گلشیفته :هنوز یادآور"میم" (ما) نسل سوم است

 

 

گلشیفته :

هنوز یادآور"میم" (ما) نسل سوم است

گلشیفته :هنوز یادآور"میم" (ما) نسل سوم است 

این مطلب را در پاسخ به متن مسیح علی نژاد در آخرین پستش نوشتم :

این روزها تب گلشیفته نویسی بدجوری توی دنیای وب بین دوستداران و منتقدان او بدجوری گرفته .این تب که از یک ماه گذشته با انتشار اولین اخبار و عکس های بازی گلشیفته عزیز در فیلم مجموعه دروغها در کنارلئوناردو دی کاپریو و راسل کرو ،شروع شده بود در چهل و هشت ساعت گذشته با انتشار عکس گل شیفته در اولین نمایش فیلم و فرش قرمز (یا همان ردکارپتی که قبل از اولین نمایش هر فیلمی با حضور بازیگران وعوامل برای آنها پهن می شود )به اوج خود رسیده است .

 به جرات می توان گفت که در چهل و هشت ساعت اخیر بالای 15 میلیون نفر عکس های گلشیفته رو دیدن: از مشتاقان سینما تا افراد عادی و در این مدت یادداشت های زیادی در باب او و نیز مصاحبه ای هم به نقل از او منتشر شد که در آن گلشیفته از قصد خود برای اقامت در خارج از کشور خبر داده بود .

اما چند نکته در باب گلشیفته :

اول -گلشیفته و همسرش پیش از این نیز اقامت فرانسه را داشتند و بنابراین داستان اقامت او در خارج از کشور جدید نیست و مربوط به بازی در این فیلم نیست .

دوم - دوستانی که فیلم مجموعه دروغ ها را دیده اند از بازی گلشیفته در چند سکانس محدود خبر داده اند و هنوز نقدهای خوبی از بازی گلشیفته ارائه نشده و آنچه که بیش از همه مورد توجه قرار گرفته صرفا بازی گلشیفته در این فیلم است که کارگردان مطرحی چون "ریدلی اسکات" دارد و بازیگرانی نظیر "دی کاپریو" و "راسل کرو" . قرار گرفتن نام گلشیفته در کنار این نام ها مهمترین  دلیل تحت الشعاع قرار گرفتن خبر حضور او در رسانه های داخلی و خارجی بود و تا کنون چیز مثبتی از بازی گلشیفته در این فیلم نشنیده ایم .

