مشغول تحصیل درهنرستان عالی موسیقی تهران شد.بعداز گذشت یک سال از نوازندگی پیانو به هارمونی آهنگسازی تغیررشته داد.

زلاند شاگرد اساتیدی چون فریدون فرزانه، یوسف زاده، مصطفی پورتراب، مرحوم مرتضی حنانه،مرحومه خانم خسروی بوده است .

در اوایل انقلاب زلاند ابتدا به لندن وکانادا می رود و در نهایت در آمریکا و شهر لس آنجلس مستقر می شود . دراواخر۱۹۸۰ وارد دانشگاه USC لس انجلس دانشکده موسیقی می شود و به مدت دو سال دررشته موسیقی فیلم به تحصیل می پردازد . 

فرید زلاند آهنگسازی را درسال۱۳۵۰شمسی و در پانزده سالگی درتهران آغاز می کند و اولین آهنگ­ های خود را روی ترانه ­ای از اردلان سرفراز وبا صدای ستار بنام های "بهت" و "غزل" می سازد که با استقبال زیادی مواجه می شود .زلاند آشنایی با اردلان سرفراز در کوچینی را بعد از سفر به ایران دومین شانس بزرگ زندگی خود می داند. 

در این گفتگوی نسبتاً مفصل تلاش کردم با زلاند به عنوان یکی از نسل اولی های تأثیر گذار موسیقی پاپ به بررسی و کنکاش بخش های مختلف موسیقی پاپ در گذشته و حال بپردازم تا در نهایت از دل این گفتگو و مرور گوشه هایی از دیدگاه های او ،بخش هایی از معضلات و مشکلات موسیقی پاپ امروز ایران را بررسی کنیم و امیدوارم این گفتگوها را با اهالی موسیقی ادامه دهم و نتیجه کار برای کارشناسان و اهل فن در عارضه یابی موسیقی امروز ایران مؤثر باشد .

 

******

به ترتیب از راست ابی ،منفردزاده ،داریوش ،اردلان سرفراز و فرید زولاند

شما از یک خانواده هنرمند برخاستید پدرتان "جلیل زلاند" و مادرتان "سارا زلاند" هر دو سال­ های سال درزمینه موسیقی افغانستان فعال بودند .در ابتدای گپ و گفتمان می خواستم کمی در مورد فعالیت­ های موسیقیایی پدرومادرتان صحبت کنید.

فرید زلاند: پدرم جلیل زلاند را به نوعی می توان گفت بنیانگذار موسیقی به شکل نو درافغانستان است. مادرم نیز فعالیت هایی درزمینه موسیقی داشت اما این فعالیت ها زیاد قابل توجه نبود چرا که به خاطر ذهنیت بسته آن روزگار امکان فعالیت به صورت زیاد وجود نداشت و حساسیت هایی روی آن وجود داشت . برای همین اندک فعالیت های موسیقیایی مادرم نیز پدر پیش قدم شد .

ارکستر موسیقی افغانستان را اولین بار پدر من تشکیل داد و در آن ارکستر شاگردان زیادی را تربیت کرد.پدرم ،در حیطه خوانندگی در هندوستان به لقب"آواز طلایی"و در ایران و تمام خاورمیانه او را به عنوان استاد مسلم و تأثیر گذار آواز می شناختند  و از نظر آهنگ­سازی، آهنگساز بسیار قابل و فوق­ العاده ای بود و خوب از این نظربا داشتن چنین پدری ، کودک خوشبختی بودم و درسم را خوب خواندم و بعد برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی و درهنرستان موسیقی،درنوجوانی( دوازده سالگی) به ایران آمدم.

در حقیقت می توانم بگویم پدرم باعث شد از دوران کودکی و نوجوانی گوش سپردن به موسیقی را یادبگیرم و به آن علاقمند شوم و مهم تر از همه اینکه کار موسیقی را درست انجام دهم .

 

برای این که به شما بورس تحصیلی در ایران اعطا بشه، پدرتان تأثیر گذار بودند ؟

خیر. در آن زمان در افغانستان، در یک ارکستر کوچک و به همراه چند نوجوان دیگر فعالیت داشتیم و من حدودا دوازده سال داشتم .در همین مقطع یک پیشنهاد  بورسی از دولت ایران و 4 یا 5 پیشنهاد بورسیه از دولت شوروی سابق به دولت افغانستان رسید که متولیان امر خودشان 6 نفر را برای اعطای بورس انتخاب کردند و من نیز خوشبختانه یکی از آن شش نفر بودم و برای تحصیل در رشته موسیقی انتخاب شدم .من اولین نفر بودم که انتخاب شدم و اسمم برای ایران درآمد و برای تحصیل به ایران آمدم و بعد ماندگار شدم و درسم را تمام کردم .

