قضیه "سالار عقیلی" و ارتباط جالبش با "مانی رهنما"

قضیه "سالار عقیلی" و ارتباط جالبش با "مانی رهنما"

   سالار عقیلی

پیش درآمد اول – سالار چگونه سالار شد ؟

گاهی آدم‌ها همدیگر را کشف می‌کنند. کشف یک‌آدم دیگر، کار لذت بخشی است، این کهجایی خارج از وجود خودت، توی وجود یک آدم دیگر نقطه‌هایی را ببینی که هیچ کس جزتو  آنها را نمی‌بیند و حتی خود آن آدم هم از وجودشان بی خبر است.

این جور وقت‌ها، ‌آدم دلش می‌‌خواهد کشفش را به ثبت برساند. می‌خواهد از یک جایبلند، رو به همه دنیا فریاد بزند که من، خودم او را پیدا کرده‌ام و می‌خواهمهمه‌تان او را ببینید!

داستان زندگی "سالار عقیلی" و "حریر شریعت زاده" همسرش هم ازهمین کشف شروع شدوقتی "حریر" احساس کرد چیزی در صدای "سالار"  هست که خوب است بقیه هم آن را بشنوند،دیگر کوتاه نیامد.  خودش کفش آهنین پوشید و همراه دایی‌اش راه افتاد تا مقدمات کاررا فراهم کند. می‌خواست در یک کنسرت رسمی و جدی، هم صدای "سالار" را به گوش بقیهبرساند، هم سبک خاصش را در نواختن پیانو نشان بدهد. این طوری بود که اولین کنسرتمشترکشان را برگزار کردند. "سالار عقیلی" هم گرچه کم تجربه  و جوان بود، تسلیم تهدید جدی "حریر" شد که گفته بود: "اگر نیایی، با یک خواننده دیگر کنسرت را برپا می کنم. "حالا، سال‌ها از برگزاریاولین کنسرت مشترک آنها می‌گذرد و در این مدت، بارها در کنار هم روی صحنهرفته‌اند"نام سالار عقیلی" هم دیگر برای همه اهالی موسیقی نام آشنایی است، ‌اما افتخاراین خانواده کوچک در این است که استاد "محمد‌رضا‌شجریان"، تمام نوار ضبط شده اولینکنسرت آنها را در یک نشست شنیده، تشویق‌شان کرده و "حریر"،‌ در آلبوم "بوی باران"استاد، نوازندگی کرده است.

 

پس در آمد – بچه محل

این "سالار عقیلی" بچه محل ماست . البته نه اینکه ما از بچگی تو این محل باشیم . نه بابا ! در مورد سالار هم موضوع همینطوره . جبر روزگار ما دوتا رو به این محل کشونده . مثل خیلی های دیگه تواین تهرون که خونه به دوش هستند .

خلاصه کنم ...اما قبلش بگم که کارهای سالار رو خیلی دوست دارم و با بعضی هاشون خیلی حال می کنم.

با یکی از آهنگهاش هم اگه در حال رانندگی باشم از خود بی خود میشم و دیگه حرکت ماشین از کنترلم خارج میشه . جدی جدی میرم تو حال خودم یه چیزی مثل رقص سماع اونم پشت رل .

یه بار تو اتوبان کرج بودم و این آهنگ رو گوش می کردم :

"ای دل شکایت ها مکن

ای دل شکایت ها مکن

تا نشنود دلدار من

ای دل نمی ترسی مگر

ای دل نمی ترسی مگر  

از یار بی زنهار من

ای دل مرو در خون من

در اشک چون جیحون من

نشنیده ای شب تا سحر

آن ناله های زار من

گفتم امانم ده به جان

خواهم که باشی نازنینا

تو سر ده و من سر به ره 

ای ساقی خمار ما

گفتم منم در دام تو

چون گم شوم بی جام تو

بفروشم یک جامم به جان

وانگه ببین بازار من

بفروشم یک جامم به جان

وانگه ببین بازار من

ای دل شکایت ها مکن

ای دل شکایت ها مکن

ای دل نمی ترسی مگر

ای دل نمی ترسی مگر

از یار بی زنهار من"

 

آهنگ که تموم شد و صدای ضبط  رو که کم کردم تازه فهمیدم چی شده و اوضاع از چه قراره .

