ما چه می خواهیم ؟ قهرمان یا ضد قهرمان

ما چه می خواهیم ؟ قهرمان یا ضد قهرمان

یکی از آخرین عکس های قطبی وهمسرش در یک میهمانی در تهران

بار دیگر کسی آمد و فریاد زد که من قهرمان نیستم و آنچه را که مردم در آمال خود داشتند را در هم شکست و رفت . او اولین نفر نبوده و مسلما آخرین نفر نیز نخواهد بود .قبل از او نیز مردم خیلی ها را قهرمان خود فرض کردند که در اندک مدتی با آنچه در ذهن خود از وی ساخته و پرداخته بودند متفاوت و گاه متضاد در آمد .

این خصوصیت ایرانی جماعت است که همیشه دنبال قهرمان است و آنچه را که خود نداشته در قامت قهرمانش می جوید ولی تا به کی ؟

"خاتمی" بارها فریاد زد که من قهرمان نیستم (البته پس از آنکه مردم در یک سیر چهارساله او را قهرمان خود می نامیدند و از او تصور کارهایی دشوار را داشتندکه او نمی توانست از پس انجامشان برآید ) و بارها گفت ملت ایران قهرمان نمی خواهد اما انگاری همه منتظرند که کسی از جایی برانگیخته و نازل شود تا همه چیزمان بر وفق مراد باشد . اگر اوضاع اقتصادی یا سیاسی خراب است مردم در تصورند که ابرمردی قهرمان خواهد آمد که اوضاع را درست می کند . اگر اوضاع ورزش و فوتبال خراب است و بی ادبی در ان موج می زند و به یکباره مردی چون "قطبی" می آید که با ادب و احترام و در کمال سلامت و حرفه ای گری تنها کار خود را دنبال می کند (که باید اینگونه نیز باش ولی اینجا نسیت )به یکباره می شود قهرمان ورزش و ادب .

در ایران هر که کارش را درست و سالم انجام دهد و چهره شود، قهرمان می شود اما این قهرمان پروری با ضد قهرمان سازی که باید دو لبه تیغ باشند و از جانب دو تیم و گروه و دسته مجزا هدایت شوند در ایران همه از جانب یک دسته و گروه بزرگ به نام "ملت" انجام می شود . مردم قهرمان را می سازند و بعد همان قهرمانرا ضد قهرمان می کنند .

اینبار نوبت "قطبی" بود که آمد ،"قهرمان" شد ،رفت ،دوباره آمد و "ابر قهرمان" شد و حال که رفته از نظر ما قامت یک ضد قهرمان را پوشیده در صورتیکه "قطبی" همان هست که بود همچون "خاتمی" که همچنان همان است که هست و هیچ فرقی (جز کهولت سن ) با گذشته نکرده است . اما این دو یک بزرگی داشتند که هیچگاه خود را قهرمان ندانستند و "خاتمی" عزیز خود فریاد زد که: "من قهرمان نیستم و ملت ایران به قهرمان نیاز ندارد و انچه بیش از همه به آن نیاز دارد خرد ورزی است ." این زیباترین جمله ای بود که از خاتمی بصورت حضوری شنیدم .

خاتمی را در هشت سال دوره کاریش دوبار دیدم و این جمله را در آخرین روزهای کاریش در دولت دوم از او شنیدم .

 

 

 توضیح – اول -این یادداشت رو به مناسبت سالروز تاریخی هشتم آذر۷۶ نوشتم . فکر نکنم هنوز از حافظه تاریخی این ملت پاک شده باشه :"بازی ایران و استرالیا" .شیرین ترین نتیجه مساوی تاریخ بازی های فوتبال جهان که از هر بردی برای ما شیرین بود .یادتون هست اون غوغا و شادمانی قشنگ را . چه روزی بود ! یادش بخیر . دوم -یکی از آخرین عکسهای قطبی را در ایران دیدم(این عکس در یک میهمانی خیریه گرفته شده است )به یکباره تصمیم گرفتم یادداشت رو که قرار بود در مورد حافظه تاریخی بنویسم رو با نگاهی به افشین قطبی در مورد قهرمان های ما ایرانی ها بنویسم . می دانم که پیش از این خیلی در مورد قطبی وفرهنگی که  در ورزش بنا نهاد حرفهای زیادی زده اند  . سوم – مقایسه قطبی و خاتمی نیز پیش از این انجام شده بود و چیز جدیدی نیست که اولین بار من اینجا نوشته باشم ولی هر کس برای این مقایسه دلایل و استدلال های خاص خود را داشته است .

