میهمانی نوستالژی و ادبیات در شبی که خاطره شد

میهمانی نوستالژی و ادبیات در شبی که خاطره شد

برای دومین سال متوالی میهمانی آخر سال را با حضور جمع زیادی از نویسندگان ،شعرا و هنرمندان از قشرها و گروه های فکری مختلف دعوت کردیم . بسیاری از دوستان آمدند و خیلی ها نتوانستند بیایند  که ما جایشان را خالی کردیم .متن حاضر نگاهی گذرا دارد به این میهمانی دوستانه و غیر رسمی .در ابتدای میهمانی و پس از بازدید از لوکیشن های تهران قدیم و لاله زار و خانی آباد و میدان بهارستان و توپخانه و راه آهن و ماشین دودی، یادداشتی را که نوشته بودم برای دوستان خواندم .

 

متن یادداشت من

واژه نوستالژی nostalgia از دو کلمه یونانی ساخته شده‌است: nostos که به معنی بازگشت به خانه‌است و algia که معنی «درد» می‌دهد.اگر در کتاب‌های ادبی و علمی تاریخی جستجو کنید، نشانی از واژه نوستالژی یافت نمی‌شود. چرا که نوستالژی حاصل یک واژه‌سازی در اواخر سده هفدهم میلادی است.

با گذشت ۵۰ سال رفته رفته، اصطلاح نوستالژی از متن‌های پزشکی ناپدید شد و دیگر برای توصیف اختلالات بیماران به کار نرفت، اما در همین زمان رفته رفته وارد دنیای ادبیات شد.نوستالژی در ادبیات یک بیماری نبود بلکه به احساسات رمانتیک و غم دیر متولد شدن اشاره داشت.نوستالژی در زبان ادبی عصر رمانتیک فرانسه در آثار هوگو، بالزاک و بودلر معانی مختلفی به خود می‌گیرد. در آثار هوگو به معنی درد سوزان دوری از وطن؛ در آثار بودلر به معنی اشتیاق به سرزمین‌های بیگانه؛ اشتیاق برای چیزهای از دست رفته و سرانجام در آثار سارتر به معنی در حسرت یا اشتیاق هیچ بودن.در آغاز قرن بیستم نوستالژی به معنی بی‌وطنی جغرافیایی انسان سربیرون می‌آورد. ژان ژاک روسو، در مورد نوستالژی سربازان سوئیسی پس از شنیدن یک ملودی خاطره انگیز می نویسد .

 مارسل پروست در رمان «در جستجوی زمان از دست رفته» می‌نویسد که چگونه قهرمان داستانش پس از نوشیدن یک چای و نوشیدنی خاص به یاد گذشته و دوران کودکی‌اش می‌افتد، گذشته شیرینی که در آن یک کودک خوشبخت بود و نه یک مرد بالغِ بیزار از دنیا.شاید بتوان رمان «جهالت» میلان کوندرا را به عنوان تازه‌ترین نمونه از یک اثر نوستالژیک نام برد. در عین حال می‌توان شواهد نوستالژی برانگیخته شده از منظره‌ها، طعم‌ها و بوهای یادآورکننده کودکی را به کرات در رمان‌ها و اتوبیوگرافی‌ها نویسندگان داخلی و خارجی دید و جستجو کرد.اما اینجا و در ایران شاید زیباترین تعبیری که در مورد نوستالژی شنیدم از لیلا حاتمی بود در گفتگویی که با بهاره رهنما دوست خوبم در مورد فیلم جاده رولوشنری انجام داده بود .