با این "آردی قراضه " رفته بودم رو سرعت 175 و چشمتون روز بد نیبینه صدای گیربکس و دیفرانسیل بلند شده بود و زوزوه های وحشتناک می کشید .

سرعت رو کم کردم ولی صدا قطع نمی شد. نشون به اون نشون که بعد از اون حالت سرخوشی فرداش مبلغی را اساسا پیاده شدیم برای تعویض کامل دیفرانسیل ماشین تا ما باشیم پشت رل به سماع نرویم .

القصه از سالار خان می گفتم که یاد این آهنگ زیبا افتادم ورشته کلام از دستم خارج :

 

اول - بابا سالار رو تحویل بگیرید !

رفته بودم سوپری محل خرید کنم .سالار را چند باری اونجا دیده بودمش . بنده خدا سوپریه و کارگراش هر وقت می رم بد جوری منو تحویل می گیرن و اینقدر "مهندس" "مهندس" به ما می بندن که آدم اولش یه مقداری خر کیف میشه . تو تمام عمرم به اندازه ای که اینا به هم گفتن "مهندس" از بقیه نشنیدم .

خلاصه این بنده خدا سالار خان هم می یومد و خرید می کرد و تو نوبت وای می ایستاد تا حساب و کتابش رو انجام بدن و زیاد این بنده خدا رو تحویل نمی گرفتن .

یه روز که اتفاقی با هم تو سوپر بودیم . صبر کردم خریدش رو بکنه و بره . طبق معمول بازم تحویلش نگرفته بودن .

وقتی رفت به سوپریه گفتم :"نشناختین این بنده خدا رو ؟ خوب تحویلش نگرفتین و سریع هم کارش رو راه ننداختین ."

گفت :"نه مهندس ! مگه کی بود مهندس؟ ! زیاد میاد خرید اینجا مهندس !حالا کی هست مهندس ؟!"

گفتم :"سالار عقیلی"

گفت :" کی هست مهندس؟!"

گفتم :"بابا بنده خدا یکی از خواننده های محبوب امروزه ماست حقش هست یه مقداری بیشتر تحویلش بگیرید. گذشته از محبوب بودن ، شخص محجوبی هم هست وآدم فروتنیه . از دفعه بعد بهتر باهاش رفتار کنید ".

گفت :"چشم مهندس ! نمی دونستیم مهندس ! از دفعه بعد حتما مهندس !"

و ادامه داد :"مهندس آهنگ معروف هم داره ؟!"

با خودم گفتم چی بگم که اینا شنیده باشند . چند تایی از کارهاشو نام بردم که نمی شناختندآخر کار گفتم :"سریال پریدخت رو یادتونه پارسال ماه محرم  ؟"

گفتند :"نه کدوم سریال بود مهندس !"

گفتم :"لیلا حاتمی" بازی می کرد با "علی مصفا" و "کامبیز دیرباز"

گفت :"اینا که گفتی کین مهندس نمی شناسم . "

گفتم :باب اون که تو محرم نشون دادن و دختره شوهر کرد با آدم خوبه  و بعد شوهرش گم و گور شد بعد با اون آدم بده ازدواج کردو بعدش بیست سال بعد شوهر خوبه پیداش شد و شوهر بده خودش رو سر به نیست کرد (چه باحال کل سریال رو در دو جمله می شد خلاصه کرد )

گفت :"آهان مهندس ! فهمیدم مهندس !خوب !"

گفتم :"خوب به جمالت !آهنگ اون کار رو "سالار خان عقیلی" خونده بود و آهنگسازش هم" آریا عظیمی نژاد" بود . "

گفت :"خوب فهمیدم مهندس !"

و من با شک به اینکه بالاخره فهمید یا نه حسابم را دادم و خداحافظی کردم .

چند وقت بعد که رفته بودم برای خرید منو دید و گفت :"سلام مهندس !اون دوست خواننده تون بازم اومد خیلی تحویلش گرفتیم ها ! خیالتون راحت باشه ."

گفتم :"ممنون که تحویل گرفتید ولی ما با هم دوست نیستیم فقط من کارهاشو دوست دارم .همین !"

بی مقدمه گفت :"راستی مهندس شما "مانی رهنما" رو هم می شناسید ."

خوشحال شدم از سئوالش و گفتم :"البته که می شناسم ."