 

از پنج یا شش نفری که بورس به آنها تعلق گرفت کس دیگری هم در سال های بعد در موسیقی سرشناس شد ؟

زلاند:بله یکی از دوستان هم دروه من الان ارکستربرلین را دراروپا رهبری می کند.  

 

اولین بار در چه سنی آهنگسازی رو شروع کردید و با چه خواننده ­هایی کار کردید؟

زلاند: با ستار آهنگ "بهت" و "غزل" رو کار کردم و جالبه بدونید که آن موقع  15 سالم بود و با حمایت دوست خوبم اردلان سرفراز این اتفاق مهم میسر شد .

 

آقای زلاند برادران و خواهران شما،سهیلا و شهلا و وحید هم به صورت حرف ه­ای درزمینه موسیقی فعالیت می­ کنند . سئوالم این است که آیا در زمینه موسیقی افغان و در افغانستان فعالیت می کنند یا این که فقط در امریکا فعالیت می­ کنند؟ 

زلاند:خیر .ایشان در امریکا ساکن هستند و در همینجا در زمینه موسیقی  فعالیت می ­کنند و در حال حاضر یک مقداری کم کار شده اند ولی روی هم رفته برنامه ها و کنسرت هایی را برای افغان های مقیم اینجا برگزار می کنند .

 

ولی آلبوم حرفه­ ای ندارند آهنگ ­های قدیمی رو بیشتر بازخوانی می­ کنند، درسته؟

زلاند: چرا آلبوم دارند. آلبوم جدید وحید برادرم چندین سال پیش به بازار عرضه شد.وحید برادرم خواننده بسیار خوبی است ولی کارش به در روندی قرار ندارد  که زندگیش از طریق این مسئله بگذرد.اما برای خواهرم " شهلا " هم چند وقت پیش دو آهنگ ساختم بنام  " دخت افغان " و "تمنا".

 

خودتان هم تا کنون به عنوان خواننده فعالیت ­کردید؟

من هیچ­وقت در زندگیم نخواندم، چون خوانندگی کار و دغدغه من نبوده  و همیشه دوست داشتم آهنگ­ساز باشم، دوست دارم فقط برای زبان فارسی آهنگ­سازی کنم و به طور کلی من خودم را مقید به این مسئله تفکیک موسیقی ایرانی و افغانی و تاجیک نمی دانم و برای من زبان فارسی خیلی مهمه.

 

آقای زلاند شما از موسیقی افغانستان با موسیقی ایران پیوند خوردید و بسیاری از ملودی­ های افغانی هم وارد موسیقی کردید.آیا فکر می کنید در این کار موفق بودید یا خیر؟

زلاند: به نظر من سئوال شما از بیخ و بن سئوال اشتباه است .من وقتی که به ایران آمدم واسه همین نکته که اشاره کردید، حساسیت­ هایی وجود داشت حساسیت هایی مثل اینکه  ملودی افغانی تو وجود من هست، که هست، اما اگر شما به "شقایق" یا  "یاورهمیشه مومن" و کارهای دیگر من دقت کنید متوجه خواهید شد که تمامش در دستگاه ­های ایرانی ساخته شده است.من بسیار مسئله ایرانی ساختن را رعایت کردم، اما اون مزه­ایی که در ملودی­ های من وجود دارد، این چیزی است که به طور ناخواسته وجود دارد، اما شما فکر نکن از سن 12 سالگی می شه موسیقی افغانستان رو وارد ایران کرد.

