آخرین پست سال 87:تولدم مبارک ...30ساله شدم !

 

آخرین پست سال 87

***

در لحظه ی تحویل و دگر گشتن سال

با سبزه و تنگ ماهی و آب زلال

بر بوی گلی که بشکفد از تو مرا

           مانند نسیم می پرم ،بی پرو بال                                        

                                                                                                                              (دکتر شفیعی کدکنی)

 

 پیشاپیش سال نو و فرارسیدن نوروز باستانی را به همه دوستان دیده و نادیده ام تبریک می گم .

"فرزاد حسنی " از صمیم قلب صحت و تندرستی و موفقیت همه شما عزیزان را در سال جدید آرزو می کند و امیدوار است سال آتی سالی سبز و با شکوه و سرشار از خیر و برکت و به دور از جنگ و خشونت را شاهد باشیم  .آنچه در این پست می خوانید آخرین پست من در سال 87 است که یاداشتی است شخصی در احوالات 30 ساله شدن و روز تولدم ...خوشحالم می کنید اگر کامل و تا به آخر بخونید و نظرتون رو بدونم .....

 

* * * *              * * * *

 تولدم مبارک ....30ساله شدم !

 فرزاد حسنی

بیست و هفتم اسفند87است و به حساب من یک روز دیگر باقی است تا یک اتفاق مهم .

البته وقتی از اتفاق مهم صحبت می کنم تصور نکنید که قرار است زمین و زمان به هم درآید یا واقعه ای خاص در این مرز و بوم و یا در این جهان رخ بدهد .اتفاق مهمی که ازش صحبت میکنم کاملا شخصیه ..در واقع یه جور حس و حاله که شما هم درگیرش شدید یا احتمالا به زودی درگیرش خواهید شد.

یک  روز دیگه سالروز تولد منه و 30 سالم میشه . 28 اسفند57 به دنیا اومدم ولی پدر جان زحمت کشید و شناسنامه رو برای اول فروردین گرفت تا تولد من در شادی و سرور سال نو و نوروز فراموش شود مردم تو تبریک سال نو تبریک گفتن تولد تو رو که درواقع یک جور یاداوری گذر عمر هست رو فراموش می کنند.به نظر من که فکر خوبی کرده بود . حالا تو در بهترین روز سال به دنیا اومدی :شناسنامه ات اینو میگه ...

رسیدن به سی سالگی یه حس و حال عجیبی رو تو من ایجاد کرده .حس می کنم یه جورایی دارم پوست می اندازم یا از یه مرحله وارد مرحله دیگه ای از زندگیم میشم . به قول محسن نامجوی عزیز :"نصفش رفت و نصف دیگرش مونده اگر آدم بخواهد طبیعی عمر کنه ."

و من می دونم که در خوشبینانه ترین حالت در همون حدی که محسن گفت عمر می کنم پس تا یک روز دیگر 50درصد راه را پیموده ام و باید برایم مهم باشد بررسی این پنجاه درصد طی شده . چه کردم تو این مدت ؟راضی بودم از خودم یا نه ؟

 

از قدیما

تولدم مصادف بود با بحران و درگیری در کشور .به تاریخ تولدم دقت کنید در زمانی بدنیا آمده ام که هیچ حکومت رسمی در کشور وجود نداشت . هنوز طعم شیرین کودکی و کودکی کردن را نکشیده بودم که حادثه ای دیگر درگرفت که تار و پود زندگی خانوادگیم را در هم تنید .

"جنگ پلید" در همه احوالات ما تاثیر گذاشت . از تهران خارج شدیم و مدتی در مشهد و قوچان و دوباره در مشهد ساکن شدیم .

پدر سه روز قبل از شروع رسمی جنگ ایران و عراق در شهریور 59 در حالیکه تقریبا یک سال و نیم داشتم ما را ترک کرد و به جبهه رفت و در تیرماه 67 یک ماه قبل از اتمام رسمی جنگ خونباری که به صلح انجامید بازگشت : در سی و دو سالگی پیر و خسته و فرتوت !

در طول این هشت سال مدت های نبودنش آنقدر زیاد بود که بودن های محدودش خیلی زود فراموش می شد .