و شروع کردم به قول دوستان اظهار فضل و تاریخچه موسیقی پاپ رو در یازده سال اخیر باز کردن و نقش "مانی رهنما" و "بابک بیات" رو این وسط تشریح کردن و سهم و اندازه اونها رو تو دوران جدید موسیقی پاپ .

بعدش ازش پرسیدم :"راستی چی شد که از "مانی رهنما" پرسیدی ؟"

گفت :"هیچی مهندس !دیدم شما خوانند ها رو خوب می شناسی راستش یکی اومده بود از ما جنس خریده بود و خودش رو دوست مانی رهنما معرفی کرده بود و هنوز نیومده حسابش رو بده گفتم شما شاید بشناسینش . "

سوتی داده بودم اینهمه حرف زده بودم برای طرف یارو تو چه فکری بوده و من چی فکر می کردم .

گفتم :"من "مانی رهنما" رو ممکنه بشناسم ولی دوستاش و که نمی شناسم تازه از کجا معلوم که واقعا دوستش باشه و الکی نگفته باشه !"

گفت :"شاید مهندس ! راست می گی ها مهندس !شاید دروغ گفته باشه مهندس ! پس با این حساب قید پول رو هم باید بزنیم مهندس !"

/ 37 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عابد

چه آهنگ پر معنایی است . حق داری بری تو حال خودت ...جالب بود

نسیم

سلام آقای حسنی خیلی برام جالب بود ممنونم مانا باشید

امین

درود!یه سوالی داشتیم!ببخشید شما همون اقای فرزاد حسنی مجری تلویزیون صدا و سیما نیستید؟من گیج شدم![ناراحت][سوال]

استاذنا

سلام؛ وبلاکتان را دیدیم. إن‌شاءالله ما و شما و همه‌ی دوستانی که این نظر را می‌خوانند هر روز بهتر از دیروز باشیم و بتوانیم در راه خدمت به مکتب اهل‌بیت قدم برداریم. در ضمن اگر دلتان خواست و وقت داشتید یک سری هم به وبلاک "استاذنا" بزنید و از نظراتتان ما را بهره‌مند سازید. اگر دیدید که "استاذنا" حرفی برای گفتن دارد و می‌تواند در خدمت به مکتب مفید باشد آن را لینک بدهید. متشکرم.

یاسمن

سلام من اتفاقی به وبلاگ شما برخوردم . یه سئوال :‌شما همون مجری محبوب جوونها هستین ؟ عکستون که شبیه نیست . باور کنید جدی پرسیدم

شلمرود

فرزاد جان سلام ببخشید متاسفانه در حال حاضر سایت من در حال تغییر سرور است حتما از کمک شما خوشحال می شوم

آتنا(مهران مدیری)

سلام مرسی از لطفتون چرا با مدیری خاطرات تلخ دارین؟ در کدوم برنامه؟ تعریف کنین توروخدا و زودتر یه پست راجع بهش بذارین شما خیلی خوب مینویسین خبرم کنید خوشحال میشم راستی چرا نظر من تاییید نشد؟[لبخند]

ستاره

ببین اینجا چه ستاره بارونی شده سرت ...تقصیر ایم کادر گرامی اینم اسمه گراشته رو من هر جا می ری 6 تا ریخته ...بابا چه قدر طولانی می نویسی تا یه پستو تموم می کنم بعد از 3 قسمت سریال شده و میام کامنت بزارم می بینم 3 تا پست اضافه کردی ...ظاهرن من همیشه عقبم ..کلا عقب هستم از همه چیز زندگی و تکنولوظی این وبلاگ شما هم روش[نیشخند]...من تا حالا اسمشونم نشنیده بودم اینم تقصیر من نیست تقصیر این اینترنته که فیلهای دنلودش نبوده توش با این حال یه پسرم اسمشونو گفتم که سرچ کنه و بینه می تونه برام چیزی از این خواننده پیدا کنه ...مسئول موزیک جکع کنی خونه ما پسرمه اگه چیزی مطابق میلش باشه ما هم میشناسیم ...حالا ببینیم این اقا سالار مورد علاقه این گل پسر ما قرار می گیره یا نه ...چون من واقعا حوصله سرچ و دانلودو ندارم

بهزاد هوشمند

سلام! منم با بیشتر تصنیف های این دوستمون حال میکنم، فقط حیف که آوازشو دوست ندارم البته خوب خیلی جوونه هنوز

آزاده

سلام.بیت سومشو درست کن(نشنود)!