لابد باید بشود که می شود

 

لابد باید بشود که می شود

لابد باید بشود که می شود .درمیان این همه شلوغ پلوغی دنیای این روزای من، رفیق شفیق گرمابه و گلستان سال های دور زنگ می زند که چهار روز دیگر مراسم عروسی دارم و پاشو بیا تا خاطرات گذشته رو زنده کنیم ،دوره کنیم .

و تو برای لحظه ای از حال کنده می شوی و به گذشته پرتاب .دست به گوشی می بری تا خانم فرزانه را بگیری و مثل همیشه برایت بلیط سفرهای غیر منتظره را ردیف کند . وقتی می بینی بلیط برای ساعت و وقتی که می خواهی مهیا است از تردید رفتن فارغ می شوی . لابد وقت سفر فرا رسیده است .

خانم فرزانه دوبار تاکید می کند که:« آقای حسنی پروازش توپولوفه بگیرم ؟»

و من دوبار تاکید می کنم که:« بگیر دختر جان!» باید رفت ،بی هیچ اضطرابی و با هر اضطراری.

به مشهد که می رسم با دسته گلی خوشبو به استقبال ما زائرین می آیند . راننده ام آقای بینا نامی است . این ها همه نشانه است لابد و گویا :"دسته گل آغازین و حالا نام این راننده مودب و موقر . "

راننده مقصد را می پرسد . از من می شوند که :« اول بریم حرم .»

 از بهترین مسیر و در کمتر از چند دقیقه مرا به مقصد می رساند تا به دیدار رفیق عزیز درغربت آرام گرفته نائل شوم . شش سال است که کلاهم این دور و برها نیفتاده بود و چه کم سعادتم من و کلاه سوراخ سوراخم . از بازرسی که رد می شوم چشمم  به گل دسته زرد رنگ بارگاه رفیق می افتد.راننده گفته بود زود زیارت کن و برگرد تا به موقع مرا برساند.

به صحن اصلی که رسیدم فراموش کردم از چه دری آمده ام و راننده کجا منتظر است و اصولا رابطه من با جهان اطراف چیست و دقیقا در کجای پدیده خلقت قرار دارم . تاب و توانم در برابر این تمرکز انرژی برای لحظه ای از دست رفت .ناخودآگاه چشمانم پر شد و اشکی گرم بی صدا بر صورتم نشست و باقی باشد برای خودم و خودش ....

قربون کبوترای حرمت ....

نزدیک سالن که شدم رفقا زنگ زدند که کجایی ؟ظاهرا رفیق شفیق منتظر بود تا سر عقدش برسیم که رسیدیم و تبریکی و درآغوش گرفتنی و بعد هم عکسی به یادگار .

پازل مشهد با زیارت امام غریب و تنهای مشهد الرضا و دیدار دوستان تکمیل شد. حالا دیگر در این کوی و برزن فکر و خیالی ندارم .چه خوب که قبل از رفتن از ایران یک بار دیگر «مشهدالرضا» را دیدم و چه خوب که در این سفر کوتاه لحظات همه شاد بود و لذت بخش . لابد باید بشود که می شود و من نیز فقط با لحظات همراه می شوم .

شادمانه از پیوند دوست قدیمی بعد از مراسم عقد،دست به دست هم می دهیم و با اینکه هنوز هم از حرکات موزون چیزی نمی دانیم(و به گمانم هیچوقت در این یک مورد چیزی نخواهیم شد) می رقصیم و می رقصیم و می خندیم و می خندیم . یکی از میان جمع می پرسد :«پدرسوخته ها زود بگویید امشب چی زدید که اینقدر شنگولید ؟»

و دوباره پدرسوخته ای حواله مان می کند .دوستم در جوابش می گوید:«ما نخورده مستیم .تو هم اگر اینقدر مثل ما شاد بودی و جمع دوستان را بعد از این همه سال یکجا جمع می دیدی به این مقام و رتبه در عالم سرخوشی می رسیدی .»