شما وقتی به خوزستان می ­روید، عربی اونجا گوش رو نوازش میده. اگر سمت افغانستان برید موسیقی افغانی گوشتون رو نوازش می ده اما به یک نکته مهم توجه داشته باشید که در موسیقی امروز موسیقی spanish،عربی، افغانی، هندی و ایرانی درهر جایی که شما فکر کنید برای خودش یک ترکیبی درست شده که به عنوان موسیقی جهانی یا world musicم معروف شده و با همه دنیا کار می­کنه، مثلاً شما می بینید خواننده اروپایی می­ آید یه کاری انجام می­ دهد و در آن از" تبله" استفاده می ­کند، که یک ساز هندی است، یا از تاراستفاده می­کند که یک ساز هندی است. الان در بعضی از موسیقی­ های سنتی ایرانی می­ بینم که از سازهای هندی و یا سازهای افغان مثل رباب استفاده می کنند که در افغانستان معمول است .اما این که شما می ­گویید من ملودی های افغان را وارد موسیقی ایرانی کردم باید بگویم خیر اصلا به این صورت نبوده . من از 12 سالگی به ایران آمدم  و تحصیلات عالی موسیقی را در ایران گذراندم و تمام دستگاه ها و ردیف های موسیقی ایرانی رو تا اندازه ­ای که می باید مطالعه کردم و درباره آنها می ­دانم .

 

از آنجایی که فضای موسیقی افغان توی این چند سال یک مقدارباز شده، قصد همکاری با سرزمین پدری ندارید؟

زلاند: من ارتباط موسیقیم فقط از طریق کسانی است که می ­توانم روی کارشان حساب کنم و اینها هم همانطور که پیشتر گفتم وحید برادرم و شهلا خواهرم هستند.خواننده­ هایی که امروز در موسیقی افغانی فعال هستند و آنها را می­ شناسم ،پیش زمینه هایی دارند زیاد برایم خوشایند نیست، از من چندین بار تقاضا شد که به افغانستان بروم اما با وضعیتی که افغانستان داره این کار میسر نیست.شما می­ دانید در افغانستان وضعیتی پیش آمده که دنیا به آنجا کمک می­ کند و متآسفانه کمک ها آنجایی که باید برسد، نمی رسد، و مردمی بسیار گرفتار ومحتاج هستند و فکر نمی ­کنم که موسیقی در حال حاضر به درشان بخورد و کارایی داشته باشد .اما اگر خواننده درستی باشد، چرا کار نمی کنم، همین چند وقت پیش خواننده ای تاجیک به نام  "صدرالدین" پیش من آمد و گفت من دلم می­خواهد از شما آهنگی برای خواندن داشته باشم  و شرایط همکاری میسر شد و در نهایت من آهنگی به او دادم .

 

مثلاً چرا با خواننده ای مثل "فرهاد دریا" کار نمی کنید که بین افغان ها خواننده مشهوری است ؟

زلاند: من نسبت به ایشان و موسیقیشون آشنایی ندارم .

 

آقای زلاند شما در امریکا در رشته آهنگ­سازی فیلم تحصیل کردید .آیا تاکنون در حوزه ساخت موسیقی فیلم فعالیت داشتید یا خیر؟

متأسفانه هیچ­وقت فرصتی پیش نیامد که برای فیلمی آهنگ بسازم.بسیار زیاد علاقمند به این کار هستم و از کارگردانان ایرانی هم که باهاشون ارتباط دارم،پیشنهاداتی دارم .

 

تا به حال و در مجموع در طول این چند دهه کاری ، چند آهنگ ساخته اید ؟

من حدود 200 تا آهنگ در این چند دهه ساخته ام  و می توانم با قاطعیت و جرئت بگویم  ، 70درصدشان موفق بوده و اون 30 درصد مابقی هم  مورد پسند مردم قرار گرفته بوده و در زمان خودش شنیده شده است اما من سعی می کنم در مورد گوش مردم واقع بین باشم .

 

به نظر شما ترانه در آهنگ­سازی چقدر موثراست؟ آیا شما باید از نظر روحی با ترانه ارتباط برقرار کنید که آهنگ بسازید یا نه، با هر ترانه­ ای این قابلیت و قدرت را دارید که آهنگ بسازید؟

زلاند:من تا با ترانه رابطه برقرار نکنم نمی توانم رویش آهنگ بسازم . داستان کوچکی را برایتان تعریف کنم: یادم است زمانی روی شعری کار می­ کردم و با خودم کلنجار می رفتم و حواسم نبود یک دفعه دیدم پدرم پشتم ایستاده و گفت: «چکار می کنی؟» گفتم: «دارم رو این شعر کار می­ کنم و می خواهم برایش آهنگ بسازم.» پدرم گفت:« شما آهنگ نمی سازی، شما دارید با این شعر دعوا می­ کنید.»