و چنین شد که پدر ما را تا یک و نیم سالگی و از نه سالگی به بعد دقیقا به خاطر می آورد و در تصویر سازی از کودکانش یک نقطه تاریک هشت ساله دارد و ما نیز اینچنین هستیم . تصوری دقیق از پدرمان در سنین 24 تا 32 سالگی که می تواند بهترین سال های جوانی یک نفر باشد ،نداریم .

امروز نگاهی به گذشته انداختم .تصور زندگی در چنین سنینی دور از پدر و با سرپرستی مادر با کمترین امکانات و در شهری مثل قوچان با سرمای شدید و چندین درجه زیر صفر ،امروز که خیلی راحت روی صندلی ام کنار شومینه لم می دهم و قهوه ام را آرام ارام می خورم و هر لحظه اراده کردم شماره همراه پدر یا مادر را می گیرم و با آنها همکلام می شوم ،دشوار است .

با خودم فکر می کنم واقعا ما این دوره رو تو زندگیمون داشتیم یا همه اش فکر و خیاله ؟

ولی داشتیم این دوره رو ...سرمای طاقت فرسای زمستان رو داشتیم و زندگی در یک اتاق 14 متری با یک چراغ والور .... در همین فضا و همین مکان بود که از اولین معلمم (مادرم) سواد خواندن و نوشتن یادگرفتم . پنج سالم بود ...دشواری آن روزهای سخت و تلخ آن چنان بود که من بر خلاف دیگر کودکان دیروز و بزرگسالان امروز که گاه با حسرت از آرزوی بازگشت به دوران کودکی حرف می زنند ،به هیچ عنوان آرزوی بازگشت به چنین دورانی راندارم . برای من هر چه از کودکی جلوتر امده ام روزگار شیرین تر شده است و از همین روست که آروزی بازگشت ندارم .

 

تمرین نوشتن

نوشتن را از هفت سالگی در قالب نامه شروع کردم و این را مدیون فاصله و غربت تحمیل شده هستم .

به همه دوستان و آشنایانی که در ایران و یا خارج از ایران داشتم نامه می نوشتم و با خوشحالی در انتظار پاسخشان می ماندم . به گمانم همین نوشتن ها اولین جرقه بود برای ادامه راه من درمسیر حرفه ای کارم در سالهای بعد . امروز کوهی از نامه های رسیده را با خود به یادگار دارم که در سنین 8تا 17سالگی دریافت کرده ام .

 

پایان جنگ :تغییر فضا

جنگ که تمام شد کمی تغییر در زندگیمان بوجود آمد و به نظرم این تغییر در تمام خانواه ها رخ داد . کمی فضا بازتر شد و به خوبی تنفس تو این فضا برایمان محسوس بود . فکر می کنم جام جهانی 1990 اولین نشانه های این فضا بود . شاهد تمایل و کشش عجیب مردم برای تماشای مسابقات ،به عنوان دستاویزی برای برون ریختن هیجان و شادی درونی یخ زده و فراموش شده ،بودم ..کاملا احساس می کردم از تلخی ها فاصله گرفته ایم و می توانیم شور و نشاط را هم تجربه کنیم . حسم می گفت تغییری در روحیات مردم در حال رخ دادن است و بعد از آن در اواخر دوران راهنمایی و دبیرستان آلوده روزنامه خواندن شدم که تا به امروز نیز درگیر آن هستم . یادش بخیر روزنامه شیرین "همشهری" که با یک یا دو روز تاخیر به مشهد می رسید . با روزنامه خوندن به تدریج به نوشتن علاقمندشدم .اولین بار چیزکی را برای "آفتابگردان همشهری" فرستادم و ماه بعد کیفی را به عنوان هدیه از "کرباسچی" که اسم و رسمش را شنیده بودیم با پست به دستم رسید و این شد مایه دلگرمی .

اواخر دبیرستان مصادف شد با دورانی که به آن دوم خرداد می گوییم و شور و حال خاص آن دوران . روزهایی را به یادمی آورم که عصرها کنار روزنامه فروشی به انتظار می ماندم تا توزیع روزنامه از فرودگاه روزنامه های رسیده از تهران را بیاورد و من یک "روزنامه سلام" بخرم و همانجا ببلعم تا بفهمم اوضاع از چه قرار است . شور و حال عجیبی بود خرداد 76 برای ما که رای اولی هم محسوب می شدیم .