لیلا حاتمی از نوستالژی  با تعبیر جالب  «اندوه شیرین» یاد می کند و این دقیقا همان چیزی است که پدر نازنینش مرحوم علی حاتمی هم سالها در پی آن بود، با علی حاتمی و سوته دلانش ، با علی حاتمی و هزاردستانش ، با علی حاتمی و دلشدگانش ، با علی حاتمی و کمال الملکش و با علی حاتمی و مادرش ،نوستالژی مکان و زمان و حس و حال ،این اندوه شیرین به قول لیلا ،سرباز می کند.حالا امشب اینجا و در این سرچشمه نوستالژی گرد هم آمده ایم ،در آستانه سال جدید ، قرار است این شب نیز در سال های بعد به نوستالژی های ذهنی ما بپیوندند،قرار است سالها سال بعد از این – اگر زنده باشیم – از چنین شبی به نیکی و خوبی یاد کنیم ؛شبی که دور هم جمع شدیم ،بی هیچ دلیل پیچیده خاصی ، بی هیچ پیش زمینه و البته پیش شرط خاصی ،  شبی که محفل رسمی نبود :«غیر رسمی غیر رسمی» . شبی که از رسم و رسوم خشک و نامألوف خبری نیست ،شبی که خودمانیم و خودمان ،قرار است خوش باشیم و پیشاپیش به استقبال دید و بازدید سال جدید برویم ،ای بسا در سال جدید نتوانیم یکدیگر را ببینیم و این فرصت بهانه ای است برای دیدار .

و اتفاقا اگر از این منظر به این مراسم ،که به لطف الهی برای دومین سال برگزارش می کنیم،نگاه کنیم فرقی نمی کند که میزبان کیست .خیلی از دوستان با دیده شک و تردید به برگزاری این مراسم نگاه می کردند ،چرا چنین برنامه ای برگزار می شود ؟و حالا پاسخ من به شما : چرا برگزار نشود ؟

رضا امیر خانی می گفت چه خوب که ساعتی فارغ از همه چیز و فراموش کردن اختلاف نظرها بتوانیم دور هم جمع بشویم ، اینجا به باندها و دسته ها و گروه ها و مکاتب کاری ندارم -مثل همیشه که نداشتم- همانطور که از همه دوستان خواستم بدون توجه به این چیزها ، کدورت ها ،دلخوری ها و ناراحتی های قبلی ،در این مراسم حاضر باشند و چه خوش که دعوتم را اجابت کردند .این یک جشن و میهمانی خانوادگی است ،به بهانه یک اشتراک جمعی بین ما ،اشتراکی که اینک و در این ساعات همه اختلاف نظرها و دیگاه ها و تفاوت ها را به حاشیه می راند ....همه ما بیش و کم می نویسیم و قلم در دست داریم ...پس به حرمت «قلم» جمعیم ،باقی چیزها بماند برای بعد و از این منظر حالا میزبان دولت آبادی کبیر است امشب ،یا بزرگ بانوی غزل سیمین بهبهانی یا شاعر تهران استاد سپانلو و یا یوسف علیخانی پوریا فلاح و بهاره رهنما و دیگر دوستان من ....یادتان باشد امشب در برنامه ای حاضر شده اید که هم میزبانید و هم میهمان و قرار است در خاطرمان به نیکی بماند .به جاست یاد کنیم از نویسندگان و مترجمین و شاعران درگذشته در سال 90 و گرامی بداریم یاد و خاطره نویسندگان غربت نشین را .

 

صحبت های بانوی غزال ایران

در ادامه برنامه با دعوت از سیمین بهبهانی از ایشان خواستم برای دوستان شعر بخوانند . بانو با گفتن اینکه با شور و نشاط هنوز هم احساس طراوت و عشق می کند شعری را که پنج سال پیش در هشتاد سالگی سروده بود برای ما خواند و گفت هنوز هم بر همین عقیده است و از درون شاد و با طراوت است :

هشتاد سالگی و عشق؟

هشتاد سالگی و عشق؟

تصدیق کن که عجیب است:

حوّای پیر دگر بار

گرمِ تعارفِ سیب است!

لبْ سرخ و زلفْ طلایی؛

زیبا، ولی نه خدایی

بر چهره رنگم اگر هست،

آرایش است و فریب است.

