خوابهای دقیق :دخترک شیطان دیروز و مجری محبوب امروز

خوابهای دقیق :دخترک شیطان دیروز و مجری محبوب امروز

 

فیلم "دلخون" تقریبا به اواخر راه رسیده است. فیلمی است با بازی "حامد بهداد" ،"پوریا پورسرخ" و "الناز شاکر دوست" و کاری از "محمد رضا رحمانی". خلاصه داستان هم در مورد یک نفر محکوم به مرگ و روزهای آخر زندگیش است و داستان اهدای عضو . بماند .در یک بخش از فیلمنامه می خوانیم که دو نفر دوست محکوم به اعدام در حال گفتگو با هم در موردنحوه اعدام کردن هستند :

"زندانی : از این که زخم دلت رو بچلونی خوشت میاد .

فواد:(با دقت نگاهش می کند )

زندانی: می گن اول گردن آدم میشکنه ...می گن اون لحظه دلت می خواد با دست طناب رو پاره کنی !ولی دست های ادم رو می بندن !همینش وحشتناکه !

فواد :مردن بااون چیزی که آدم میبینه خیلی فرق داره !

زندانی : می گن کسی که می میره اون لحظه براش بیشتر طول میکشه !بعداز ظهری خواب بچگی هام رو دیدم ،خواب مدرسون ،روزهای امتحان ،انگار داری یه بار فیلم زندگیت رو می بینی ،همان روزها دوباره تک تک می یومدن جلوی چشمم ،حتی چیزهایی رو کلا یادم رفته بود دوباره می دیدم .از اول تا روزی که افتادم زندون!

فواد :خوب !

زندانی :وقتی از خواب پریدم انگار صد ساله تو این دنیا نیستم .به ساعت نگاه کردم فقط پنج دقیقه خوابیده بودم !باورت میشه ؟فقط پنج دقیقه ،همین پنج دقیقه اندازه یک عمر طول کشیده بود!

فواد :یه عمر ...یه لحظه ...   "

حالا این شده حکایت این روزهای من . این روزها عجیب خاطرات قدیمی دوباره توی ذهنم زنده می شود . نه خاطرات دانشگاه و جوانی که بیشتر خاطرات کودکی و ایام خردسالی و البته گاهی هم ایام نوجوانی .

خاطره دوست همکلاسی ایام راهنمایی که روزی به شوخی در مورد خودکشی در جمع بچه ها حرف می زد و همان شب خودش را حلق آویز کرد . یا خاطره مردن "سعید" دوستی که 9 سال با هم همکلاس بودیم در ساعت ورزش و در مقابل چشمان مبهوت همه ما و با آن آرامش عجیب . در برابر همه ما یکباره بازی را رها کرد . خیلی آرام وسط زمین درازکشید و نفس بلندی را کشید و بازدمی بلند به بیرون داد و تمام .

چند روزیه تو کودکی ها هستم . کودکی رو مشهد بودیم:

 پنج سالمه و همش تصویر "فرنود" رو تو خواب می بینم . رفتیم مهمونی بامامان و بابا واسه عیددیدنی . میزبان فقط یه دختر داره . هم سن من . از اون بچه های شیطون .

هوا سرد است و سرما زیاد . دخترک میاد کنار من و "فرنود" میشینه و بعد زود گرم میگره . از مامانش اجازه میگیره تا با ما بازی کنه . وقتی اجازه میگیره دست ما دو تا رو میگریه و می بره اتاقش . اسباب بازی هایشو می ریزه وسط .

میگم :"اینا که دخترونست . یه چیزی بیار به درد ما بخوره ."

می خنده و از بالای کمد لگوش رو میاره . مشغول میشیم . "فرنود" و اون نیم ساعت که میگذره حوصلشون سر میره . من اما میخوام ته بازی رو در بیارم . به فرنود پیشنهاد میده برن رو بالکن . اتاق خوابش یه بالکن داشت.

"فرنود" قبول میکنه . درب رو باز میکنه . سرما میزنه تو اتاق . با هم میرن تو بالکن .

من مشغول چیدمان لگو هستم و مشغول دردنیای خودم . چند دقیقه ای بیشتر نمی گذره که "فرنود" سراسیمه وارد اتاق میشه و یهویی روی تخت بالا میاره .

و پشت سرش دخترک وارد میشه و با ترس ازش می پرسه :"چی شدفرنود ؟"

من از دخترک می پرسم :"چیکارش کردی ؟"

گفت :"هیچی به خدا . تقصیر خودش بود . گفت تشنمه . "

وضعش خیلی خراب بود . مرتب بالا میاورد. خودم رو به بابا و مامان رساندم و موضوع رو گفتم . بچه داشت از حال می رفت . مامان دخترک سریع خودش رو به اتاق رسوند و داد زد :"چیکار کردی تو ؟"

اشک تو چشمای دخترک جمع شده بود :"هیچی مامان جون به خدا ! گفت تشنمه منم گفتم آب بخوره !"

