سرما

سرما

این روزها همه از سرما می نویسند و از برف و یخبندان کلافه اند . هوای تهران تا منفی 7 درجه رسیده و گیلان و مازندران و خیلی از نقاط دیگر سفید پوش است. من به گمانم بدتر از اینهایش را نه در خبرها و توصیفات که به چشم هم دیده بودم. زمستان 83 و 84 گیلان را یادتان رفته یا سرمای دهشتناک 85 تهران و ده روز هول انگیزش را یادتان مانده ؟

اهالی شمال غرب تهران هنوز باید چیزی یادشان باشد از آن سرما . اینجا-امریکای شمالی- هم مردم از سرما می گویند . از کشور همسایه کانادا بگیر تاهمین امریکا. بله هوا سرد است و ناجوانمردانه هم سر د است اما سرمایش هنوز در  آستانه تحمل است و البته آستانه تحمل نیز در هر جغرافیایی تعریفی متفاوت دارد .  

سرما در مفهوم واقعی برای من، یعنی وقتی که شیشه های خانه یخ بزند و ناگهان شیشه از شدت سرما بشکند.

الان در لس آنجلس در دمایی نزدیک به صفر درجه با پولیور و گرمکن و جوراب نشسته ام و سردم است. دو سه ساعت پیش رفتم و یک بخاری برقی خریدم تا امشب را به صبح طی کنم و نلرزم- ببین طاقتم چقدر کم شده-.

این من هستم . منی که گذشته را همچون صلیبی به دوش می کشم اما گاهی فراموش می کنم .

فراموش می کنم از سرمای وحشتناک جایی که سالهایی در آن زندگی کردم . سرمایی که خودم شاهد بودم باعث شکسته شدن و خرد شدن شیشه های خانه مان شد .

کودکان خردسالی بودیم دور از پدر که برای دفاع رفته بود و مادری داشتیم که همزمان باید دو نقش بازی می کرد .

سرما بیداد می کرد و به ناچار در خانه ای دوبلکس پناه آورده بودیم به کنج اتاقی کوچک و شاید کوچکترین اتاق خانه که لابد زودتر گرم می شد .

اول شیشه های طبقه پایین شکست و بعد یکی از شیشه های پنجره اتاق کوچک پناهگاه ما . نفت زیادی هم برای گرم نگه داشتن خانه باقی نمانده بود . ظاهرا اسرای عراقی مسئول حمل نفت نتوانسته بودند راه را از برف پاک کنند تا ماشین حمل سوخت خودش را به خانه خانواده های نظامی برساند .

پدران ما در آن سوی مرز روبه روی دشمن در سرمای کردستان و گیلانغرب و دیگر نقاط می جنگیدند و همسر و فرزندانشان این سوی مرز گرفتار همان سرما و پارادوکس جالب حضور اسرای عراقی بود در تامین سوخت و رساندن گرما به خانه ها که این یکی هم به لطف قدرت خشم طبیعت کیمیا شده بود در آن روزها.

گالن آخر نفت به یک سوم آخر که رسید مادرم فهمید که چند ساعتی بیشتر بخاری دوام نخواهد آورد . از همسایه ها هم نمی توانستیم نفت قرض کنیم چون همه وضعی شبیه به ما داشتند .

مادر بلند شد و رفت طبقه پایین و من و برادرم چپیدیم کنار هم به تماشای تلوزیون سیاه و سفید برفکی که فقط صدای خش خشی داشت بی تصویر و کمک می کرد به قوه خیال.

سر و صدایی از پایین می آمد .یکی دو بار رفتیم تا سر راهرو که گفت برگردید اتاق .

یکی دو ساعت بعد مادر برگشت. با یک میز کوچک که ظاهرا در همین یکی دو ساعت و سر و صدای پایین خودش درست کرده بود. میز را گذاشت وسط اتاق و بعد لحافی رویش کشید و بعد به گمانم چیزی شبیه المنت یا شاید لامپ برق بود که با سیم برق کشید به میان میز و روشن کرد و «کرسی» خانه به اصطلاح الم شد و گرما تازه تازه رخنه کرد به جانمان. دوباره برگشت و سرک کشید به شیشه های شکسته و محافظ پلاستیکی که برای جلوگیری از ورود سرما درست کرده بود .گرما چنان چشم هایمان را مست و مدهوش کرده بود که دیگر چیزی نفهمیدیم.

اجبار و اضطرار قدرت نهفته را به جوش و خروش می  اندازد .حتما همین طور است . اجبار و اضطرار هوش و ذکاوت را به کار می اندازد . مادرم به ناچار یادش آمد که باید قدم بزند در تاریخ و چاره را در مشی و روش پیشینیان یافت تا در آن روزهای سرد ،گرما را به ما هدیه کند.

حالا گاهی وقت ها که جمله "چقدر سرده !" را به زبان می آورم بلافاصله یاد آن روزهای کودکی می افتم و راجع به کلمه "سرما "فکر می کنم. سرمامفهومی عجیب و نسبی است. «سرما نامرد است اما مردها را به تو می نمایاند حتی اگر زن باشند!»

هوا سرد است ولی به خدا قسم با نوشتن این یادداشت گرم شدم ؛چون به مادرم فکر می کنم و قدرت می گیرم دربرابر هر ناجوانمردی و نامردی،سرما که چیزی نیست!!!! 

