دیدار با نوری الجراح

دیدار با نوری الجراح

شاعر مشهور جهان عرب

 تصویر نقاشی شده نور یالجراح روی جلد کتابش در ایران

پنجشنبه شب خیلی اتفاقی و غیر منتظره فرصتی دست داد تا نوری الجراح شاعر معروف جهان عرب را ببینم . نوری که برای سفری چند روزه از انگلستان به ایران آمده  پنجشنبه شب در مراسم رونمایی سه کتاب منتشر شده اش در ایران یعنی کتابهای باغ های هملت،باغ ایرانی و کودکی ِ مرگ شرکت کرده بود .

این کتاب ها توسط ناشر اختصاصی و انحصاری کارهای او در ایران یعنی انتشارات افراز به مناسبت سفر او به ایران و در نوروز89منتشر شده است .

من به پایان مراسم رسیدم جایی که همه میهمانان رفته بودند و او در فروشگاه جدید افراز با چند نفر مشغول صحبت بود .

وقتی رسیدیم ناشر مرا به او معرفی کرد .وقتی فهمید در محیط وبلاگ می نویسم چند دقیقه ای در مورد وضعیت وبلاگ نویسی درجهان امروز صحبت کرد و بعد وقتی از حال و فضای وبلاگم پرسید و فهمید اینجا از چه چیزهایی می نویسم ،صحبت کشید به سینمای ایران .

به من گفت که قهرمانان سینمای ایران را می شناسد کسانی چون محسن مخملباف و عباس کیارستمی که تاکنون جوایز متعددی را در جشنواره های جهانی کسب کرده اند .

بحث که به اینجا کشید گفتم سینماگران ما از دو منظر قهرمان هستند .اگر از نظر سینمایی بخواهی حساب کنی قهرمانان امروز سینمای ایران کسانی چون اصغر فرهادی و مانی حقیقی هستند و از این منظر به گمانم عصر قهرمانی چون کیارستمی و مخملباف تمام شده است اما اگر از اون لحاظ بخواهی صحبت کنی(!)قهرمان سینمای ما شاید جعفر پناهی باشد .

بعد صحبت از کتابخوانی در جهان عرب شد .او که سال هاست در لندن زندگی می کند گفت متاسفانه مطالعه در جهان عرب اندک است ،تقریبا سینمایی وجود ندارد .

از من پرسید تا به حال شعرهایش را خوانده ام یا نه و به او گفتم که در جهان عرب تنها شعرهای نزارقبانی را خوانده ام اما اسم او را بارهای شنیده بودم و علاقمند به خواندن شعرهایش بودم .

نوری الجراح از معدود نویسندگانی بود که در کمال تواضع و فروتنی با مخاطب برخورد می کند . وقتی بعد از بحث و گفتگوی نیم ساعته مان از نتیجه حاصل از این گفتگو راضی شد و اطلاعاتی در مورد تئاتر و سینمای ایران و نیز وبلاگ های ایرانی گرفت و متقابلا اطلاعاتی درباره ادبیات و شعر عرب به من داد گفت از دیدار با شما خوشوقت شدم و من نیز متقابلا همین را گفتم و بعد کتاب هایش را به یادگار برایم امضا کرد .

درطول مدت مکالمه مان دخترکوچش با این بامدادِ یاسین دوست خوبمان مرتب در حال بازیگوشی بودند و همسر جوان نوری الجراح نیز گوشه ای آرام و ساکت نشسته بود و به حرف های همسرش گوش می داد .

دو سه نفر از دوستان مسلط به زبان عربی نیز در برقراری ارتباط بین ما کمک حال بودند که یکشان همین مترجم آثار او در ایران حمزه کوتی نازنین بود .

تقدیم نامه نوری الجراح به فرزاد حسنی روی جلد کتابش

به هرحال چاپ آثار او را در ایران به فال نیک می گیریم . شناختن ادبیات کشورهای همسایه ارزشمند است و در این میان آشنایی با ادبیات و شعر عرب که همیشه و در طول تاریخ غنی و پربار بوده می تواند برای علاقمندان به شعر و شاعری ارزشمند باشد .

اما یکی از شعرهای نوری الجراح را که از خواندنش لذت بردم را در اینجا می آورم :

 

پایان ها

 

اگر می دانستم که همواره در پایانم

و اینکه زردِخندان در درخت

چیزی جز خزانی مشغول نیست.

