چراغی دیگر خاموش شد

چراغی دیگر خاموش شد


من معمولا عادت ندارم دربرابر کسی سر خم کنم مگر کسانی که یقین داشته باشم سنگی را محکم و ستبر و درست بر سنگ بنای علم و فرهنگ و هنر پارسی افزوده باشند.در دیدار اخیرمان به حرمت تمامی کوشش ها و تلاش هایش در پاسداشت فرهنگ و هنر ایران و منبع و ماخذ غنی که به زبان انگلیسی برای تدقیق و تحقیق در فرهنگ و هنر ایران زمین تهیه و تدارک دیده،به سهم خویش از او تشکر کردم. 

در سال های اخیر سه بار توفیق دیدار با این مرد شریف داشتم و او را انسانی بسیار افتاده و فروتن یافتم و 

مصداق بارز کوشندگی برای یادگرفتن و بازنایستادن. دکتر #ماندانا_زندیان ،که کتابی از گفتگوهای مفصل با او را گردآوری کرده، می گوید این اواخر با اینکه چندین زبان می دانست،شروع به آموختن زبان روسی کرده بود. 

باورتان می شود در سن 96 سالگی کسی شروع به یادگیری زبان روسی کند؟ معتقد بود آموختن زبان های تازه مغز را همچنان فعال و پویا نگه می دارد و امکان و قوه اندیشیدن را بالاتر می برد. 

این اواخر لرزان و سخت روی پا می ایستاد و صدایش قوت نداشت و با لرز حرف می زد اما برای هر کلمه ای از پیش اندیشیده بود،با طمانینه و تاخیر اما درست،شمرده و مرتبط حرف می زد و این نشان می داد که ذهنش همچنان فعال و پویا است. 

از نیویورک کوچیده بود به کالیفرنیا تا دوران بازنشستگی را اینجا بگذراند. 

دوستان لس انجلسی هر از چندگاهی سری به او در فرزنو می زدند و تا زمانی که توان داشت گاه و بی گاه به اینجا می آمد و بر گردش حلقه می زدیم تا ما هم از این چراغ به قدر توانمان نوری ببریم.

کسانی که در راه تهیه دانشنامه ها تلاش می کنند،معمولا از بدو شروع کار سنگی بر سنگ هویت و تاریخ و علم و فرهنگ هر کشوری می گذارند و از همین روست که فرهنگنامه نویسی و دانشنامه نویسی کاری است بس گرانسنگ و بزرگ و مهم. 

احسان یارشاطر، بنیانگذار مرکز مطالعات ایران‌شناسی و استاد بازنشسته مطالعات ایرانی در دانشگاه کلمبیا آمریکا، روز شنبه دهم شهریور در سن ۹۸ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد.

وی علاوه بر شهرتش به خاطر نوشتن ۱۶ جلد کتاب تاریخ ادبیات ایران، بنیانگذار و ویراستار دانشنامه ایرانیکا بود.

بارى! شوربختانه سرانجام او نیز به خیل قابل توجه کوشندگان مهم و موثر فرهنگ و هنر ایران پیوست که به جبری تاریخی مجبور به هجرت و مرگ در غربت شد.یادش گرامی و روحش شاد.


Image may contain: 2 people, people standing and indoor


Image may contain: 4 people, including Farzad Hasani, people standing, beard and indoor

#احسان_يارشاطر


/ 0 نظر / 110 بازدید