پیام پایان کار بی مخ ها

پیام پایان کار بی مخ ها برای شعبان
 

پیش از آنکه سری به خانه ابدیش بزنم کتاب گفتگویش با هما سرشار را تمام کرده بودم و لابلای سطور کتاب و پاسخ هایش از او چیز دیگری جز آنکه در تاریخ نوشته و گفته اند یافته بودم،بی شک او در یک دهه آخر عمرش درمسیر اندیشیدن پای گذارده بود و با صفتی که برایش ساخته بودند، سازگاری و انطباق چندانی نداشت . رفتن به مزار او را نشانه ای کردم برای خودم . علامتی برای پایان عصر بی مخی و البته لزوم اندیشه ورزی در هر کار و کردار و پایان هر گونه اعمال خشونت بی دلیل .
شعبان نیز سرانجام به این نتیجه رسیده بود که لازم است برای پاک کردن و تبری جستن از اتهام حرف خود را سرانجام در برابر یک روزنامه نگار بزند . در سال های آخر زندگیش به سختی زیست و ره توشه ای نبرد از آن همه خشم و کین و چیزهای بدی که به او منتسب بود . رفتن به مزار شعبان در حالت عادی رفتن به مزار یک ایرانی تنها و تبعیدی بود که تا آخرین لحظه در تب ایران می سوخت و در نگاهی ژرف تر تقه های کوتاه به سنگ مزارش با تکه سنگی کوچک پیش از قرائت فاتحه ،پیام و نوید تغییر رفتار و ارتقا سطح فرهنگ مردمان هم عصرم بود، برای او که تلاش می کنند بیهوده خشم و کین را با جدال و مباحثه و مناظره و استدلال جایگزین کنند . هم عصرانی که سیاست را به اهلش وا می گذارند و وقت التزام از حق و حقوق قانونی خودشان استفاده می کنند و با آگاهی کامل از حقوق مدنی و شهروندی خود، به وقت نیاز اعتراض خود را به شیوه هایی دموکراتیک به گوش هر مقام مسئولی که لازم باشد می رسانند . هم عصرانی که قضاوت را به مراجع صالحه قانونی و عادل می سپارند و به عدالت لاجرم ِ این مراجع نیز اعتماد می کنند . 
امیدوارم فاتحه ای که برای شعبان خواندم برای آمرزش گناهان او و همه اهل خشم و دعوا و کینه و ناآگاهی و نادانی یکجا کفایت کند .

 
/ 4 نظر / 61 بازدید
گیس بریده

سلام...یه فاتحه خوندی اینهمه توقع داری؟؟؟[چشمک] فکر کنم دنیا داره متعادل میشه...یعنی سعی میکنه اقلا !

نیلماه

برام جالبه اونور خیلی جاها هست برای دیدن و تفریح و لذت بردن اما شما هر چند وقت یکبار به همچین جایی سر میزنین

کورش هاشمخانی

لدت میبرم از خوندن تک تک سطر نگاره هات مرد. و شادا تو که نویسنده باشی و من غریب از راه نرسیده با جرعیدن متنت به حس لذت برسم.فرزاد دادا رفیق مایی.

لادن

کم تراز اونچه که سزاوارش بود کشید.