و بعد از آن ساکن تهران شدم ....حالا دیگر همه چیز در دسترس بود و هوایمان گرم تر.سال بعد که وارد دانشگاه شدم هنوز همان شور و اشتیاق را داشتم . خواندن های زیاد و نوشتن های گاه و بی گاهی که از سال 78 برخی از آنها به زیر چاپ رفت .

با خیلی از شخصیت هاو افراد محبوب آن روزها بخصوص روزنامه نگاران معروف سالهای طلایی روزنامه نگاری ایران ملاقات هایی را داشتم و از خیلی از آنها چیزهای زیادی آموختم . در دسترس بودن انها برای من تازه رسیده از شهرستان و در مرکز سکنی گزیده جالب بود و شیرین .

بعد از تعطیلی مطبوعات در سال 79 وارد فضای جدید مجازی اینترنت شدم و برای خودم اونجا چیزهای را نوشتم که اتفاقا خیلی خوب با استقبل روبرو شد و خوانند ه های پرشماری هم تو اون سالها داشت .

سال 81 از دنیای خودم فاصله گرفتم و با ورود به فضای حرفه ای کاری علاقمندی ها رو فراموش کردم و در حوزه ای خشک و رمسی چون اقتصاد و صنعت پنج شش سالی نوشتم و کار کردم و حالا یک سالی است با فاصله رفتن از آن سبک و سیاق نوشتن دوباره برگشته ام سراغ دلمشغولی های قبلی و قدیمی و این بار در فضای وبلاگ در محیط محترم وب . وبلاگی را که از سالها قبل داشتم را کمی سر و سامان دادم و شروع کردم به نوشتن پراکند ه های با و بی ربطی که دلم می طلبید و حس نوشتنشان را داشتم .مشاهده عکس العمل خوانندگان برایم مهم بود .

ورود به سی سالگی

حالا وارد سی سالگی می شوم با ره توشه ای که تا کنون با خود آورده ام و می خواهم با گذر از سی سالگی وارد نیمه دوم زندگیم کنم .

خودم خوب می دانم که ره توشه جاندرا و قوی مایه ای نیست . اما هر چه هست برای من راضی کننده است . آنجا که باید می خواندم خوانده ام و آنجا که لازم بوده بنویسم نوشته ام و در جایی که لازم بوده حرکتی داشته باشم اجتماعی یا عکس العملی به رخدادهای دور و برم نشان بدهم، فکر کنم موثر بوده ام  و گمان کنم به اندازه سهم خودم و حتی بیش از آن برای اجتماع مفید بوده ام و حالا نه خودم را بدهکارش می دانم و نه حتی طلبکارش .

زمانی که لازم بود کار کنم تا روزی بیست ساعت نیز بدو ن لحظه ای مجال  استراحت در چند جای مختلف حتی بی ربط و با هر کس و ناکس  کار کرده ام و زمانی که تشخیص دادم باید زمانی را برای بازگشت به خویشتن و سلامت روحم اختصاص بدهم به سادگی از تمام دلبستگی های کاری و حرفه ای گذشتم .

به قول محمد صالح اعلا در زاویه اکنون با شما سخن می گویم و در همین زاویه می خواهم از خودم برایتان بنویسم  .

بعد از چندین سال تلاش و کوشش بی وقفه و شبانه روزی و جنب و جوش و حرکت، هر کسی نمی تواند سکون و ایستایی و بازیابی را آزمون کند . به نظرم جرئت می خواهد که من داشتم حال خواسته یا ناخواسته اما در مسیرش افتادم.

جرئت می خواهد و دشوار است به یکباره از تمام ظواهری که هویت تو را در اجتماع ثابت می کند ببری و سر در لاک خودت فروبری به قصد بازسازی چیزی شاید یا بازخوانی هویت فردی واجتماعی ات آن هم در آستانه سی سالگی یعنی اوج سن شکوفایی و تلاش و تکاپو.