در سینه‏ام دل شیدا

پَرپَر زنان ز تمنا

هفتاد ضربه‏ی او را

گویی دوبار صریب است.

عشق است و دغدغه‏ی شرم

تن از دمای هوس گرم

می‏سوزم از تب و این تب

فارغ ز لطفِ طبیب است.

شادا کنار من آن یار

آن مهربانِ وفادار:

گویی میانِ بهشتم

تا این کنار نصیب است.

با بوسه بسته دهانم

گفتن سخن نتوانم

آتش فکنده به جانم

این بوسه نیست، لهیب است.

ای تشنه مانده‏ی عاشق!

یار است و بختِ موافق

با این شراب گوارا

دیگر چه جای شکیب است؟

آدم! بیا به تماشا

بس کن ز چالش و حاشا:

هشتاد ساله‏ی حوّا

با بیست ساله رقیب است...

 

یاددداشت سیمین بانو برای من :

 

صحبت های محمود دولت آبادی برای میهمانان

محمود دولت آبادی شروع سخنانش را با خواندن شعری از دفتر شعر سیمین بهبهانی آغاز کرد . دولت آبادی برای بهتر خواندن شعر از عینک محمد علی سپانلو استفاده می کرد و به طنز این مطلب را به حاضرین یادآوری کرد .دولت آبادی چنین خواند :

 

سبابه‌ام با کلیدی

شب‌های بیدار خوابی،      تا صبح پرپرزدن‌ها

کنج خموش اتاقی        تنهای تنهای تنها

برگرد بالین و بستر     پخش است چندین کتابم

مغشوش و آشفته دارم       با هر یکی‌شان سخن‌ها.

 تصویر تار حوادث      بر پرده‌گویی روان است

جنبنده در سایه روشن      با موج‌ چین و شکن‌ها:

 شب‌های با دوست بودن،      تا صبح خواندن، سرودن

کو دیگر آن شادخواری،      کو دیگر آن انجمن‌ها

نادر، خویی، سایه، لعبت،       رویا، رضا، وان دگرها

خالی‌ست این باغ و بستان     زان سروها، نارون‌ها

رفتند یاران یکدل     هر یک به سویی ز دنیا

آزاده پرهیز دارد    از گیر و بند رسن‌ها

 

-   ماندی که چه!       تا ببینی اوج فساد و تباهی

دندان و شاخ آزمودن      با خوک‌ها، کرگدن‌ها؟

 

-   نه خوک و نه کرگدن، نه!      اینان عزیزند، آری

انصاف از دست مگذار      این‌گونه با هموطن‌ها

تعلیمی کوچک من      اهلی کند وحشیان را

با کیمیا نیست مشکل    از مس طلا ساختن‌ها...

 

قهقاه، قهقاه، قهقاه...       انگار یک فوج ابلیس

خنده به گیس سفیدم     کای شاخص عقل زن‌ها!

هرگز شنیدی کویری     زینت پذیرد ز گل‌ها

یا در دل باتلاقی       عطر اید از نسترن‌ها!

 قهقاه، قهقاه، قهقاه...    در عمق تاریکی شب

قهقاه، قهقاه، قهقاه...      در مجمع اهرمن‌ها...

 فریاد...

-   این خنده از کیست؟    سبابه‌ام با کلیدی

ترکاند نارنج نوری    در کنج تاریک و تنها...

  

ادامه صحبت های استاد دولت آبادی برای حاضرین

 

به تدریج یکایک ما تبدیل به نوستالژی می‌شویم. من در این بازدید بیش از آنکه درگیر تهران قدیم بشوم، درگیر علی حاتمی بودم و خاطراتمان. او هنرمندی استثنایی بود که از تئاتر کنده شده و به سینما پیوست. علی حاتمی خیلی جوان بود که دو کار نمایشی افسانه‌ای ـ ایرانی روی صحنه برد که در آنها بازی کردم. او برای جامعه تئاتری یک غنیمت بود و به قصه‌هایی که شنیده بود به صورت نمایش‌های ایرانی پرداخت که برای من احترام‌ برانگیز بود.