 

 

 

 

/ 15 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روزها و سوزها

خاتمي قابل قياس با قطبي نيست ... خسته ام از آرزوها ، آرزوهای شعاری شوق پرواز مجازی، بالهای استعاری لحظه های کاغذی را،روز و شب تکرار کردن خاطرات بایگانی ، زندگی های اداری با نگاهی سرشکسته ، چشمهایی پینه بسته خسته از درهای بسته، خسته از چشم انتظاری صندلی های خمیده ، میزهای صف کشیده خنده های لب پریده ، گریه های اختیاری رونوشت روزها را روی هم سنجاق کردم : شنبه های بی پناهی ، جمعه های بی قراری ... قیصر امین پور به روزم و در انتظار آمدنتان به روزها و سوزهايم [گل]

بهنامترین

این گروه بالاترینی بد نیست .افشینم برای همیشه خوبه. این رو بزارید گردن گروه های مخالف که نتونستن ببینن کسی بجز خودشون تو چشم باشه.قطبی از محمودم معتبر تر بود. خاتمی از هر دو.سلام

جینا

کلاس اول دبیرستان بودم. موسس مدرسه امون اون موقع نماینده مجلس بود به همین دلیل بی مناسبت و با مناسبت هر از کاهی یه کله گنده ای میومد مدرسه واسمون سخنرانی می کرد. یادم میاد اون زمان اولین دوره کاندیداتوری آقای خاتمی بود و یکی اومده بود سعی داشت به ما بقبولونه که اگه ایشون رئیس جمهور بشن دیگه همه چی راست و رسی می شه . منم که همیشه سرتق بودم و ازر گفتن نظراتم ابایی نداشتم پاشدم و گفتم : به این مردم کمک کنید تا از این توهم قهرمان پروری بیرون بیان ! به این مردم کمک کنین تا یاد بگیرن همه چیز دست خودشونه ! و اشاره کردم به آیه : "ان الله لایغیر قوما الا یغیر ما باانفسهم..." گفتم : مردم ما همیشه دنبال کسی می گردن تا بزرگش کنن و بهش اقتدا کنن و مسئولیت رو از رو دوش خودشون بردارند ! یکی باشه همه کارا رو بکنه و اونا بگن ما طفدار فلانی هستیم ! در تمکام طول تاریخمون همیشه مردم دنبال یه "قهرمان" بودن تا بیفته جلو و اینا پشت سرش "فقط" شعار بدن ! و وقتی قهرمان کم آورد و تنها شد و هیج هدفی تحقق نیافت به همون "قهرمان" که خودشون ازش بت ساخنته بودن "لعنت " بفرستن و فح

آراس

سلام جناب آقای حسنی من فکر می کنم شما نباید یک شخصیت کره ای رو با ادب و ایرانی ها رو بی ادب بدونید افشین قطبی با ایران بیگانه بوده و هست اگر قطبی دلش برا ایران میسوخت نمیرفت در ضمن ایشون خیلی مغرور هستند که غرور بیش از حد خود بی ادبیه و ما تا وقتی اشخاصی مثل آقای دایی و آقای باقری رو داریم نیازی به یک طمع کار که تیم ملی رو میخواد نداریم.

آراس

سلام جناب آقای حسنی من فکر می کنم شما نباید یک شخصیت کره ای رو با ادب و ایرانی ها رو بی ادب بدونید افشین قطبی با ایران بیگانه بوده و هست اگر قطبی دلش برا ایران میسوخت نمیرفت در ضمن ایشون خیلی مغرور هستند که غرور بیش از حد خود بی ادبیه و ما تا وقتی اشخاصی مثل آقای دایی و آقای باقری رو داریم نیازی به یک طمع کار که تیم ملی رو میخواد نداریم.

دهلاف

http://s2.bitefight.ir/c.php?uid=26811 اين يه بازيه خونخوارانه و هيجان انگيزه كه در اون نقش يه خون آشام يا يه گرگ-مرد رو بازي ميكني و ميتوني به شكار ديگران بري و حال كني ! كاملا آنلاين ، تمام فارسي، بدون نياز به نصب هيچ نرم افزاي و بدون اشغال پهناي باند، كاملا مجاني ، و از همه مهمتر اينكه غريزه خونخواري انسان رو به شدت ارضا مي كنه . و جالب اينجاست كه هيچ تبليغي هم نداره توش ( علتش رو نمي دونم و لي اينجوريه). يه كمي حتي اعتياد آوره ، اگه فكر ميكني در شكار دشمنانت استعداد داري بيا بازي كن ، خدا وكيليش اگه خوشت اومد و عضو شدي Lord-Voldemort رو به عنوان معرف اونجا بنويس. اولش كه مياي ميگه توسط يكي گاز گرفته شدي هيچ ايرادي نداره در واقع اين راه سرايتشه!!!

بانوی هم وطن

سلام قهرمانها روح ملتها هستند به نظر شما چرا ژاندارک را فرانسوی ها هنوز زنده نگه داشته اند؟ یا چه را ؟ یا بابی ساندز را ؟ البته قطبی قهرمان نیست. او نتوانست خودش را هماهنگ کند. از نوع خاصش البته..

پرستش

این قصه سر دراز دارد........[لبخند]/ من یه موضوعی تو بلاگم طرح کردم که خیلی خوشحال میشم نظرتون رو بدونم.به من کمک میکنید. مرسی

جینا

سلام امیدوارم خوب و سرحال باشید با " ضعیفه " یا "سلیته " ؟! به روز هستم .[لبخند]

میرزا بنویس

این هم خود رسمی است که این بندگان خدا را چه بخواهند و چه نخواهند قهرمانشان می کنیم و بعد ناجوانمردانه از فرش به عرش..... انصاف کجاست؟