اگر می دانستم

اگر می توانستم که بدانم

آیا اکنون اینجا بودم

و این کودک با پرتقال به سمت دریچه

می رفت و می آمد

با برفی بر انگشت هایش

 

                        ***

اگر می دانستم

اگر آرزو داشتم که بدانم

آیا از راه می رسیدم و جامه هایم را عوض می کردم

و بر روی برگ دراز می کشیدم

و می مردم و در سینه ی تو دفن می شدم

به جای عروج کردن از دریچه

و درهوای شب آیا

شنا می کردم؟

 

 

درباره نوری الجراح

نوری الجراح شاعر معاصر سوری متولد 1956است و نزدیک به سه دهه است که به کار شعر می پردازد . او از شاعران «الحداثه الثالثه» به شمار می رود .شاهرانی چون عباس بیضون،بسام حجاز،امجد ناصر ،زاهر الغافری،سرکون بولص،صلاح فائق،شاکر لعیبی،ولید خازندار،حسین مردان و نوری الجراح از شاعران نسل سوم شعر معاصر عرب به شمار می روند .

شعر نوری الجراح همانگونه که خودش اذعان می کند از یتیمی سرچشمه می گیرد .یعنی این شعر در جایی غیر از وطن و مام میهن نوشته می شود و در جایی خوانده می شود که خواننده با فرهنگ دیگری آشنایی کمتری دارد .

نوری الجراح سال های سال است که ساکن لندن است و سالها در کشورهای مختلفی چون قبرس ،امارات و انگلستان زیسته است .

شعر برای او سرچشمه ی باختن و همزمان سرچشمه جمال مطلق است .

بعد از شروع جنگ داخلی لبنان شاعران به کاویدن درون و ذات گمشده خود پرداختند .عصر قهرمان اجتماعی به پایان رسید و جای خود را به دغدغه های درونی و پرسش های هستی شناسانه داد تا آنجا که شعر به عاملی برای خودکشی تبدیل شد و هر شعری که شاعر می نویسد آن شعر او را به مرگ تهدید می کند .به همین دلیل نیمی از شعر معاصر عرب خصوصا شعر دهه ی هشتاد شعر مرگ است .

***

توضیح -از یکشنبه روزنامه شرق تولددوباره اش را جشم می گیرد و به احتمال زیاد در طی چند روز آتی نوری الجراح مصاحبه ای را با این روزنامه انجام خواهند داد . اگر می خواهید بیشتر از او بدانید شرق را بخوانید!

/ 7 نظر / 7 بازدید

مخملباف و قبادی اگه پشت گوششان را دیدند دیگه روی فیلم سازی توی ایران را هم می بینند ( البته فعلا)[ساکت][ساکت][ساکت][وحشتناک][ناراحت]

آفو

سلام . نميدونم عيد رو بهتون تبريك گفته بودم يا نه ولي عيدتون مبارك . چند مطلب قبل رو نخونده بودم . ولي امروز اين مطلبتون رو خوندم . مرسي كه ما رو آگاه ميكنين . چطوري شما اين همه آدم مهم رو يهو اتفاقي ميبينين . ؟

عسل

سلام ممنون كه مهمان وبلا گ من شدين ..... كه ناب و تازه بماند هميشه حال رسيدن

فریده

ممنون باز هم یک چیز جدید یاد گرفتم با یک شاعر جدید آشنا شدم

ریحانه

سلام خیلی خوبه که شما از شاعران دیگر ملل جهان شناخت دارین از این گونه مطالب که به فهمَ ِ ...کمک میکنه بیشتر بنویسید لطفاً با سپاس فراوان

yalda

با درود و سلام سپاس برای تارنمای من پیام ذاشتید... شاعرهای عرب رو زیاد نمی شناسم اما شعرهای وفا عبدالرّزاق شاعر عراقی رو دوست دارم یکجورایی همذات پنداری دارم باهاش ....ولی شعرای خودمون یه چیز دیگه هستند....این شعر خانم وفا هم تقدیم به شما و دوستان دیگر[گل][خداحافظ] "درها" به تیزی تیر می روم با نیمه ی عریانم در جنگل این دم و بازدم که زندگی ست رعد های سیاه نقشه ی جغرافیای منند خودم را قسمت می کنم با نیمه ی پوشانم....