مامانش گفت :"از کدوم آب خورد . "

دخترک در حالیکه اشک تو چشماش جمع شده بود با انگشت بالکن را نشان داد .

مادر با دنبال کردن جهت انگشت دختر یهویی زد تو سرش :"وای خاک بر سرم .نفت خورده بچه . "

توی بالکن یک بشکه نفت بود که شباهت عجیبی به بشکه های نگهداری آب داشت و "فرنود" هر چه تونسته از اون خورده بودو حسابی تشنگیش رو رفع کرده بود!!!

سریع "فرنود" رو به بیمارستان رسوندن تا کار تخلیه معده انجام بشه . خدا رحم کرد .

بعد از اون این خاطره شده بود مایه شوخی و خنده ماهر موقع "فرنود" و اون تو یه مجلس بودن . بزرگ تر که شدیم یه روز به فرنود گفت :"حالا من بچه بودم عقلم نمی رسید . تو نگفتی وقتی تشنه ای باید آب از یخچال بخوری یا به مامانت بگی ؟

و فرنود که هنوز گمان می کرد دخترک عمدی این کار رو انجام داده می گفت : "بی خود شلوغ نکن و سعی نکن بزنی زیرش .تازه اون وقع من از تو بچه تر بودم. تو نامردی کردی . نامرد . "

و دخترک با خنده گفت :"معلومه که من نامردم . آخه من یه دخترم اونم از نوع خوشگلش !! "و برای "فرنود" زبون در میاورد.

فرنود باحرص میگفت :"کی گفته تو خوشگلی ؟"

 با اطمینان عجیبی گفت : "بابام !!"و شروع به خوردن آب نبات چوبیش کرد . ما مشغول تماشایش بودیم . آب نبات چوبیش که به نصفه رسید با خنده گفت :"براتون آب نبات چوبی گذاشتم تو ظرف شکلات خوریه . مامانم بهم داد گفت بدم به شما ."

با عصابنیت بهش گفتم : "خوب چرا الان میگی ؟"

می خندید و می گفت :"می خواستم حرصتون رو در بیارم ببینم چه شکلی میشین !!"

کلاس چهارم دبستان بودیم . نوروز 69 به اتفاق مامانش برای یه سفر تفریحی به ترکیه رفتن . خیلی خیلی شانسی و بدون مقدمه قبلی تو سفرشون سری به سفارت آمریکا می زنن و درخواست ویزا می کنن. در کمال تعجب براشون ویزا صادر میشه .

بدون آمادگی قبلی و بدون برداشتن توشه و اسباب و حتی پول از همان ترکیه عازم آمریکا می شوند و ساکن آن دیار  .

پدر خوش تیپش سالها بعد به زحمت تونست خودش رو به امریکا برسونه .

نسل جدیدتلوزیون های ماهواره ای که اومد برای اولین بار اون تو صفحه تلوزیون دیدم . باورم نمی شد . بزرگ شده بود و حالا یکی از مجری های معروف ماهواره ای .

اون زمان زیباترین اجرا ها رو داشت و شبکه ها برای جذبش سر و دست می شکوندن و همه جا صحبت از برنامه خوبش بود . (البته در مقایسه با سایر برنامه ها و شبکه های لس آنجلسی هم سطح از نظر کیفی)

چهره زیبا و دوست داشتنی منحصر به فردی داشت و با لهجه خاص مشهدی فارسی رو کمی با سختی حرف می زد .

چند سالی هست که دیگه تو این شبکه ها کار نمیکنه و دست از اجرا کشیده اما نظرسنجی های خود همین شبکه های ماهوارهای  نشون میده هنوز محبوب ترین مجری تلوزیون های ایرانیه  .. فقط هر از گاهی تو بعضی از جشنها مثل جشن سال نو میلای و نوروز دعوت یکی دو تا از شبکه ها رو قبول میکنه و تو جشن شرکت میکنه . شنیدم مشغول تحصیله  یک موسسه هم تاسیس کرده . وقتی اولین بار بعد از 14یا 15سال از اخرین دیدارتو مشهد ،مقابل صفحه تلوزیون دیدمش یاد اون جمله اش افتاد : معلومه که من نامردم . آخه من یه دخترم اونم از نوع خوشگلش !!

نمی دونم بعد این همه سال ها چرا این خاطرات کودکی میاد سراغم با تمام جزئیاتش .تازه این از نوع نسبتا خوبش بود . خاطرات جنگ ،بمباران ،سرما و...که از نوع تلخ هستند بعد از این همه سالها یادآوردشون هم تلخه چه برسه به اینکه بخواهی خوابشون رو ببینی اون هم با جزئیات دقیق ! شاید روزهای آخر زندگیم رو سپری می کنم ؟هان !نمی دونم .شاید!!!

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عمو اروند

نوستاژی یا عشق فروخفته؟ هر چه باشد خاطره‌ای زیبا بود و زیباتر می‌شود اگر در نوشته‌هایت، هم اصول نوشتاری را رعایت کنی و هم زمان وقوع افعال را. یعنی تمام داستان باید در یک زمان انجام شود مگر جایی که نقل قول می‌کنی.