بعد بهم گفت که:« بابا جان به عنوان یک آهنگساز وقتی که شعری را می گیری باید احساس کنی که خودت آن را سروده ای، وقتی احساس کردی که خودت گفتی و توی اتمسفر شعر قرار گرفتی و کاملا احساس کردی که اگر قرار بود شاعر باشی این شعر را دقیقا همینگونه می سرودی و در واقع احساس کردی که ترانه و شعر مال خودت هست آنوقت روی آن کار کن .این کار باعث می شود که خواننده هم روی آهنگ تو با همین حس و حال کار کند و در نهایت نتیجه کار شنیدنی شود و مقبول . »

بنابراین من تا با شعر و ترانه ­ایی ارتباط برقرارنکنم نمی توانم روی آن کار کنم . بیشتر آهنگ­ های من روی ترانه ­هایی بوده که کاملا با آنها ارتباط برقرار کردم وبسیار به ندرت و کم بوده که روی آهنگ ساخته شده از من کسی ترانه ای بگوید .

 

شما با خیلی از خواننده ­های ایرانی فعالیت و همکاری داشتید به نظر خودتان بهترین همکاری را با کدام خواننده ایرانی داشتنید ؟

من بهترین کارهایم را با خیلی از خوانندگان ارائه کرده ام که اتفاقا از نظر مردم جزو بهترین کارهایشان بود . کارهای خوبی با داریوش،هایده ،معین،گوگوش و ابی داشتم .در مجموع من فکر می کنم یک آهنگ­ساز، باید خیاط خوبی باشد یعنی لباس یا در حقیقت آهنگ را متناسب با شخصیت صدای خواننده و کلاً شخصیت وجودی خواننده بدوزد و البته و صد البته دقیق هم بدوزد.اگر این اتفاق بیفتد خود به خود کار ماندگار می شود اما اگر به هر دلیلی این لباس گشاد یا تنگ باشه ، تکلیف روشنه.با علم به همین نکته است که فرضا من برای معین "برای دیدن تو از حادثه ­ها گذشتم،" یا مثلاً "پریچه"را ساختم و برای هایده "پادشه خوبان"یا "روزهای روشن" را.اما مثلاً وقتی سراغ کار با ابی ، گوگوش یا داریوش می روم خود به خود،کار  پاپ­ تر می شود  یا مثلاً شما اگر نگاه کنید من آهنگی ایرانی مثل "شانه­ هایت" را برای کس دیگری مثل گوگوش نساختم، برای ابی هم چنین آهنگی نساختم .

 

این بر می ­گرده به کاراکتر خواننده ؟

آهنگ­سازهایی که آهنگ می­ سازند و مثل سبد پرتقال می گذارند جلوی خواننده و می­ گویند کدامشان را انتخاب می­ کنید، دست­فروشی بیش نیستند. آهنگ­ساز باید بسازد، به صورتی ­که خواننده بتواند به خوبی از اجرای آن بر بیاید، من وقتی­ که آهنگی بسازم، اگر آهنگی قرار باشد تقاضا شود و یا خواننده ­ای از من تقاضا می­ کند که آهنگ می ­خواهم یا آلبوم می خواهم، ابتدا صدایش را می­ شنوم و بر اساس کاراکترش آهنگ می سازم و دیگر ایشان به من نمی­ گوید چی بساز.

بعضی اوقات می­ گویند، خواننده ­ها انتخاب خوبی داشتند. نه این انتخاب اینها نیست، همیشه انتخاب  کار آهنگ­سازهایی مثل مرحوم واروژان، مرحوم بابک بیات خدابیامرز بوده که نتیجه کار موسیقی های شنیدنی از کار درامده و نه خواننده .من شوخی با این کار ندارم. همین چند وقت پیش دیدیدیم آقایی که برنامه ای به نام "زیر ذره ­بین" درست می­ کند،برنامه بامزه ­ای نشان داد. او در این برنامه کار یک سری آهنگ­سازهای جوان را نشان داد و یکی یکی کارهایشان را گذاشت و نشان داد که از یونانی، ترکی، روسی و کلاً از هر جایی که دلشان خواسته، ملودی ها را برداشته اند و مثلا آهنگ ساخته اند و حتی یک نقطه را این ور و آن ور نکرده اند که حالا پیش خودمان بگوییم که مثلا یک نوآوری به خرج داده اند.

