دو حکایت گلشیفته دار

دو حکایت گلشیفته دار

 گلشیفته فراهانی و امین مهدوی

حکایت اول - شما همسر گلشیفته نیستید ؟

زمان دو سال پیش .

ریشی انبوه دارم و موه هایی بلند . پیراهنی مشکی و شلواری جین پوشیده ام . بی خیال همه چیز و همه کس در یک خلا کامل در فکری عمیق فرورفته ام . به چی فکر می کردم دقیقا یادم نمیاد .هرچه بود فکر عمیقی نبود چون تا لحظه اکنون نتوانسته ام در این دنیای وانفسا تغییری ایجاد کنم . توی لابی یک سالن نشسته ام و منتظر شروع برنامه ای هستم .

ببخشید آقا ؟ببخشید ؟

این صدا مرا از میلیون ها سال نوری که در خیالم پیموده ام می کَند و متوجه نزدیک ترین جاندار اطرافم می کند . سرم را بلند می کنم .

بله !با من بودید ؟

شما همسر خانوم گلشیفته فراهانی نیستید ؟

یک آن میخکوب می شوم .

بله ؟!!!

(بله گفتنم از آن بله های حمیدهامون به پیرمرد آشغالی است از بالای بالکن وقتی که برایش شعر حکیمانه ای می خواند و او را در تردید می گذارد که با چه کسی طرف است:ای خسرو خوبان نظری سوی گدا کن... )

یک دختر و پسر جوان با دسته گلی که لابد برای برنامه تدارک دیده اند بالای سرم ایستاده اند . دخترک دفترچه یادداشت قرمز رنگ و خودکاری سبز به دست دارد .

گفتیم شما همسر گلشیفته فراهانی نیستید .؟

این بار پسر بود که حرف می زد . از زمختی صدایش فهمیدم چون هنوز هم منگ بودم .

من !!! نه!  نخیر خانوم .

آقا تو رو خدا اذیت نکنین . من عکستون رو تو اینترنت دیدم کنار خانوم فراهانی .

نه خانم چه اذیتی . گلشیفته همسری داره از من نازنین تر و حتما انسان تر . اشتباهی گرفتید . من اصلا تو عمرم خانوم فراهانی رو ندیدم .در واقع تا به حال این افتخار رو نداشتم.

دارید مارو اذیت می کنید . همتون اولش آدم رو سرکار می ذارید .خوب شاید لذت می برید .نه آقا مطمئنم . کاری نداریم فقط یه زحمتی داشتیم .

گفتم که اشتباه گرفتید .

فقط می خواستیم ازتون یه امضا بگیریم . نامزد من امضا هنرمندا رو جمع می کنه . دوست داره امضا شما رو هم داشته باشه . قول می دیم به کسی راپورت بودن شما رو تو این برنامه ندیم .

ولی به خدا من همسر خانوم فراهانی نیستم . همسر ایشون امین مهدوی هستن . نمی دونم واقعا چه شباهتی بین من و ایشون پیدا کردید؟

حالا یه امضا بدید دیگه آقای مهدوی ؟

نگاهی به این زوج دیوانه می اندازم . اسم مهدوی را هم انگار برای اولین بار است که می شنوند .

منو دست انداختین ؟

(هردوتا حسابی عصبانی شده اند . نمی فهمم چرا و به چه دلیل .)

نه شما هستین که ما رو دست انداختین .می دونم عادتونه واسه کلاس گذاشتن . خوبه حالا خودتون هنرمند نیستین واقعا حیفه گلشیفته با این شوهر کردنش . براش متاسف شدم . عیب نداره نخواستیم .ولی به همه میگیم!

چی میگید به همه خانوم ؟

میگیم که گلشیفته چه شوهر از خودراضی و مغروری داره .

بده من خانوم دفترچه ات رو .

خیلی ممنون آقای مهدوی !!!!!

 

*******

مردانه ترین اعترافات آدم : امین جان ببخش ! اگه امضا نمی کردم  معلوم نبود این دیوونه ها چی میگفتن راجع به تو . خدا تو و گلشیفته رو واسه هم نگه داره . به امید دیدار !

 

 

حکایت دوم -جدیدترین فیلم گلشیفته

«آقا آخرین فیلم گلشیفته رو دارم . واسه جشنواره کن امسال کاندید شده بدم خدمتتون . »

«ولی خانوم فراهانی امسال فیلمی تو جشنواره نداشتند . »

این جمله را با تعجب به جوان دستفرش پشت چراغ قرمز چهارراه می گویم .

«ایناهاش ببینید . »

این را او با قیافه ای حق به جانب می گوید و دی وی دی را به دستم می دهد. نام فیلم دو فرشته است و روی آن نوشته نامزد بهترین فیلم جشنواره کن و آخرین فیلم گلشیفته فراهانی به کارگردانی محمد حقیقت  . ولی من مطمئنم گلشیفته چنین فیلمی را در یکی دوسال اخیر بازی نکرده . با این حال این فیلم را ندیده ام و دیدنش ضرری ندارد . اسکناس هزارتومانی سبز علامت تسلیم من است و بعد چراغ سبز علامت تسلیم در برابر چرخ روزگار و حرکت .

فیلم را می بینم . حدسم درست بود . فیلم برای سال 81است و از فیلم هایی است که لابد تا به حال روی پرده نیامده و احتمالا محصولی است از خانه فیلم مخملباف .

فیلم در ستایش اصالت موسیقی است و نفی جمود و تحجر .داستان یک خطی احتمالی ،بسیار ضعیف است و تنها نکته مثبت حضور استاد حسن ناهید و گلشیفته در فیلم است . مهران رجبی نیز بازی بسیار ضعیف و غیر قابل تحملی دارد . روی هم رفته برای کسانی که دلشان برای گلشیفته روی پرده تنگ شده است دیدنش خالی از لطف نیست هرچند که در دو سه سکانس کوچک بیشتر بازی ندارد . اما همین دو سه سکانس هم حال آدم را لااقل برای دو سه ساعتی خوب می کند یا بهتر می کند !

 

/ 25 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جینا

سلام با موهای بلند و ریش انبوه فکر می کنم بی شباهت نباشین. ولی حالا اصلا چه اصراریه واسه گرفتن امضای زورکی ! اگه خودشم بودی شاید اصلا دلت نیم خواست جایی رو تو دفتر قرمز اون خانم امضا کنی . دیگه دعوا نداشت که ؟! عجب مردمانی ![متفکر]

بی تا ایرانی

[گل]

بی تا یرانی

[گل]

بی تا ایرانی

[گل]

بی تا ایرانی

[گل]

رضا

میخواستم بگم اصلا واسه این که گلشیفته رفت آمریکا ناراحت نکنین.چون یک از این استعدادا توی ایران و تمتم جهان زیاده.ولی خوب بازی میکرد امید وارم یه روزی برگرده

رضا

گلشیفته رفت آمریکارو دید دیگه دیگه.ولی هرجا هست موفق باشه

رضا

از قیافه شوهرش معلومه مرده خوبیه

علی

یه امضام به ما بده!!!