فهیمه

بازم سلام آخه یعنی چی؟؟؟!!!1[عصبانی] بلا به دور خدا نکنه انشا الله که عمری طولانی و با عزت داشته باشین و ما از حضورتون نهایت استفاده رو ببریم میگن انسانهایی هستند که حضوزشان سرشار از معنویت و نبودشان آکنده از اندوه شما هم مسلما جزو همون هایید یه چیزی من از تعریف کردن خوشم نمیاد اما اخه هرچی فکرش میکنم میبینم تنها دست بی رمقم به تعریف با این واژه هایی به قصور میرود و نمیدانم چه بگویم !! یه چیزی اینو واقعا عرض میکنم نه تنها من بلکه شاید خیلیها و اینکه شاید یا حتما خودتون هم آگاه باشید که براتون خیلی خیلی دعا میکنم و میکننند من واقعا نمیدونم چرا اما ناخوداگاه سر نماز یا نزدیک افطار شما هم حضور دارین و انگار مجبورم دعاتون کنم حالا یه هر نحوی تنها یاد کردنی ست کوتاه التماس دعا ارغوانی باشید یا علی وفقک الله

سلاله

به رسم ادب .... سلام . عيدتون مبارك . به روزم و منتظر نظرتون. و اما بعد.... اين خيلي خوبه كه با دوست بي اسم ونشونتون مماشات ميكنيد. ميگن گر مدعي برسرت تيغ كشيد هيچ مگوي ، برش كم محلي تيز تراز شمشير است . واما دوستاني كه دو به شك هستند كه شما اصل هستيد يا بدل، بايد عرض كنم كه با دقت و وسواس برنامه هاي شما رو نديدن كه اگر ديده بودن متوجه ميشدن كه شما همونطور كه حرف ميزنيد همونطور هم مينويسيد پس از روي مقاله هاتون هم ميشه فهميد كه فرزاد حسني اصل اصل و هيچ جاي ديگه شعبه ندارد. به مادر محترمتون كه براي هر قطره اشكشون نميشه قيمتي گذاشت سلام مخصوص برسونيد. راستي منم با شما در مورد خبرنگار موافقم اما بايد ديد اگر بوش با كشور ما اينكار رو ميكرد رفتار ما يا خبرنگاران ما با بوش به چه شكلي صورت ميگرفت. يه كم قضاو ت كردن روي اين موضوع ظريف و حساسه . شاد باشيد. [گل]

بهنامترین

نه نمیمیری. اگه اینجوری باشه من سالهاست که مرده ام(پناهی گفته بود ،خیلی فکر نکنین لطفا)البته فرزاد خان با شما نیستم با کامنت خونام.این نشون میده که گذشتتون براتون مهمه و اینکه کی الا کجاست. خوبه خوبه. من توی دفتر پرشینبلاگ گفتم شما فرزاد حسنی هستی از نووع برتر گفتن رتبه بندیش چیه گفتم این پسر معروفه از نوع دومه و ورژن چینی این فرزاد خودمون.سلام

مسعود

نمیدونم آیا نویسنده این بلاگ همان فرزاد دوست داشتنی تلویزیون سابق و رادیوی فعلی هست یا نه ... ولی نثر زیبا و روایت گونه نویسنده باعث شده هر روز سری به این وبلاگ بزنم ... پایدار باشید

دخترک پاییز

moroore khaterat ham bakhshi az zendegio ragham mizane lozoomi nadare hatman akhare zendegimoon bashe .az neveshtehatoon khosham miad vaghti mikhonameshoon engar daram mibinameshoon va khodam bakhshi az oonam [لبخند]

مینا

وایییییییییی عسل که مجری بود از اقوام شماست؟ چه ناز بودش

نسیم

"می گن اول گردن آدم میشکنه ...می گن اون لحظه دلت می خواد با دست طناب رو پاره کنی !ولی دست های ادم رو می بندن !همینش وحشتناکه !" چقدر هراس آور. اینکه بخوای با دست هات خودتو نجات بدی و دست هات بسته باشن. حتی تصورش هم وحشتناکه. این تیکه اول نوشتت ان قدر روم تاثیر گذاشت و فکرم را مشغول کرد که نفهمیدم بقیه را چی نوشتی! تا الان فکر می کردم همون لحظه که فرذ رها میشه و گردن میشکنه کار تمومه. پس نگو یک فاصله زمانی این وسط هست که تصمیم میگیری از دستات استفاده کنی و بعد تقلا می کنی و بعد میفهمی که دستات بسته هست و فایده نداره و بعد .... واقعا تو اون چند لحظه چی میگذره به آدم؟ شاید یکی از بهترین دعا ها این میتونه باشه که خدایا یک مرگ راحت برای ما در نظر بگیر

[گریه][تعجب][سوال][نیشخند][بغل][بغل][بغل][بغل][چشمک][سبز][خداحافظ][قهقهه][خنده][هورا][گریه][عصبانی][تعجب][زبان]

[شیطان]