 

آقای زلاند در این پانزده سال اخیر آهنگ های طلایی و جاودانه دهه 50 و 60 را که تو ذهن خیلی ها ماندگار شد را دیگر نمی شنویم. به نظر شما مشکل در ترانه است یا خواننده یا آهنگ­ساز؟

این سئوال شما سئوالی است که اگه 10 یا 15 سال دیگه هم بپرسید خواهید گفت چر این آهنگ­ هایی که امروز تولید می­ شوند را دیگر نمی شنویم.

از کسایی که کارشون درسته، 15 سال دیگه شما باز می پرسید و مثال می زنید چرا چیزی مثل فلان آهنگ تولید نمی­ شود . کار وقتی تاریخ مصرف نداشته باشد، خود به خود ماندگار می شود.

من مثلاً راجع به خودم می­ گویم، من مثلاً کارایی در این پانزده سال اخیر انجام دادم که به نظر خودم و خیلی از مخاطبان موسیقی، کارهای بسیار خوبی بودو در مورد خودم مثلاً 15 سال دیگه شما خواهید گفت که فرید زلاند شما چرا آهنگی مثل"چکاوک"یا " آواز پری­ ها" یا "نترسون"یا "تقویم" ، " سزاوار" ، "شب بی من " و ...  رو کار نمی کنید .

زمان همه چیز را مشخص می کند . شما در حال حاضر نمی­ توانید تشخیص بدهید که این برهه از زمان کار ماندگار است یا خیر و گوش ها  باید بازتر بشه و اینها رو بشنوه و بیشتر تحقیق کنه. 

 

کارترانه سراهای امروز را چطور می­بینید؟ از لحاظ کیفیت، در چه حدی هستند؟ به خصوص ترانه­سرای جوانی که تو چند سال اخیر فعالیت دارند و حتی با خوانندگان بزرگ ساکن خارج از کشور هم همکاری می کنند؟

زلاند: بله یک سری ترانه سراهای جوان اخیرا کارهای خوبی را ارائه داده اند که به نظرم جرقه های خوبی است و اخیرا کارهایی را می شنوم که دوست دارم اما به نظرم اکثر ترانه سراهای جوان سعی می کنند همچنان از روی بغل دستی خود یا گذشتگان نگاه کنند یا از روی کار یکدیگر .برای اینکه موضوع روشن شود سعی می کنم مثالی بزنم اگر در حال حاظر هشتاد در صد ترانه هایی که از داخل ایران  به هر نحوی منتشر می شوند را کنار هم بگذارید فکر می کنید که ترانه سرای هر هشتاد درصد ، یک نفر است در صورتی که هر کدام آن­ها یک ترانه سرا دارد که بدون در نظر گرفتن فاکتور های منحصر به خود و تنها با نگاه کردن به دست بغل دستی خود ترانه ای را نوشته . در اکثر این ترانه ها کلمه ها نماینده ارزش مفهومی خود نیستند و تنها با یک انشا طرف هستید که با داشتن وزن و قافیه قرار است ترانه باشند .
بگذارید مثالی بزنم .در سال ها قبل دوست عزیزم "شهیار قنبری" ترانه ای بنام "کولی" نوشت و در آن ترانه از کلمه " گیتار" استفاده کرد که با توجه به موتیف کلی ترانه عملا این کلمه در رابطه تنگاتنگ بود اما بعد از آن هزار ترانه دیگر منتشر شد که انواع و اقسام ساز ها به آن راه پیدا کرده بود بی آنکه هیچ ارتباطی به اصل ترانه داشته باشد و یا هزارن مثال دیگر!

 

خوب مشکل کار را در کجا می بینید ؟در محتوایی که ترانه سرا برای کار انتخاب می کند یا در تقلید ؟

زلاند :من اعتقاد دارم ترانه سرا نباید به بغل دستش نگاه کند و سعی کند از روی او بنویسد.ترانه سرا باید از چکیده مغز خودش کار را خلق کند .یک نکته مهم دیگر اینکه ترانه سرا ابتدا باید شاعر باشد تا بتواند با نگاه شاعرانه خودش ترانه ای رو خلق کنه که نماینده ادبیات و نگاهی عمیق به جهان خودش باشه .