بعد از آن همکاری تئاتری دیگر حاتمی را ندیدم تا اینکه یک روز در میدان تجریش سوار اتوبوس شدم و او را دیدم و باهم سلام و احوالپرسی کردم. بعدا او به سینما رفت و من هم او را ندیدم، ولی در یکی از کارهایش به صحنه‌ای اغراق‌آمیز برخورد کردم که یادم نیست از طریق خانم سیحون و یا گلستان برایش پیغام فرستادم که شاید نظام‌ها از نویسندگان و هنرمندان انتظار داشته باشند که به آنها هجوم نبرند، ولی کمتر سراغ داریم که از هنرمند بخواهند که در برابر آنها بیش از اندازه کرنش کند و این برای شما و شخصیتی چون علی حاتمی لازم نیست. صرف پرداختن به وقایع تاریخی کافی بود و آن قسمت را نپسندیدم.

بعدازظهری در خیابان راه می‌رفتم که یک دفعه علی حاتمی را دیدم که با سر فروفکنده راه می‌رفت. سلام و علیک کردم و بدون هیچ مقدمه‌ای گفت پول داری؟ من هم 15 تومن پول از جیبم درآوردم که او 10 تومنش را برداشت و بی‌هیچ حرفی رفت. این حرکتش برایم عجیب بود و بعدا که او را دیدم درباره علتش پرسیدم که گفت من می خواستم بروم بنویسم و تا 10 تومن جیبم نباشد، نمی‌توانم بنویسم.خوشحالم که بالاخره شهرک سینمایی را دیدم و امیدوارم از آن نگهداری شود؛ چون در مملکت ما ساخته می‌شود، ولی نگهداری نمی‌شود.

 

 

صحبت های محمد علی سپانلو

 

من نخستین‌بار که از مجموعه شهرک سینمایی که علی حاتمی به پا کرده بازدید می‌کنم و برایم جالب بود؛ چرا که می‌دانید من نسبت به شهر تهران حساس هستم. 100 سال است که قلب ایران در تهران می‌تپد و ری باستانی زیر این خاک خوابیده است.

تهران شهر عجیبی است و درباره محله‌هایی از آن حرف و حدیث‌هایی است که هر کدام می‌تواند داستان‌ها باشد. مثلاً در دزاشیب خانه‌ای هست که کسی اجاره‌اش نمی‌کند و یک بنده خدایی فکر کرده بود آنجا گنج هست و وقتی رفته بود صدای موسیقی شنیده بود که وقتی به همه اتاق‌ها سر می‌زند، می‌بیند خبری از ارکستر نیست!

من 40 سال است که درباره این شهر می‌نویسم. از روزهایی که هنوز اسب در این شهر تردد می‌کرد. یادم می‌آید کافه فیروز مخصوص افرادی بود که پول کمتری داشتند و پولدارترها به کافه نادری می‌رفتند.

تهران مادرشهر است؛ البته هرکه هرچه خواسته، به آن گفته است؛ در حالی‌که در شهرهای دیگر نمی‌توانید به آن شهرها چیزی بگویید. من این را وظیفه‌ی سیاسی ندیدم؛ ولی جوشش و عشق درونی من باعث شده تا از تهران بنویسم. تهران قلب ایران و یادگار تاریخ است. ریشه‌های ری زیر این شهر است و تهران حس نوستالژی را به انسان تلقین می‌کند.

صحبت های دیگر دوستان

پوریا عالمی گفت: «من منتقد سریال «ای ایران» بودم؛ ولی وقتی این شهرک را دیدم، دیگر منتقد آن نیستم. همچنین همیشه می‌گفتند تهران قبلا جای بهتری برای زندگی بوده و من هم دوست داشتم در گذشته زندگی کنم؛ اما این‌جا را که دیدم، متوجه شدم چیزی را از دست نداده‌ام. »

علیرضا محمودی ایرانمهر گفت: «چیزی که نگران‌مان می‌کند، تبدیل جامعه‌ی ادبی به جزیره‌های دور از هم است و شاید این جمع‌ها ما را به هم نزدیک کند.