دوستان مقیم مشهد الرضا همه چیزشان ردیف و مرتب است و خدا را شکر کار و بارشان به راه و به قول یکیشان که می گفت :«فکر می کردی یک روز ایده ای که تو توی کار به ما دادی اینچنین موفق از کار در بیاید ؟ »

شب است و ما تفنگداران قدیمی گردآمده در اطراف آتش در پاییزی دل انگیز در ییلاقات اطراف مشهد به گرد این تازه داماد دوست داشتنی می چرخیم و دست می زنیم و حالا آهنگ آخر را باید بشنویم و لابد باید می شنیدیم که شنیدیم «کمر باریک»ِ فرامرز آصف را و از 89 پرتاب شدیم به 69 و بعدتر 79 و تا نیمه های آهنگ این رفت و آمد ذهنی ادامه داشت .

تا به خودمان آمدیم دیگر همه چیز تمام شده بود و یک زندگی جدید آغازیدن گرفته بود . نیمه های شب به هتل رسیدم و به مسئول پذیرش گفتم برای دو سه ساعت دیگر راننده را به مقصد فرودگاه خبر کند . صبح خوابیده و نخوابیده بیدار و قبراق اتاقی را که ساعاتی پیش تحویل گرفته بودم، تحویل دادم . آخرین باری که مشهد آمده بودم در همین هتل اقامت داشتم . این هم از لابدهای روزگار بود که در این سفر دوباره سرخوشی سال 83 زنده شود و همه چیز و حتی هتل اقامت را دوباره ببینم . من در این سفر چند ساعته چندین بار بین سال های سال پرتاب شدم .رفتم و آمدم پر از نور و انرژی شدم و از کانون انرژی در این کوی و دیار کوله بارم را تامی توانستم پر کردم . چه خوب که قبل از ترک این دیار ،مشهد را دیدم . لابد باید می دیدم که دیدم . من به این چیزهای دم دستی عجیب ایمان دارم . عجیب .....

 

/ 39 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

"خورشید بانو" به دیار باقی شتافت... خدایش بیامرزد http://www.iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=401864

.

"خورشید بانو" به دیار باقی شتافت...خدایش بیامرزد http://www.iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=401864

نارنجستان قلم(سپيده اشرفي)

از پريسا بنويس پريسايي كه هنوز رفتنش رو باور نكرديم....بنويس از پريسا پناه خواهي كه رفت و داغش رو به دل همه مون گذاشت[ناراحت]

سنجاقک

نذر کردم! نذر امام رضا...!

مريم

سلام خسته نباشید. من دختری ویلچرنشین هستم. علاقه شدیدی به بازیگری دارم اما نمی دونم کجا باید اقدام کنم !! تا حداقل بتونم در نقش یه معلول .. نقش خودم را بازی کنم . ای که دستت می رسد کاری بکن !! منتظرتون هستم. قربان شما یاعلی

ساهره

وااااای نگو که بار سفر بستی[گریه][گریه]

ساهره

وااااای نگو که بار سفر بستی[گریه][گریه]

شهریار

یره، تو اولین نفری هستی که از مشهدیا دری تعریف مکنی ااا! وقتی این جملات رو خوندم ""دوستان مقیم مشهد الرضا همه چیزشان ردیف و مرتب است ..." بی اختیار به سبک وزیر دفاع جهانگیرشاه دولو گقتم: "هاااا مویوم، ای مویوم" دم هر چی آدمه خا*ه ماله قیژژژژ، شهریار

medman

سلام. نوشته هاتون دلنشین بود. همین.

عاطفه

سلام...آقای حسنی خاطره مشهدتو خیلی دوست دارم.به این همه آرامش فکری و انرژی های مثبت وجودت که در سایه افکار مثبتت میان حسودیم می شه ...خوش به حال تو فکرای قشنگتو احساسات پاک وصادقانت