و اما این محیط و جو بینابینی  که الان من می­بینم یه مقدار ببخشید من کلمه رو استفاده می ­کنم، رواج "هوچی­گری"است که متاسفانه بین اهالی موسیقی و از جمله ترانه سراها به شدت در حال گسترش است و از دل این اتفاق نفی یکدیگر و حرف های پشت سر و کدورت بوجود می آید و در حقیقت حاشیه بیشتر از متن شده و اهالی موسیقی بیشتر از اینکه به کار خودبپردازند بیشتر در حاشیه می روند .

آهنگی که شما می­ خوانید یا می سازید یا ترانه ­ایی که می سرایید به خودت مربوطه، هیچ­کس به شما نمی ­تواند بگوید تو الان این کار را خراب کن یا خوب کن! و در نهایت هم مردم تصمیم می ­گیرند این ترانه را گوش کنند یا خیر نه من، نه شما، نه کس دیگه ­ایی.

 مردم خوب می ­دانند کی  ترانه ای را گوش کنند و زیر لب زمزمه کنند و چه کسی را تشویق کنند، بله ترانه هایی هستند که مثلا می ­گویند "تو که چشمات خیلی قشنگه!" ، اما خوب مردم از این کارخوششان آمده و در مقابل با نگاه و بینش من همخوانی نداره و  من فکر می کنم این کارها ،چیزهایی است که یک مدت می­آید و زود فراموش می شود و ماندگار نیست، مثل یک علف یا سبزه­ای است که در کنار گل­ها، سبز می­شود، اما با یک سرما و گرما از بین می­رود. اینجور کارها یک مدتی معروفی می­ شوند و زود هم می­ روند.

ما خواننده هایی داریم که ترانه های زیادی رو خواندن اما با همان خواندن اول و سال­ های اول خوانندگیشان معروف و مشهور شدن و در اذهان باقی ماندند.مثال می ­زنم. من این شخص رو خیلی دوستش دارم، خواننده بسیار خوبی است.خوب ایران هم آمده  :آقای حبیب و ترانه "من مرد تنهای شبم" .همه حبیب را به اسم این ترانه می شناسند .

 

همکاری بین ترانه سرایان داخلی و با آهنگسازان و خواننده های خارج از کشور چگونه شکل گرفت؟

زلاند:ببینید تصور نکنید که این اتفاق یکسویه است . مسئله­ ای که الان و در چند سال اخیر با آن مواجهیم این است که کسانی ترانه می­ گویند برای این طرف و عده ای هم بر عکس از این طرف برای داخل کشور کار می فرستند بنابراین فکر نکنید  که جریان همکاری ترانه سرایان و آهنگسازان یک طرفه است بلکه طبق تقاضا در بازار یک جریان دو طرفه بین داخل و خارج از کشور وجود داره( و البته تر من به شدت مخالف این نحوه مرز بندی و تقسیم اراضی  هستم ! ).حالا گرفتاری اونجا درست میشه که این همکاری بدون رعایت قواعد و اصول حرفه ای صورت می گیره .مثلاٌ می بینیم که یکی شعری مجانی می­دهد  به فلان خواننده ساکن خارج از کشور آن هم با هزار اصرار و التماس و بعد از مدتی خودش طلبکار می شود و در نهایت بین آهنگساز و خواننده و ترانه سرا یک کدورت ایجاد می شود.

شاید در ابتدا صورت مسئله جور باشه و همه چیز به هم بخوره، ترانه سرا می خواد معروف بشه ،خواننده می خواهد ترانه مجانی بگیره اما یه چیزی این وسط رعایت نمیشه و اون هم، اصول حرفه ای کاره و نتیجه اینکه اینجور همکاری ها زیاد دوام نمیاره. ترانه ­سراهایی در داخل کشور هستند که آنجا کارهای خوبی را انجام می دهند و با رعایت اصول حرفه ای کار می کنند برای مثال آقای "کوروش سمیعی" یک ترانه ­ای برای فرستاد با عنوان "شب بی­ من بودنت خوش" من این ترانه را بسیار دوست داشتم  و  با آن ارتباط برقرار کردم و گوگوش هم این ترانه را خواند و به اعتقاد من از کارهای بسیار خوب خانم گوگوش در آلبوم "حجم سبز"هست . تا جایی که خبر دارم این ترانه سرا تازه گی از ایران خارج شده تا جایی تو اروپا زندگی کنه .