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدیس

سرمای غربت از هر سرمایی سردتره

ستاره

اونجا كه هوا عاليه .. نيويورك نيوحرسي خيلي سرد تره .. من كه كلا مي گم بهشت خدا همون كاليفرنياس

تکتم

خواندمتان جناب حسنی عزیز دلنشین و دوست داشتنی نگاشته اید آن چنان که سردی 1متر و نیم برف از خاطرم رفت .راست می گویند گیلان این روزها سرد وگرفتار است اما جسارت مادرتان دیگر به من اجازه نمی دهد به خاطر این برف طولانی و حبس شدن در خانه به جان زمین و زمان غر بزنم مانا باشید هر کجا ی این روزهای سرد هستید

قاسم

درود اقای حسنی یه پیشنهاد - چرا مطالبتون رو تو فیسبوک منتشر نمی کنین ؟

رها

سلام زیبا نوشتید... فقط در جایی که نوشتید کرسی الم شد، اشتباه تایپی وجود داره..الم به معنی درد و رنج هست و "علم شد" صحیح هست.. شاد باشید

رها

سلام .. ولی چرا تصحیحش نکردین؟؟

الهام

سلام اقای حسنی.خسته نباشید.وقتتون به خیر[قلب] من چند بار قبلا کامنت گذاشته بودم و میخواستم تقاضایی از شما بکنم اما هر بار جلوی خودم رو گرفتم که اون تقاضا رو نداشته باشم.یعنی یکجورایی حس میکردم این خواهش و تقاضا پاسخی نخواهد داشت. راستش خیلی وقته که ترانه مینویسم و دوست دارم به طور جدی ترانه هام رو به یک اهنگساز یا یک خواننده بدم تا روی ترانه هام کار بشه و در نهایت به ضبط برسه.خودتون شرایط ایران رو میدونید با محدودیت ها اشنایی دارید به خصوص برای ما که دختر هستیم این محدودیت ها چند برابر میشه و خیلی نمیشه ازادانه به اهنگسازان و خوانندگان داخل کشور دسترسی پیدا کرد.البته چندین بار با وجود مشکلات و موانعی که هست با چندین نفر از اهالی موسیقی گفتگو کردم اما نتیجه ای نداشت چون همون محدویت ها باعث میشد این همکار شدن جدی گرفته نشه و فقط یک ملاقات کوتاه و بی فایده باقی بمونه. حالا میخواستم از شما تقاضا کنم ایا میتونم ترانه هام رو گاهی برای شما بفرستم تا به خواننده هایی که در اون ور اب دسترسی دارید بدید؟ البته میدونم همه ی اون خواننده ها هر ترانه ای رو نمیخونن و شاید اثار فاخر اساتید برجسته مثل استاد جنتی عطایی و اردلان

الهام

من با اقای بابک صحرایی ترانه سرای معروف ساکن ایران که اثار برجسته ای دارن مثل (هیاهو )با صدای گوگوش و حسن شماعی زاده (طوفان) با صدای عارف ( بیقرار) با صدای شهره صحبت کردم ایشون گفتن هیچ راهی نیست بلکه از طریق فیسبوک با هنرمندان ارتباط برقرار کنید و ترانه هاتون رو بفرستید اونا هم میخونن اگه خوششون اومد روی اونا کار میکنن.اگر چه خودم عضو فیسبوک نیستم اما با فیسبوک خواهرم این ارتباط رو برقرار کردم اما فایده ای نداشت و اون خواننده ها توی مصاحبشون اعلام کردن ترانه های زیادی توی فیسبوک براشون ارسال میشه که متاسفانه وقت خوندن تک تک اونا رو ندارن.وقتی این مصاحبه رو گوش دادم به واقع خودم متوجه شدم پیج شخصی یک هنرمند لبریز از هجوم هوادارانشون هست و مسلما خوندن تک تک کامنتها حالا چه در قالب ترانه و چه در قالب حرفهای معمولی و ابراز احساسات میسر نیست.پس برای ارسال ترانه یک نفر باید رابط بین ترانه سرا با اون خواننده باشه که در خلوت این ترانه ها رو بخونه و بتونه نظرش رو بگه.در غیر این صورت میان این همه کامنت در فیسبوک خوندن و مجزا کردن یک ترانه از ما بقیه کامنتها برای هیچ خواننده ای امکان پذیر نیست. حالا من به کمک یک نفر که

محمدرضا احدی

سینه از آتش دل در غم جانانه بسوخت؛ آتشی بود درین خانه که کاشانه بسوخت. تنم از واسطه دوری دلبر بگداخت؛ جانم از آتش مهر رخ جانانه بسوخت. سوز دل بین که ز بس آتش اشکم دل شمع؛ دوش بر من ز سر مهر چو پروانه بسوخت. آشنائی نه غریبست که دلسوز من است؛ چون من از خویش برفتم دل بیگانه بسوخت. خرقه زهد مرا آب خرابات ببرد؛ خانه عقل مرا آتش میخانه بسوخت. چون پیاله دلم از توبه که کردم بشکست؛ همچو لاله جگرم بی می و خمخانه بسوخت. ماجرا کم کن و بازآ که مرا مردم چشم؛ خرقه از سر بدر آورد و بشکرانه بسوخت. ترک افسانه بگو حافظ و می نوش دمی؛ که نخفتیم شب و شمع بافسانه بسوخت. [گل]

مریم

هوا بس ناجوانمردانه سرد است ... آی ... دمت گرم و سرت خوش باد.