بیگانه در وطن !

بیگانه در وطن !

شصت و چند سال دارد . با پایی شکسته و راه رفتنی سنگین که نشانی روشن از زخم روزگار است بر پیکرش .

تنهای تنها زندگی می کند . می گوید تمام دنیا را گشته و دربین کشورهای این دنیای کوچک فقط استرالیا را ندیده .

ایران ما را هم یکبار دیده . آرزو می کند که روزی استرالیا را باهم ببینیم . حالا او میزبان من در سفر به چند شهر زیبا شده .

یکی دو شب قبل به من گفت :تو میهمان ما هستی . بگو  چه چیزی می خواهی تا برایت فراهم کنیم .»

به چشم هایم خیره شد و منتظر بود . منظورش را اول نگرفتم ولی بعد از این که آرام و شمرده حرف زد متوجه شدم.

با خودم فکر کردم حالا که اینجا و تو این کشور این همه تحویلم می گیرند از این انسان های شریف و دوست داشتنی چه خواهشی می توان کرد؟

گفتم : «دو چیز می خواهم . »

گفت :«بگو . میهمان هستی . »

گفتم :« اول اینکه یکی دو شهر زیبای این کشورتان را که دوست دارم، نشانم بده و دوم اینکه مرا به رستوران یا قهوه خانه ای ببر که قلیان داشته باشد . »

خندید و گفت :«همین !»

گفتم :«همین .»

گفت : اینجا به قلیان می گویند «نارگیله» ولی ما نداریم . من تو کشورهای عربی دیده ام ولی اینجا نداریم ولی اگر  واقعا این را می خواهی برایت فراهم می کنم .

قرارمان صبح ساعت نه و نیم بود . پاجروی شرکت را برده بود سرویس و بعد کارواش و باکش را پرکرده بود و آمده بود دنبالمان .

سفر شروع شد .توی اتوبان که انداخت به هرآبادی و دیاری که می رسید در باره آن منطقه توضیح می داد . امیدوارم بود در پایتخت کشورشان بتواند قهوه خانه ای با قلیان پیدا  کند . دو ساعت بعد توی پایتختشان بودیم و چرخی در شهر زدیم .

نتوانست رستوران را پیدا کند . گفت :متاسفانه اینجا نیست ولی باید در کشور همسایه باشد .

دوست همراهم پررویی کرد و گفت :« میشه بریم کشور همسایه رو ببینیم ؟»

تاملی کرد و سرعتش را کاست و بعد از چند لحظه سکوت گفت :«آره میشه ؟دوست دارید ببینید؟»

با خوشحالی گفتیم :«چرا که نه ؟حتما !»

از شهر خارج شدیم و به سمت مرز رفتیم .

گفت :«برای عبور باید ویزا بگیرید . پاسپورت همراهتان دارید ؟»

داشتیم و گفتیم داریم .

مرز در کنترل نیروهای سازمان ملل است .بعد از جنگ غم انگیز چند دهه قبل نیروهای سازمان ملل کنترل مرز را در اختیار گرفته اند .  هرچه به مرز نزدیک تر می شویم حال و روزش دگرگون تر می شود . حس می کنم چیزی آزارش می دهد اما چیزی نمی گوید و سعی می کند با لبخند درونش را از ما پنهان کند .

لب مرز کنسولگری کشور همسایه برخلاف تصورم ازما استقبال گرمی می کند . اینجا به راحتی می توانم با زبانشان حرف بزنم . خیلی تحویل می گیرند و در کمتر از دو دقیقه کارمان را راه می اندازند و به او و ما ویزایی 30روزه می دهند .ظاهرا هم زبانی در دادن ویزا خیلی موثر واقع شده بود.  

از مرز عبور می کنیم و وارد یک فضای جدید می شویم . آهسته و آرام می راند و درحین رانندگی چشم به اطراف می گرداند .

پریشانی اش بیشتر شده . از او می پرسم :«چیزی شده ؟»

می گوید :«نه . می دونید اینجا سرزمین منه .»

با تعجب می گویم :«جدی می گی ؟»

آهی می کشد و می گوید :«آره . سی و شش سال پیش ازش فرار کردم . خودم و همه خانواده ام . بعد از او ن جنگ لعنتی آواره شدیم . »

حالا فهمیدم دلیل این پریشان حالی چیست . کمتر از بیست دقیقه به شهری رسیدیم که درآنجا به دنیا آمده بود.از خیابان های عریض شهر عبور می کرد و جا به جا از سرعتش کم می کرد و گاه می ایستاد .

ساختمانی را نشانمان داد و گفت :«این خانه داییم بود . بعد درکوچه بالاتر خانه خاله و مادربزرگ و بعد خانه پدری اش را نشانمان داد. »

چند خیابان آن طرف تر مدرسه دوران کودکی اش را دیدیم و بعد به ساحل رسیدیم .

از ماشین که پیاده شدیم خیلی سریع با مردمان این کوی و دیار ارتباط برقرار کردیم . وقتی فهمیدند ایرانی هستیم خیلی تحویلمان گرفتند و چون به زبانشان مسلط بودیم زود راه و چاه کار را یاد گرفتیم .اولین و مهمترین چیز این بود که بفهمیم واحد پولشان درتبدیل یه یورو چقدر می شود تا سرمان کلاه نرود .

برخلاف آنچه شنیده بودم با ما صادق بودند . کنار بندرگاه آهسته و آرام قدم برمی داشتیم .گاه کسی خود را به ما می رساند و پیشنهادهای عجیب و غریب می داد و ضمن عرض ارادت می پرسید چه کمکی ازدستش برمی آید .