و این اتفاق خواسته یا ناخواسته تاثیری شگرف در من گذاشت . در یک سال اخیر فرصت زیادی برای فکر کردن به خیلی از مسائل مهم و اساسی داشتم ،به اندازه تمام پنج شش سال گذشته خوابیدم تا به آرامش برسم ،روزهایی را که شما در تلاش و تکاپو و هیاهوی این شهر در رفت و آمد و جنب و جوش بودید برای کسب روزی (که من به آن می گویم تنازع برای بقا)، من خواب بودم و در شبهایی که شما از خستگی سر بر بالین نگذاشته خواب بودید ،من تا به صبح غرق درافکار بی شمار .

 

کشفیات اخیر

فهمیدم می توان بدون بسیاری از دلبستگی های مادی هم زیست ،می توان کمتر خورد و نوشید و کمتر خرج کرد و حتی کمتر حرف زد .

این یکسال و اندی تمرینی بود برای کنکاش در کیفیت زیستن ،فرصتی بود برای آنچه که در زنگی جاری و روزمره نمی توانی تجربه کنی . بسیاری از روزها را با یک وعده غذا سرکردم ،باور کنید اتفاقی نیفتاد. گاه تا دو یا سه روز هیچ نخوردم تا بفهمم بشر قوی تر از این حرفهاست و این حرص ما برای بیشتر کسب کردن ارزشی ندارد.

در این مدت خوب مطالعه کردم ،کتابهای زیادی را خواندم ،فیلم های خوبی را دیدم و بسیاری از مطالب خوب و مهم را در محیط محترم وب جستجو کردم و خواندم و بسیاری نکات دقیق و مهم و شگرف را یادداشت کردم و به آن بصورت مفصل پرداختم و یا درآینده خواهم پرداخت .

در همین مدت با بسیاری از دوستان قدیم ارتباطم را کم کردم و فهمیدم در مواردی حقیقتا بودن یا نبودن من فرقی برایشان ندارد و چنین است بودن یا نبودن ایشان برای من و تاسف خوردم از فرصت های زیادی که سال های گذشته برایشان صرف کرده بودم و دوستان واقعی ام را بازشناختم آنجا که صادقانه و بی هیچ چشمداشتی در روزهای تاریک و گاه پریشان و این اواخر روزهای آرامم همچنان مرا یاد می کردند و با ایمیل و پیام کوتاه و گاه مکالمه کوتاه تلفنی فقط و فقط حالم را می پرسیدند .

دوستان محدود ارزشمندی را پیدا کردم که نه تنها در ایران که در جهان نابغه اند و همصحبتی و همراهی با ایشان مقدمات این آرامش درونی ام را فراهم کرد . ساعت ها با ایشان به گپ و گفت نشستم و نکته ها آموختم و به زعم ایشان چیزکی بر دانششان افزودم .

در نبودم در خیلی از فضاهایی که پیش از این سالها بودم و دیده نمی شدم ظاهرا بیشتر حس شدم و بیشتر جایم خالی شد از نگاه دیگران .

فهمیدم که آنچه را تاکنون از نظر حرفه ای و شغلی انجام داده ام پشیزی برای آنها که کار می کردم ارزش نداشت در حالیکه صادقانه و با تمام همت و تلاش صورت گرفته بود .

فهمیدم که نمی توانم گزارش جامعی از نتایج کارهایم را به آنها که باید بدانند ارائه کنم تا مهم جلوه کنم یا اینکه دیگران قدردان من باشند یا بخواهند برایم مراسم یادبودی برگزار کنند ،اما خودم می دانم در این اجتماع به اندازه خودم در بخشی از چرخه جاری کار و فعالیت این کشور چقدر موثر بوده ام و تا چه حد حرکات مفیدی انجام داده ام و چگونگی امدن و کیفیت رفتنم مهم نیست. همین برایم کافی است .

وقتی بعد از چهار پنج سال دوری از محیط وب و نوشتن در این محیط دوباره به این محیط بازگشتم خیلی چیزها برایم عجیب بود و غریب. ولی خیلی سریع با ادبیات آن آشنا شدم و در مدت کوتاهی فهمیدم چطور می شود با مخاطب ارتباط برقرار کرد و ایمان داشتم باید این محیط را محترم تلقی کرد و نباید به خاطر مجازی بودن آن در پشت این کلمات رنگین و جملات به ظاهر قشنگ از مخاطب سو استفاده کرد و نخواستم نوشتارم دروغ باشد و تزویر وریا و سعی کردم به صداقتی که وجودم می خواست ، متعهد باشم .