سوم - گلشیفته برای حضور در هالیوود راه درازی در پیش دارد . یقینا اولین فیلم او با چنین ترکیب بازیگران و کارگردان مطرح راهگشای ورود او به هالیوود هست، اما دنیای هالیوود نیز نوعی مافیا است وورود بازیگران به آن دشوار است بخصوص اینکه بازیگری باشی از جهان سوم و خاورمیانه .یادمان باشد پیش از این تنها "شهره آغداشلو" توانسته بود به موفقیت هایی در هالیوود برسد و برای فیلم "خانه ای از شن و مه" کاندید اسکار شود اما بعد از ان آیا از شهره خبر ی داریم ؟شهره اغلب در سریال های تلوزویونی در نقش یک ایرانی و یا یک عرب (نقش همسر صدام در سریال تولید بی بی سی )و یا نقشهایی شبیه این (زنی خاورمیانه ای )بازی می کند و بعد از آن شاه نقشش (که آنهم یک زن ایرانی بود )نتوانست موفقیت دیگری را در هالیوود در سطح جهانی تکرار نکند .یادمان نرود که شهره عزیز مسلط  به زبان انگلیسی و نیز آشنا با اغلب استودیوهای فیلمبرداری هالیوود بوده و هست . از مردان ایرانی حاضر در هالیوود نیز اغلب بازی در نقش های اعراب و خاورمیانه ای ها را شاهدیم وموفقیت چندانی از ایشان نمی بینیم .شاید مطرحترین شون "مازیار جبرانی" باشه که امروز برای گذران زندگی مجبوره قبل از کنسرت" لیلا فروهر" برنامه طنز اجرا کنه در "کداک تیاتر" .یقینا اگر کارش گرفته بود تا این حد نزول نمی کرد .بنابراین صادقانه باید بگیم که تضمینی برای موفقیت گلشیفته در خارج از کشور وجود نداره . اگر "سوسن تسلیمی" را یک استثنا بدانیم (که او هم فقط در تئاتر و تنها در حوزه کشورهای اسکاندیناوی و بخصوص سوئد مطرح و مشهور است )مابقی بازیگراهای مهاجر ایرانی نتوانسته اند در هالیوود و خارج از کشور موفق باشند .نمی خواهم بدبینانه به مساله نگاه کنم از غول بازیگری ایران "بهروز وثوقی" بگیرید تا به بازیگرانی که در سال های اخیر مهاجرت کردند و ما از آنها چیزی نمی شنویم .راستی میترا حجار کجاست ؟شیلا خداداد در لس آنجلس چه کرد و چرا به ایران برگشت ؟آیا نسرین مقانلو توانست در قلب هالیوود حتی یک نقش کوتاه بازی کند ؟مرجانه گلچین در هفت سال مهاجرتش جه کرد و چگونه است که دوباره راه بازگشت را گرفت تا بازیگری را در ایران ادامه دهد ؟و نیز فخری خوروش و...گلشیفته زمانی می تواند در هالیوود موفق باشد که در هر نقشی بازی کند و نه در نقش دختران عرب یا ایرانی و یا خاورمیانه ای و این مستلزم تسلط کامل به زبان و نیز اشراف کامل به روابط در هالیوود است .

چهارم - گلشیفته فیلم های زیادی را در ایران بازی کرد و با وجود سن کمش کارنامه خوب و پرباری دارد . "درخت گلابی" به اعتقاد من شاهکار اوست و "اشک سرما" و "میم مثل مادر" در رتبه های بعدی بازیگری او قرار می گیرد اما بازی های ضعیف نیز در کارنامه دارد . ایفای ضعیف شاه نقش" هانیه" در "سنتوری" و نیز در فیلم "همیشه پای یک زن در میان است" هنوز از خاطرمان نرفته است .به اعتقاد من گلشیفته جای کار بسیار در سینمای ایران داشته و دارد . او فرصت دارد تا جای خود را در سینمای ایران محکم تر کند . متاسفانه سینمای ما از نبودن بازیگران خوب زن در سن 20 تا 30 سالگی رنج می بد و گلشیفته در این رده سنی می توانست و می تواند منشا اثر بسیار باشد .(مگر چند بازیگر نسل سومی مثل گلشیفته –ترانه – باران – چکامه و پگاه داریم ؟)

پنجم- هر کسی مسئوول اعمال خودش هست و در حوزه شخصی می تواند به شیوه خود عمل کند مشروط بر اینکه به حقوق کسی تجاوز نکند و یا تهدیدی برای تضییع حقوق دیگران نباشد(این هم بخشی از مانیفست من!! ) . آشکار شدن بدون حجاب بازیگران در خارج از کشور برای اولین بار اتفاق نیفتاده است . حتما بسیاری از دوستان وبگرد عکس های زیادی از بازیگران زن و مرد در خارج از کشور را در کامپیوتر خود ذخیره دارند . با مشاهد اون عکس ها و عکس گلشیفته می بینیم که حضور گلشیفته بسیار موجه تر است .البته قبل از این نیز شاهد حضور بانوانی چون "شیرین عبادی" و "سیمین بهبهانیگ بدون حجاب در مجامع خارجی بودیم و اینهمه سر و صدا پیش نیامده بود . "شیرین عبادی" چه خوب گفته بود که من به قانون ایران احترم می گذارم و در ایران حجاب خود را حفظ می کنم و مگر گلشیفته در ایران جز این کرد ؟آیا تا به حال کسی عکسی از گلشیفته در داخل ایران با شکلی نامناسب دیده است ؟اتفاقی برای گلشیفته نیفتاده است که مانع بازگشتش شود . او تا زمانی که در ایران بوده به قانون پایبند بوده و احترام گذاشته و یقینا بعد از این نیز چنین خواهد کرد و کسی حق نداشته ندارد حقوق شهروندی او را بخاطر این حضور زیر سئوال ببرد .

