تولدش مبارک !

تولدش مبارک !

با خودش فکر می کنه اینکه اولین نفری باشه که تو اولین ساعات بامداد تولدش رو تبریک میگه شاید بتونه برای اون و البته برای خودش جالب و هیجان انگیز باشه.

تصمیم می گیره این کار رو بکنه . حالا که نمی تونه کادویی بگیره و بهش بده این حداقل کاریه که می تونه بکنه .

یه غرغری هم با خودش می کنه و میگه :اه ای کاش یکی دوباره واسه رفتن شال و کلاه می کرد حداقل می تونستم یه کادویی چیزی واسش بگیرم و بفرستم . لعنت به این فاصله ها  .

انبوهی از پرسشهای مختلف از ذهنش اومد بیرون و ریخت تو دایره:"خوب چه جوری تبریک بگم ؟ چی بنویسم واسش ؟ باید یه جوری بنویسم که جالب باشه و خوندنی وتحت تاثیرش قرار بده . راستی یادم باشه یه پیامک کوتاه یا ایمیل هم واسش بفرستم ."

بعد از پرسشهای مختلف باز ذهنش درگیرش کرد :" پسر یه نیگاه تو آینه به خودت بکن ! ببین چه وضعی پیدا کردی ! حداقل از سن و سالت خجالت بکش . این جور کارها ماله جوونک های بیست –بیست و پنج ساله است که می خوان به نامزد یا دوست دختر یا همسرشون تبریک بگن . دیگه از تو گذشته این حرفها . پیر شدی واسه اینجور جنگولک بازی ها . خودت هم می دونی نه قلمت میشکه واسه نوشتن نه حوصله و توان و تمرکز داری واسه خلق مطلب . "

غر زدنش دوباره شروع میشه : "ای لعنت به این ذهن مشغول که همیشه سعی داره منو ناکام کنه ! آی ذهن حسابی! درسته حرفت .می دونم درگیرم و گرفتارم و تمرکز ندارم ولی ...می خوام بگم این همه مدت با من همراهی و منو می شناسی و می دونی از همه بیشتر فعلا با تو درگیرم و بیشتر خر تو رو می گیرم ،بیشتر از همه  باهات گلاویز میشم و بهت غر می زنم و ازت گله و شکایت می کنم و سرت داد می زنم و گاهی حتی باهات قهر می کنم . می دونم ...همه اینا رو می دونم اما تو هنوز خیلی از چیزها رو در مورد من نمی دونی . حتما می پرسی چی رو نمی دونم ؟ اگر بخوام بهت صادقانه جواب بدم باید بگم خیلی چیزها رو .

هنوز منو نشناختی ...به همین راحتی فکر کردی من تموم شدم ؟حروم شدم ؟

نه عزیز ، درسته جفت  پاهام شکسته و بلند شدن خیلی سخته  ..درسته دارم تو آب دست و پا می زنم و شنا بلد نیستم ..درسته که وسط آتیش گرفتار شدم و احتمال نجات خیلی کمه ...ولی ..ولی تلاشم رو می کنم . نا امید نمی شم ."

.

.

برای اینکه وسط مجادله کلامیش با ذهنش مثالی هم برای تصدیق حرفش بیاره زد تو فاز روشنفکری و یه چیزی رو به ذهنش یادآوری کرد :

"    فیلم "میلک" رو یادته ؟ باهم نشستیم دیدیم ...همون که "شان پن" بازی می کرد ؟ راجع به زندگی "هاروی میلک" ! همون که "شان پن" بخاطرش اسکار گرفت ؟

یادت نیومد ؟ بابا همون که راجع به هم ...بازی  مردها بود . یادت اومد ؟ آهان حالا خوب شد.

یادته چقدر از دیدنش چندشمون می شد و چند بار دوتایی تصمیم مشترک گرفتیم فیلم رو نبینیم ؟ ولی دیدیم ،تا آخرش .می دونی کجای این فیلم واسه من جالب بود ؟ یه سکانس بی نظیر داشت اونجا که شهردار(دن وایت) شروع میکنه به توهین کردن به "میلک" و بعد بهش میگه خانواده می تونه جمعیت درست کنه وشما ها هیچیتون به آدم شبیه نیست و درست زندگی نمی کنید .شما می تونید بچه دار بشید ؟ "میلک" با آرامش بهش میگه :"نه ولی سعیمون رو می کنیم ."  یادت اومد اون سکانس رو ؟ چی ازش برداشت کردی ؟

معلومه هیچی!..... دیگه نمی خواد بهم جواب بدی . با اوجود اینکه دوتایی موقع دیدن فیلم چندشمون شد ولی تا آخرش رفتیم و واسه من این یه سکانس خیلی با ارزش بود . ببین شدت روح امیدواری بشر تا کجا می تونه باشه ! و تو این همه مثل و حکایت و روایت و شعر و دو بیتی و داستان و رمان و یادداشت و خاطره و ...در مورد امیدوار بودن و امیدوار ماندن حالا تو این ساعات بامداد این یه سکانس از یه همچین فیلمی رو به عنوان مثال به یادت میارم. خیلی تاثیر گذار بود .

