مستند "رومی هزاره سوم"فیلمی که باید حتما دید

مستند "رومی هزاره سوم"فیلمی که باید حتما دید

فیلم مستند "رومی هزاره سوم" ساخته فرزاد حسنی ماجرای عجیب زندگی و مرگ دانشمند ایرانی است که در دنیای غرب به خاطر خدمات فراوانش به دنیای علم و فناوری بسیار شناخته شده است ؛اما در داخل ایران جز معدود فضاهای آکادمیک علمی، عده کمی از او شناخت دارند.

 او یک سال پیش،به فاصله کوتاهی از مرگ ناباورانه پروفسور"مریم میرزاخانی"،در جایی در همان حوالی محل زندگی و درگذشت این نابغه ریاضی در شمال کالیفرنیا، با زندپی وداع کرد.

به گواهی کارشناسان و صاحبنظران، آثار و خدمات علمی او به دنیای فناوری و تکنولوژی فیرقابل انکار است و برخی حتی او را از پیشروان علمی زمینه ساز ورود انسان به عصر جدید فناوری و تکنولوژی می دانند.

این فیلم را حتما ببینید تا پاسخ مناسبی برای دلایل مهاجرت مستمر نخبگان ایرانی به اقصی نقاط دنیا،در طی چند دهه اخیر بیابید و البته به ارزش وجودی یک دانشمند بر روی حیثیت و اعتبار یک کشور یا فرهنگ پی ببرید. 

حتما در سال های اخیر درباره تغییر تابعیت ورزشکاران و بازی کردن زیرپرچم کشورهای دیگر برای کسب مدال و اعتبار زیاد شنیده اید؛ اما شاید این اولین بار باشد که درباره کسب اعتبار از مرگ یک دانشمند برای یک کشور دیگر می شنوید.

پدیده ای عجیب و غیرقابل باور که درباره این دانشمند ایرانی صرفا به خاطر بی توجهی و نامهربانی همه ما درباره او و برخی مسائل دیگر سرانجام اتفاق افتاد. 

دلایل مشخص و مدقنی از آزردگی خاطر او از این نامهربانی ها و بی توجهی ها طی چند دهه اخیر از طرف دوستان و شاگردانش وجود دارد که این مدعی را تایید می کند هر چند که شواهد و قرائن دیگری نیز مطرح است که می تواند مدخل و کلیدی باشد برای تمرکز و تحقیق بیشتر درباره این پدیده عجیب و غریب تاریخی.

این فیلم را ببینید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.......

فیلم را می توانید از آپارات ببینید با این لینک:

رومی هزاره سوم

https://www.aparat.com/v/WHST5
/ 0 نظر / 235 بازدید