یوسف علیخانی  گفت: «من وقتی این بزرگان را می‌بینم، احساس کوچکی می‌کنم. در خلوت فکر می‌کنم که خیلی کار کردیم اما این ها را که می‌بینیم فکر می‌کنم که کاری نکرده‌ایم.»

 بلقیس سلیمانی گفت: «البته اینجا حس نوستالژی برای من نداشت چون من زاده روستا هستم، ولی خوشحالم که در کنار کسانی هستم که از طیف‌های مختلف ادبیات هستم. سوای همه خط و مرزها، ادبیات این‌جا حضور دارد. این جمع جوانان و پیشکسوتان در کنار هم زیباست.»

 

پایان برنامه

پایان برنامه با شعری از سیمین بهبهانی بود که به درخواست میهمانان مجددا پشت تریبون آمد و با مهربانی و خوش خلقی عجیب،شعری دیگر برای حاضرین خواند .

بعد از خواندن شعر از حضار خواستم به احترام او تمام قد بلند شوند. وقتی بانو از شور و عشق حرف می زند وقتی هنوز می تواند بخندد ،شوخی کند و بخنداند،وقتی از وطن صمیمانه می گوید ،وقتی شعر می خواند وقتی شعرش به دل می نشیند :

یک متر و هفتاد صدم

  یک متر و هفتاد صدم افراشت قامت سخنم

یک متر و هفتاد صدم از شعر این خانه منم

یک متر و هفتاد صدم پاکیزگی ساده دلی

جان دلارای غزل جسم شکیبای زنم

زشت است اگر سیرت من خود را در او می نگری

هیها!‌که سنگم نزنی آیینه ام می شکنم

از جای برخیزم اگر پرسایه ام بیدبنم

بر خاک بنشینم اگر فرش ظریفم چمنم

بر ریشه ام تیشه مزن ! حیف است افتادن من

در خشکساران شما سبزم بلوطم کهنم

یک مغز و صد بیم عسس فکر است در چارقدم

یک قلب و صد شور هوس شعر است در پیرهنم

ای جملگی دشمن من !‌ جز حق چه گفتم به سخن؟

پاداش دشنام شما آهی به نفرین نزنم

انگار من زادمتان کژتاب و بدخوی و رمان

دست از شما گر بکشم مهر از شما بر نکنم

انگار من زادمتان : ماری که نیشم بزند

من جز مدارا چه کنم با پاره جان و تنم؟

هفتاد سال این گله جا ماندم که از کف نرود

یک متر و هفتاد صدم : گورم، به خاک وطنم 

 حیف ست جماعتی بنشیننده و نشسته تشویقش کنند از میهمانان خواستم به احترام بانوی غزل ایستاده ایشان را تشویق کننده به احترامش بایستند استاد دولت آبادی و استاد سپانلو،استاد امامی ،استاد چالنگی ،استاد ماکان و خیلی جوانترها یعنی همه سالن به احترام بانو برخاستند و سه چهاردقیقه بی وقفه ایشان را تشویق کردند .

 

 متن نامه های دوستان نویسنده از گوشه و کنار دنیا

دوستانی که به دلایل مختلف نمی توانستند در این میهمانی حاضر باشند لطفا کرده بودند و چند خطی نوشته بودند یا پیامی برای میهمانان ارسال کرده بودند :

متن پیام رضا قاسمی

سلام گرم مرا به دوستان برسان .امیدوارم شب خوب و خوشی باشد برای شما و از کنار هم بودن لذت ببرید .رضا قاسمی- پاریس – فرانسه

 

متن نامه عباس معروفی

سلام!چه حیف شد که پیکر نحیف ما –همین چند تا آدم وادی هنر و ادبیات – پاره پاره شد و هر تکه اش جایی افتاد،چقدر حیف بود که کنار همدیگر نبودیم تا دست همدیگر را بگیریم و پناه یکدیگر باشیم و متاسفانه شاید کفران نعمت کردیم و برخی ازما همدیگر را آزردیم  و همه مان یکجوری تنها شدیم .