 

 

/ 346 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هوهوخان

شماره164 مجله موفقيت من هم از طريق مجله به اينجا راه پيدا كردم موفق باشيد

azin

To chansale k 30 salete????? Neveshtaei k az 30 salegiy khodet neveshte boudio khundam,nanana ye jay kar irad dare buy samimiyat nadasht bouy sadegi,chanbar khodeto tuy aiene nega kardi?chanbar ba tasvire tuy aiene sohbat kardi?aslan shenakhtish?behesh ras gofti ounghad shahamat dashti k behesh begi ………. farzad khan zamani k varede adabiyato honar shodam faghat 10 salam boud khub be yad daram avalash vaghti kario anjam midadamo baghiy hura mikeshidan keif mikardam ama kam kam engar k khodamo nemishnakhtam khode khodamo ba hamun muhay lakhto meshki vaghti avalin namayeshe 2 zabaney post moderno tuy iran neveshtamo behtarin jaize jashvarey boumiyo bordam vaghti man oun bala budamo baghiy vasam dast mizadan khodamo tuy shishei loh nega mikardam na nan ina hichkodum mano nemishnasan ta hala shode az hame delet begire ama hata natuni birun rahart ghadam bezani?tahala shode k y jay denj beshe arezuy zendagit?ta hala sashode k natuni oun jur k delet khaste labas bepiushi?bahse siyasi

azin

To chansale k 30 salete????? Neveshtaei k az 30 salegiy khodet neveshte boudio khundam,nanana ye jay kar irad dare buy samimiyat nadasht bouy sadegi,chanbar khodeto tuy aiene nega kardi?chanbar ba tasvire tuy aiene sohbat kardi?aslan shenakhtish?behesh ras gofti ounghad shahamat dashti k behesh begi ………. farzad khan zamani k varede adabiyato honar shodam faghat 10 salam boud khub be yad daram avalash vaghti kario anjam midadamo baghiy hura mikeshidan keif mikardam ama kam kam engar k khodamo nemishnakhtam khode khodamo ba hamun muhay lakhto meshki vaghti avalin namayeshe 2 zabaney post moderno tuy iran neveshtamo behtarin jaize jashvarey boumiyo bordam vaghti man oun bala budamo baghiy vasam dast mizadan khodamo tuy shishei loh nega mikardam na nan ina hichkodum mano nemishnasan ta hala shode az hame delet begire ama hata natuni birun rahart ghadam bezani?tahala shode k y jay denj beshe arezuy zendagit?ta hala sashode k natuni oun jur k delet khaste labas bepiushi?bahse siyasi kon bedune inke beta

مهدیه

خیلی قشنگ بود مخصوصا توصیفتون از روزهای ظلم و ستم و خفقان در جنگ مرسی

مهتاب

سلام . خیلی از مطالبی که نوشته شده نامفهومه یعنی نمیشه تشخیص داد منظورتون چیه!!! اینکه واسه دل خودتون نوشتید یا رسوندن یه پیامی به خواننده .... لطفا توضیح بدین

حانیه

سلام با اینکه خیلی دیره اما تولودتون مبارک! نوشته هاتون ارامش داره,تبریک میگم صبور باشی

یاسمن

سلام تولد رادیو رو تبریک می گم

سیده زهرا

سلام!!!!!!!! اگر دوست دارید ماجرای تاسف بار اخراج نرگس فتحی از رادیو جوان را بدانید به این آدرس مراجعه کنید ! www.yasaman69.blogfa.com

سحر

سلام.این اولین باره که اینجا سر میزنم. راستشو بخواین تا حالا (با عرض معذرت) ازشما خوشم نمیومد.ولی الان اون احساس رو ندارم. میخوام بخاطر این طرز فکرم درمورد خودتون منو ببخشیدو حلالم کنین

مریم شفیعی

خیلی اتفاقی اسفند 87 ِتونُ انتخاب کردم واسه خوندن...و تاثیر داشت روم...بعضی جملاتش بسیار زیادتر طبیعتاً سپاسگزارم!