حکایت باقی شمع در دوران معاصر

حکایت باقی شمع در دوران معاصر

 

 

 در عصری که انواع واقسام نور افکن ها،پروژکتورها و چلچراغ ها،زینت بخش محفل ها،شب نشینی ها و بزم آرایی هاست ،هنوز شمع موقعیت وجایگاه ویژه و خاص خود را حفظ کرده و برای بعضی هنوز شمع معنا و مفهوم دیگری به شب و شب نشینی می دهد . روشن کردن شمع در گذر تاریخ نمادی بوده ازعشق،جانبازی، سر سپردگی و نمایش حالت عاشقانه و شاعرانه. شمع همیشه نمادی بوده از سوز و آهی که انسان مشتاقانه به استقبالش رفته . از آن درد و غم هایی که به قول مولانا هزار آفربن بر آن باد .

شمع باعث نزدیکی و مودت و دوستی ساکنان اطرافش می شود ،آنجا که سعی می کنند در زیر نور کم رمقش شعری بخوانند یا خوب در صورت یکدیگر خیره شوند به مهرورزی و این اوقات دل انگیز وقتی خوش تر می شود که گهگاه پروانه ای نیز میل به شمع محفل داشته باشد و رو به سوی آن آرد برای چرخیدن و رقصیدن و این دو یادآور چیزی باشند که خالی است در میانه ی بزم و کسی و مردی پیدا شود از جمع برای مهیا کردن این تلخی که از پی آرد حس های شیرین....بماند!

 حالا ما هم این گوشه دنیا این شب آخری خواستیم هم شاد باشیم و هم غمگین و البته باز شمع مشکل گشایمان بود .

در شبی زیبا و هوایی فرحبخش و دل انگیز در جایی مشرف به تمام شهر بندری با دوستان دور هم ،فارغ از همه دردهای فراگیر و عالم سوز ،بی خیال از هر ماجرا نشستیم به تماشای نور کوچک شمع و شعر زمزمه کردیم با دوستان نومید امروز و امیدوار به فردا..... شعرهایی که عبارت شمع در آن ظاهر بود و یا مستتر و همه از سوز و شوق این رفیق ایستاده تا شهادت می گفت .این هم شعرهای ما:

سعدی:

شب است و شاهد و شمع و شراب و شیرینی

 غنیمت است در آن،روی دوستان بینی

 

بیدل دهلوی:

 وقتی ست کنیم گریه با هم

ای شمع، شبست ؛روز ما،هم

 

حافظ:

 گو شمع میارید در این جمع، که امشب

 درمجلس ما،ما ه رخ دوست، تمام است

 

هاتف اصفهانی:

 شمع جویی و آفتاب بلند

روز بس روشن و تو در شب تار

 

رهی معیری:

شب ز آه آتشین یکدم نیا سایم چو شمع

 در میان آتش سوزنده،جای خواب نیست

 

 دو بیت دیگر از بیدل:

 نروی به محفل ای شمع،که ز تنگی دل اینجا

به نشستن تو جا نیست، مگر ایستاده باشی

 تو درکناری و ما بیخبر،علاجی نیست

 فروغ شمع تو ،بیرون محفل افتاده است

 

بگذریم و حرف آخر :

خوش سفری بود ...خدایا به ساکنان این دیار – و البته دوستان ما- سلامتی و سرخوشی عطا فرما و قدرتی بده برای برگشتن دوباره به این آب و خاک ،اگر مجالی بود و جانی در تن.خدایا دورشان دار از غم و کینه و اندیشه های بد . در پناه و آغوش خودت نگهدارشان که از دنیا خسته اند و از تماشای روی ماه تو هنوز نه !

 آمین و خدانگهدار...

/ 6 نظر / 17 بازدید
میم

ای ولا! شمع و گل و پروانه! منم عاشق شمعم!!! خیلی زیبا! سپاس

علیرضا

سلام و درودی به منتها،به وسعت خلیج همیشه پارس... با جست و جویی در نیمه شب در گوگل حول و حوش حسین پناهی عزیز و با انگیزه ی پرده برداری شخصی از زندگی پر رازش مهمان وبلاگ پر محتوای شما شدم و مطالعه ی مطلبی که حاوی چکیده ی زندگی حسین بود مصرم کرد تا مطالب دیگر شما را نیز بخوانم و از خواندن دیگر پست ها بسی لذت بردم..... وبلاگ بسیار جالبی دارید آقای حسنی،در ذکر شیرینی گفتار شما همین بس که آخرین باری که وبلاگی رو دیدم و از مطالعه ش لذت بردم و تصمیم گرفتم باز هم به دیدنش بیام یادم نیست کی بود! پیروز باشید.

علیرضا

ناخواسته دروغی رو بر زبان راندم و صلاح دیدم زود اصلاحش کنم! جست و جوی حسین پناهی نبود که منو به وبلاگ شما کشوند،اینقدر غرق خوندن اون مطلب شدم که حس کردم جست و جوی من برای حسین بوده اما اینطور نبود،برای یافتن خبری از یغما گلرویی جست و جو می کردم که به حسین خدابیامرز بر خوردم و اکنون به شما...امان از دست قسمت! تا بعد.

محمد

جالب بود - ممنون

میم

آخ جون! این دفعه اول شده بودم!!!! سرزدن به وبلاگتون تقریبا عادت هر روزم شده! دو سه سالی میشه که خواننده مطالب زیباتون هستم! اعتراف میکنم خیلی به اطلاعاتم اضافه میشه و حسابی لذت می برم. زنده و پاینده باشید

sahere

واااااااااااای من شمع سازی میکنم و عاشق شمع هستم