از آنها آدرس قهوه خانه ای که قلیان داشته باشد را پرسدیم . با تعجب نگاهی عجیب و غریب به من کردند و حس کردم که در دلشان گفتند این احمق را ببین در سرزمین کازینوها و ...خانه ها و ...ها دنبال چه چیزی می گردد. بالاحره بعد از اینکه تعجب فروکش کرد آدرس را دادند . باید تا انتهایی ترین نقطه بندرگاه یم رفتیم . آنجا دو سه تا قهوه خانه بود .

بالاخره پیرمرد بعد از طی این همه راه و مسیر و پای گذاشتن به سرزمینی که این همه از آن خاطرات تلخ داشت ما را به مقصد رسانده بود و لابد برای عمل به قولش بهایی سنگین پرداخته بود .

قلیانی کشیدیم و رفتیم کنار بندرگاه تا چیزی بخوریم .ما شاد و خندان با مردم اینجا گرم گرفته بودیم و درباره همه چیز و علایق مشترک حرف می زدیم اما او درسرزمین خودش، غریبانه کنار اسکله تنها ایستاده بود و در سکوتی که لابد سرشار از ناگفته ها بود فقط به دوردست ها خیره شده بود .

حس و حال عجیبی داشت . کمی که فکر کردم دیدم تجمیع این همه حس و حال های پارادوکس قطعا بهمش ریخته . تصور کن در سرزمین خودت غریب و بیگانه باشی و برای ورود به سرزمین خودت مجبور باشی ویزا بگیری .

می دانم اگر به خاطر ما نبود هیچ وقت قصد چنین سفر تلخی را نمی کرد . به خاطر قولی که به ما داده بود ،به خاطر یک قلیان کشیدن ده دقیقه ای این همه راه آمده بود و مجبور شده بود به یکباره انبوهی از خاطرات تلخ و شیرین گذشته را ناخواسته مرور کند .

درسرزمینی که حالا و بعد از چند دهه دیگر درآنجا بیگانه بود و برای ورود به آن باید ویزا می گرفت .به چهره اش خیره شدم و یاد جمله دکتر شریعتی افتادم:

 

«خدایا !

تو قلب بیگانه را می شناسی
زیرا که در سرزمین مصر بیگانه بوده ای
»

 

دوربین را آماده کردم و درحالی که از خود بی خود به دوردست ها خیره شده بوده  عکسی از او گرفتم .

عکس را در مانیتور دوربین چک کردم تا از کیفیت آن مطمئن شوم و این بار همراه با دیدن عکس این جمله دکتر شریعتی به یادم آدم که :

 

«توانا ترین مترجم کسی است که سکوت دیگران را ترجمه کند!
شاید سکوتی تلخ گویای دوست داشتنی شیرین باشد...
»

 

و این عکس مترجم قهاری است که همه چیز را از درونیات یک بیگانه در وطن برای من و شما ترجمه می کند!!!!

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

این یکی خیلی با احساس بود شاید به خاطر جملات دکتر شریعتی بود شایدم.... به هر حال مثل همیشه زیبا بود

mahsa

سلام. اقای حسنی فک کنم اینجارا دو سال قبل میخواندم البته به صورت خاموش و ادرستون رو گم کردم تا چند وقت قبل. من هیچ وقت دوستتون نداشتم.تعارف نداریم که. کوله پشتی را نگاه میکردم و نمیدانم چرا با وجود فهمیدن توانیی هتون ازتون خوشم نمیومد جز یکی دو بار. خواندن اینجا نظرمو عوض کرد. هم اینجا رو خوندن و هم فهمیدن اینکه ادم بی سوادی نیستید و خودتون بهتر میدونید که ملت ما پشت هرکسی که این دولت دوسش نداره می ایستن. الانم دوستتون ندارم فقط براتون خیلی احترام قائلم. [گل]

خورشید

خوب مي‌نويسي دوس دارم بخونم[گل]

سجا

سلام جالب ولی آشنا بود . دردی رو که تو چشم خیلی از اطرافیانم دیدم.کسانی که سالها در کشورشون زندگی کردن ولی حالا مثل یه بیگانه باهاشون رفتار میکنند .باید ویزا و................. با خوندن این مطلب زیبا یاد دعای شاعر عربی که دور از وطنشه افتادم: الهی باسمک الاعظم و اسراره الهی رد غریب دار لداره موفق باشید.

یاسی

سلام آقا فرزاد دوست داشتنی؟خوبی؟خیلی اتفاقی اینجارو پیداکردم یه سوال دارم چرا گوشه وب عکس خودتون نیست؟؟؟

یاسی

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

یاسی

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

یاسی

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

شیما

خوب بود آقای حسنی اگه ناراحت نمی شید می تونم رک ازتون بپرسم هدفتون از زندگی چیه ؟ چرا زندگی می کنید؟ به نظر من شما تو زندگیتون خیلی از این شاخه به اون شاخه پریدین. خواهش می کنم جواب بدین .

عسل بانو

سلام دوست هميشه وهنوز باز بايد بگم يه سر به وبلاگ من بزن خسيس؟ ميبينم كه خيلي ها مثل من فكر كردن تو همون حسنيه مجري هستي[چشمک] خدايي ادبياتت.ن كه خيلي به هم شبيهه نمي دوني اون بار كه مهمون وبلاگم شدي چقدر ذوقمرگ شدم خوشحال ميشم بازم نظر بدي