 

در نهایت شما برای ترانه سرایان و آهنگسازان جوان چه توصیه ای دارید ؟

زلاند:حرف آخر در مورد این سئوال اینکه  نصیحت من به ترانه سراها و آهنگسازان به عنوان کسی که یک پیراهن در این کار بیشتر پاره کرده، این است که شما بغل­دستی­تان را نگاه نکنید، و سعی کنید در کار امضای خودتان را پیدا کنید و اگر اینگونه باشد آن­موقع ترانه­ سرایی حرفه ای و درست هستید .شما باید سعی کنید  کار خودتان را بکنید و به کس­ دیگه ای کاری نداشته باشید این دشمنی­ ها و این داستان­ ها را هم فراموش کنید، و بپردازید به کاری و چیزی که بتوانید مردم را از هنر ناب خودتان سیراب کنید.

زولاند و اردلان سرفراز

پس جای امیدواری می ­بینید که ترانه­ سراهای جوان بتوانند موفقیت ترانه­ سراهای نسل اول را تکرار بکنند و به اون حد و مرز برسند؟

زلاند: هرکس رنگ و بوی خودش را دارد .باید به این مساله به صورت واقع بینانه ای نگاه کرد . شما مطمئن باشید که " شهیار قنبری" دیگری به وجود نخواهد آمد، "ایرج جنتی عطایی" دیگری و "اردلان سرفراز" دیگری نیز  به وجود نخواهد آمد، حتی ترانه ­سراهای امروزی که در ایران کار می کنند و نسبتاً موفقندهم همینطور .بعدها نظیر آنهاهم  نخواهد آمد. هرکس رنگ و بوی خودش را دارد.

ما در کار پس از سال­ ها مشقت و زحمت حالا می توانیم مدعی باشیم که امضای خودمان را پیدا کرده ایم. خوب وقتی که من امضای خودم رو پیدا کردم باید فقط با خودم مقایسه بشوم. حالا اگر یک نفر بخواهد شعر من را، آهنگ من را نقد کند یا راجع به آن نظری بدهد و حرفی بزند، نظر شخصی اش را گفته.

حالا ما اغلب آدم­هایی هستیم که نقدپذیر نیستیم. اگه یه نفر بیاد بگوید: "آقا شما آهنگتان خوب نبوده"، من احتمالا باید بگویم : "آقا این چه حرفی است که می­زنید من چنین و چنان هستم ."

من معتقدم  اگر واقع­بینانه و باصداقت و از در محبت و راستی،با یکدیگر برخورد کنیم خیلی بهتر است، اگر انتقادی هم داریم ،مستقیم و شفاف و بدون هرگونه پیچاندن بگوییم.مثلا ممکنه یک نفر بیاد و به من بگه  آقای فرید زلاند آهنگی که ساختی، آهنگ خوبی نبوده، من می­گویم: این نظر شما بسیار برام مهمه، اما تو خلوت خودم راجع به نظر شما باید فکر کنم. که اگر شما درست می گویید خودم رو اصطلاح کنم و اگر شما درست نمی گویید به راه خودم ادامه خواهم داد.و در نهایت  تصمیم گیرنده آخر من هستم، شما نیستید .هر هنرمندی که کار می­ کنه ، به کارش اعتقاد داره.

من  از سازندگی شخصی و بر اساس توانمندی صحبت می کنم و به این نکته اعتقاد ندارم که فلانی می­ تواند، ایرج جنتی فردا بشود.معلومه که نمی تواند ایرج جنتی شود اما می تواند قلم و کاغذ به دست بگیرد، خودش باشد .

 

وضعیت تولید آلبوم های موسیقی در خارج از کشور به چه صورتی است ؟آیا این کار آنجا رونق دارد ؟

موسیقی در حال سقوط است، در جایی که شما از یک آلبوم تولید شده هزارنسخه را هم نمی توانی بفروشی دخل و خرج نمی خواند .

شما قرار نیست بیایید با هزینه­ های سنگین استودیویی تنظیم و موزیسین و ترانه ­سرا و آهنگ ساز که وقتی همه را جمع کنید، رقم سنگینی می شود،آلبومی تولید کنید و به بازار عرضه کنید و کسی آن را نخرد .