ششم - نظر شخصی خودم این است که گلشیفته در پوشش حجاب ایرانی بسیار زیباتر جلو می کند تا با چنین چهره ای اما این تنها نظر شخصی من است .

هفتم - تبی که اینروزها در مورد گلشیفته ایجاد شده از نظر نوع و کیفیت شبیه تب خروج "شادمهر عقیلی" و "گوگوش" است . می ترسم که گلشیفته عزیز نیز به سرنوشت آن دو دچار شود .

هشتم - گلشیفته را با آن صدای تو دماغی و قیافه خاص (ابروها  چهره گندمگون )و قیافه لاغر همچنان دوست دارم و برایش در هر کجای دنیا آرزوی موفقیت می کنم .برگشتن و بر نگشتن او به ایران به خودش مربوط است اما نسل من هیچوقت "میم " را در "درخت گلابی "فراموش نمی کنند

 

 

/ 75 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیچیی

دوستت دارم

sara

عالی بودی مثل همیشه.واقعا دلم برات تنگ شده.جای خالیت رو شنبه شبها وسه شنبه ها و جمعه ها احساس میکنم .هر جا باشی سربلند.

مهدی

من که اصلا فکر نمیکنم جایگاه شهره اغداشلو قابل تمجید هم باشه ایشان به بازی در فیلم های ضد ایرانی هم افتخار میکنند نمونش همان 24 که ایرانیان را افرادی نشون دادند که حتی دختر خاله خود را می فروشد یا سنگسار ثریا که به نظر من ما چیز های زیباتری برای نشان دادن به جامعه جهانی داریم و بازی در چنین نقش هایی که الان هم ابراز افتخار برایشان میکنند که در تی وی ژرشیا هم گفتند . فقط برای شهرت و معروفیت در هالیوود ....... متوجه منظورتون از اینکه به سرنوشت گوگوش دچار شود هم نشدم مگر چه سرنوشتی هست بعد از 22 سال ماندن و نخواندن و در اصل عدم اجازه برای حضور داشتن و این همه ظلم به ایشان که در تاریخ هم ثبت میشود خروج ایشان یک اتفاق و به نظر من بزرگترین اتفاق هنری هست روی داد که خوشحالی فارسی زبانان و دیگر ملیت ها رو در ژی داشت

مصطفی

سلام. به نظرم این سرنوشت تمام کسانی است که فکر می کنند در غرب خبری هست و برای کسب شهرت یا اعتبار بیشتر (یا هر چیز دیگه ای که فکر می کنن تو ایران کم دارند و بیرون از ایران میتونن بیشترش رو به دست بیارن) از ایران خارج میشن. غافل از اینکه بهترین فضا برای رشد اونها، به رغم همه مشکلاتی که وجود داره، همین ایرانه. جایی که هم میهناشون هم زبوناشون می فهمنشون.

الف.م

اينها هم البته حرفهايي بود از مادر عروس

م.م

جناب نادر رضوي. يعني چي كه من مسلمانم ولي حجاب را واجب نمي دانم! وقتي پيامبر خدا (ص) حجاب را براي هم زن و هم مرد واجب مي داند. اگر به حكم پيامبر خدا عمل نكنيم چگونه مي توانيم مسلمان باشيم؟

مسخره بود خیلی

مسخره بود خیلی . لطفا فقط از طرف خودت حرف بزن نه تمام هم نسلی هات

م

ازطرف خودت صحبت کن لطفا

فرناز

فرزادحسنی مثل همیشه مزخرف........