با همه اتفاق ها و بوده ها و شده ها باز همین چند تا آدم هستیم که واژه را امضا می کنیم تا عمارت فرهنگ و ادبیات ایران بر سر مردمانش فرو نریزد . یکایک شما را می بوسم و بعضی از شما عزیزانم را چند بار می بوسم.تندرست و شاد می خواهمتان . باز هم سلام می کنم و باز هم می بوسمتان . عباس معروفی – برلین- آلمان

 

 متن نامه دکتر حامد اسماعیلیون

سرعت باد امروز صبحِ یکشنبه‌ی ماه مارس که در ایران بوی اسفند در هوا پیچیده هفتاد کیلومتر در ساعت است، دمای هوا منهای پنج.شب از هوهوی باد و بارش سنگریزه‌ها بر شیشه نخوابیده‌ام. خواستم تنبلی کنم اما نشد. ری‌را –دخترم- را نشاندم توی کالسکه، پتو را انداختم روی پاش. بادگیر کالسکه را بستم. "برویم کتابخانه."

 کتابخانه نزدیک است، بزرگ است، شلوغ است. از در پشتی ساختمان خارج می‌شویم. باد می‌خواهد ما را ببرد، دسته‌های کالسکه را محکم چسبیده‌ام. سرم را برده‌ام در گودی شانه‌ها و به سرعت کالسکه را هل می‌دهم. از چهارراه و فروشگاه بزرگ رد می‌شوم. بالاخره می‌رسیم. درِ کتابخانه برای کالسکه‌ها و معلولین دکمه دارد. دکمه را می‌زنم. درِ کتابخانه با ناز و غمزه باز می‌شود. خودمان را می‌رسانیم آن تو. حالا باید از شر لباس‌های زیاد راحت شویم.

ری‌را انگلیسی کم می‌فهمد، نمی‌داند اسم دیگر گورخر "زِ

/ 10 نظر / 102 بازدید
بهنام ناصح

جناب حسنی عزیز سلام دیشب، در شتاب خداحافظی، فرصت نشد چنان که شایسته بود سپاسگزاری کنم. از این که برای دومین سال پیاپی خاطره خوشی از دیدار با نویسندگان و هنرمندان در آستانه سال نو برایمان فراهم کردید متشکرم. با امید دیدار

parastoo

merc...delemon ab shod...

کاوه فولادی نسب

کاری که کردید، کارستانی که کردید، نوستالژی آینده‌های ما را ساخت؛ روزهایی را می‌گویم که معلوم نیست هرکدام‌مان آواره‌ی کدام خاک باید باشیم. دست‌تان درد نکند.

مریم بانو

بسیار زیبا و دلنشین جناب حسنی دوست بزرگوارم ... و سپاس ویژه بابت توضیح جامع و کامل بابت نوستالژی[گل]

مهدی ملک‌زاده

واقعا که مرحبا... من که از این‌جا فقط خبرها را شنیدم...و عکس‌ها را دید‍م...حسابی کیف کردم...

فرشته نوبخت

شبی که به همتِ تو رقم خورد، یکی از زیباترین خاطره‌های من از حضور در کنارِ دوستان و بزرگان شد... ممنون به خاطرِ این خاطره‌ی گران‌قدر، فرزادِ حسنیِ عزیز...

...

آقا دم شما گرم که دممان را گرم کردی :)

صبا

روزگار وصل یاران یادباد @ یادباد آن روزگاران یادباد@ " عالی بود جناب حسنی"

سهیلا

زحمت کشیدید واقعا ممنون

بوی سیب

دلتنگ ترین یار جهانم اکنون عاااااااااااااالی