 

آقای زلاند شما سال­ ها خودتان توی یکی از شرکت­ های موسیقی فعالیت داشتید .با این توضیحاتی که دادید  می­ خواهم ببینم که فعالیت های چند تا شرکت محدودی که در خارج از کشور در در زمینه موسیقی فعالیت می­کنند چطوربوده­ وچگونه تا کنون دوام آورده اند چون به قول شما هزینه­ های تولید و آمار کم­ فروش با هم هماهنگ نیست؟

زلاند:اون شرکتی که می گویید من در آن فعالیت می کردم، مربوط به سال ها پیش است و الان مدت ها است که بسته شده ولی با همان اسم و رسم از طریق دیگری مشغول فعالیت است . بله من آهنگ را می سازم ،شاعر هم شعرش را می ­گوید، تا به دست شما برسد به هزینه  زیادی احتیاج دارد. این شکست آلبوم ها هم بخش زیادی اش به خود ما بر می گردد و اینکه ما هنوز اخلاق این را پیدا نکرده ایم و ما نمی­ توانیم یک سی­دی اصل و اورجینال  را با  10-12 یا 14 دلار بخریم و استدلالمان هم این است که ما از این آلبوم فقط دو سه تا اهنگ را دوست داریم .اما خوب این را هم رعایت نمی کنیم. ما الان امکان این را داریم که از طریق سایت "آی تونز" هر آهنگی را که دوست داریم به قیمت 99سنت بخریم اما همین کار را هم نمی کنیم و سعی می کنیم از سایت های مختلف و بدون رعایت مالکیت معنوی کار را دانلود کنیم و نتیجه این می شود که دخل و خرج موسیقی از راه تولید آلبوم نمی خواند و خیلی از خواننده های مطرح ما فاصله ارائه آلبوم هایشان

/ 27 نظر / 145 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مینا

یک افغانستانی هستم. افتخار می کنم که شما هموطن منی، افتخار می کنم که بسیار شیوا صحبت می کنی، افتخار می کنم که تا این اندازه فهیم و روشنی سپاس از راه دور می بوسمت

داریوش

فرید زلاند که با ابی و داریوش کار نکرد کدام کار او در این چند سال اخیر قابل گوش کردن است ، ایشان که با راستین حتی با شاعران بزرگ نیز کار کرده است یک بیت از ترانه های او را کسی از بر نیست

سلام ممنون از شما فرزاد عزيز بخاطر اين مصاحبه كه خيلي جالب و خواندني بود فريد زولاند يكي از معدود آهنگسازان هميشه موفقه كه به قول خودش بيشتر كارهاش معروف و ماندگار شده خصوصا آهنگايي كه براي معين ساخه رو من خيلي دوست دارم و بايد هم خودش رو موفق بدونه در جواب داريوش بايد بگم كه اتفاقا برعكس اين فريد زلاند بوده كه داريوش و ابي رو مشهور و معين رو مشهورتر كرد باز اگه گوگوش رو بگي كه قبل از اون با واروژان كار ميكرد يه چيزي بازم ممنون

داریوش

راستی دوست عزیز فرید زلاند راستین را هم معروف کرده نه ؟؟؟؟؟؟

امیر

سلام تا همین چند وقت پیش نمی دونستم ایشون افغانی هستن. به هر حال من ایشون رو یه ایرونی می دونم و باعث افتخار ایرانی ها می دونم. کاری به ابی گل ندارم اما ایشون هیچ چیزی کمتر از ابی برای من نداره

امیر

سلام تا همین چند وقت پیش نمی دونستم ایشون افغانی هستن. به هر حال من ایشون رو یه ایرونی می دونم و باعث افتخار ایرانی ها می دونم. کاری به ابی گل ندارم اما ایشون هیچ چیزی کمتر از ابی برای من نداره

آتنا بهرام

به واقع عااالی و آموزنده بود..... سپاس ویژه از وبلاگ شما دوست عزیز

حسین

بسیار خوشحالم که اولین کار از این هنرمند بسیار قابل از کسی نبوده جز ستار بزرگ و توانا

رامین

سلام آقای حسنی ایمیلی به آدرس ایمیلتون از همین وبلاگ زدم منتظر پاسختون هستم..عنوانش هست: درخواست. بابت کسب اجازه در خصوص استفاده از عکس فرید زلاند در وبلاگتون برای توسعه صفحه ایشان در ویکی پدیا....ممنونم از توجهتون

مانی

فرید زولاند جزو اهنگسا زای تکرار نشدنی ایران زمینه. دمش گرم. خدا پدرش را رحمت کند.