اینارو حالا واسه چی گفتم ؟ گفتم که بفهمی هنوز تموم نشدم . هنوز امیدم رو از دست ندادم و هنوز خودمم . رنگ روم رفته ، موهام سفید شده ،دندونام خراب شده ، گرد پیری رو سر و تنم نشسته و خوب حسش می کنم ولی یه چیزهایی هنوز تو وجودم جوونه ...من اونا رو هم خوب حسش میکنم و واسه همین می خوام از بخش جوون وجودم کمک بگیرم واسه تبریک گفتن تولدش .

می خوام بهترین و صمیمانه ترین و دلپذیرترین حرفها رو براش بنویسم تو آغاز این بامداد بهاری فارغ از همه چیز و همه کس ....

حالا بی خیال شو و دست از سرم بردار . تو نوشتن این نامه بهت اصلا نیاز ندارم . دیگه با ذهن کاری ندارم . ولی شک نکن موقع نوشتنش تنها نیستم . با نیمه همیشه غایبم- روحم -امشب همراهیم . نمی دونم چقدر طول میکشه و نوشتنش کی تموم میشه ولی می دونم که محشره و زیبا . می دونم که اینطوری شروع میشه که:

"این فصل را با من بخوان ،باقی فسانه است

این فصل را بسیار خواندم  ،عاشقانه است

.

.

دانى که در غربت سخنها عاشقانه است

این قصه را با من بخوان، باقى فسانه است

.

.

مختار را خود فهم کن از این معانى

هجرت کن از کنعان به مصر کامرانى

.

.

....عزیزم تولدت مبارک ،قلبت گرم و مطمئن ، روحت پر از آرامش ، جسمت سلامت ، و روزهات پر از حضور مهربان خدا ...

 و اما بعد ....     "

.

.

.

....پاشو از اینجا برو ...اشکاتو پاک کن ای ذهن پردغدغه ..اینارو نگفتم که تحت تاثیر قرار بگیری و بغض کنی ...گفتم که منو بیشتر بشناسی ...پاشو برو بزار تو حال خودم باشم و دیگه هم سراغ من نیا، حداقل تا صبح که روز از نو شروع میشه ...آفرین برو ذهن زیبا ...

جلسه اش رو با روحی جوان ،لطیف و امیدوار  شروع کرد ...تبریک تولد باید به بهترین شکل ممکن نوشته شود . شاید این آخرین و زیباترین همکاری سحرانگیز مشترکشان باشدو این اخرین جلسه کاری  ...کسی چه می داند .....تولدش مبارک !    قلب

/ 82 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فهیمه

ــ راهی که نرفتم مرا به رفتن واداشت و به گذر از مرحله ی اجبار ــ

فهیمه

[هورا][هورا]راستی... تولدش مبارک...[دست][دلقک][فرشته]

زهرا

آقای فرزاد حسنی عزیز! خیلی جواتی ![ماچ]

مریم داورپور

چرا جوابمو ندادید؟

نیلوفر

چه می کنی با خودت ؟

اسما

سلام اقای حسنی اگه بخواین به یکی یه توصیه یا نصیحت پند بگین چی میگین ممنون میشم جوابمو بدین

اسما

سلام اقای حسنی ممنون از جوابتون .زندگی یعنی چی ؟چه طور میشه با بعضی ادمای زیر اب زن ناجور که هم کار میکنن برای نابودی زندگی کرد چه جوری خوده شما چه جوری زندگی میکنین با عزلت نشینی و انزوا ساکت شدن موافقین که اصلی شده برای بقا؟

اسما

سلام اقای حسنی ممنون که جوابمو دادین مفیدو مختصر

سلام حالتون چطوره خبری ازتون نیست نه تو رادیو ،نه توتلویزیون ،من و مامانم خیلی خیلی مشتاق برنامه هاتون هستیم عاشق اجراتون ،عاشق اطلاعاتتون ،عاشق فن بیانتون،راستی اگه میشه یه کتاب در مورد فن بیان معرفی کنید ... سال قبل که رشت اومدین خیلی دوست داشتم که بیام اما ... ایشالله فرصت های بعدی، از صمیم قلب ارزوی موفقیتتون را دارم قربونتون محدثه ...

ندا

سلام خوبی