به بهانه تماشای هفت دقیقه تا پاییز / دونخ سیگار و محسن طنابنده

توضیح -  درباره «هفت دقیقه تا پاییز» مفصل خواهم نوشت . منتظر باشید

فیلم شروع می شود و آرام و تدریجی پیش می رود . حامد بهداد را این بار علیرضا امینی خوب کنترل کرده .حاشیه نمی رود و بی خودی کادر را درگیر خودش نمی کند ،حرکات اضافی و میمیک های غیر ذائد صورت و بدن هم زیاد ندارد ، و هدیه تهرانی انگاری سکاندار کادر است اگر کادرهای متحرک را به کشتی تشبیه کنیم و همه چیز در کنترلش و محسن طنابنده بازی زیبا و جانداری می کند تماشایی و جایزه را حلال و به حق می برد البته و فقط ضلع چهارم این مربع کمی می لنگد :خاطره اسدی.

از هدیه تهرانی بگویم ،هرچند در یکی دو پلان ضعف هایی در بازیش دیدم که آنهم به دلیل این بود که با خصوصیت ذاتی او هماهنگ نبوده و بنا به فیلمنامه یا اصرار کارگردان راضی شده (عشوه برای همسر به خاطر رفتن به شمال و..) و یک چیز دیگر را برای اولین بار من کشف کردم که البته قبل از من حتما طنابنده کشف کرده . اینکه چرا هدیه تهرانی با آن صورت سنگی و یخ و حالات و رفتار سرد و بیشتر مردانه از نظر مردان این قدر جلب توجه می کند و دوست داشتنی است و در خیلی موارد ایده آل ؟

طنابنده پاسخ این سئوال را با نقش میترا به شما می دهد :

« او زنی است که مرد گمان می کند با اطمینان و یقین کامل می تواند همه چیزش را به او بسپارد و با بودن او به خیلی چیزها فکر نکند.بهای داشتن چنین گوهری همان ایرادها است که از او می گیرند که صورت سنگی است و روح ندارد وچه و چه ... من و یاد آن روای نازنین می افتم که در وصف او گفته بود :روح ندارد و به زور یک لبخند خشک می زند، بابا لامصبا نمی بینید این چشم ها را که از هر لبی شیرین تر می خنددند به وقت خنده !!!!! »

بعد از آن اتفاق غم انگیز و بغض فیلم داشت باورم می شد که به تماشای یک ملودرام معمولی و جانسوز نشسته ام که در یک لحظه ورق برگشت . محسن طنابنده که علاوه بر بازگیر بودن،فیلمنامه نویس کار نیز بوده در جایی در آخر قصه ناگهان خود را از داستان بیرون می کشد و به حاشیه می راند تا دو ابر قهرمانی داستانش به خوبی خودنمایی کنند و در جایی که انتظارش را نداریم شاه سکانس فیلم را بازی کنند .

حامد بهداد(فرهاد)با هدیه تهرانی(میترا)در جلوی در مکالمه ای دارند . یک صحنه قبل تر طنابنده فیلمنامه نویس و بازگر خود را از ماجرا حذف کرده است و بالا رفته است .

بین میترا وفرهاد گفتگویی در می گیرد که ما نمی شنویم و بعد به درخواست میترا فرهاد بالا می آید و جلوی درب آپارتمان صحنه هایی پر از کات و اتصال و آشفتگی با جمله های خورده و قطع و وصل شده فرهاد و میترا را می بینیم که این هم لابد تدبیری بوده برای آنکه در این قطع شدن ها ما خود حدس بزنیم ناشنیده هایمان را .تازه می فهمم ماجرا چیست و اگر تا به حال برای مرگ کودک بغض کرده ام  از اینجا به بعد برای این دو ابر قهرمان قصه بی اختیار گریه می کنم . به پهنای تمام صورتم .و بهترین جمله فیلم آنجا که میترا به فرهاد اصرار می کند برای تولد سارا به داخل خانه بیاید . فرهاد ناگهان جا می خورد و به هم می ریزد و در مقابل ادامه اصرار میترا برای اینکه آرامش کند می گوید :«باشه عزیزم...حله !!!»

و این یعنی دو دردمند به احترام دردی که در دل دارند برای دقایقی (شاید 7دقیقه)سکوت خواهند کرد و درد را فراموش .

همیشه فکر می کردم دردهای خیلی از ما  در زندگی زیاد است که هست .دردهایی از جنس  پیرمرد مارگیر(فرامرز قریبیان) تو فیلم رقص در غبار ساخته اصغر فرهادی که باید در خلوت با آنها عشق بازی کرد ،آنجا که شب ها مارگیر سر به بیابان سرد می گذاشت و پشت خودرو واگنش با خود خلوت می کرد و بعد از بدمستی فراوان به موسیقی گوش می داد و هر شب درب واگن را باز می کرد و از ماشین بیرون می آمد و در محدوده روشن شده از نور ماشین روی زمین می افتاد و بعد با مدد از همین یک ذره نور باز می گشت برا ی خوابیدن و روز دوباره را آغاز کردن ...

اما حالا فهمیدم دردهایی دردناک تر ا نیز هست و از این سو تحمل یک امشب شاید برایم آسان تر باشد .

آدم اصلا دلش نمی خواهد جای میترا یا فرهاد باشد و به همین خاطره بود  از این که برای دردشان اشک ریختم و شکستم . وقت پایان فیلم و موقع خروج از سالن دو چیز از ذهنم گذشت : دو نخ سیگار لازم بود و درفاصله این دو یک تماس با محسن !!

«قوطی سیگار بی مصرف توی ماشین حتما روزی به کار می آید .»

 این را دوستی که جعبه سیگارش را ماه ها پیش توی کنسول جا گذاشته بود گفته بود و امشب به نظرم آن موقع بود .

سیگار اول را که گیراندم تلفن زدم به محسن طنابنده . در یک جمع شلوغ بود و ابتدا به خاطرم نیاورد و بعد هم احتمالا به سختی مرا می خواست به یاد بیاورد و کلی عذرخواهی می کرد به خاطر حافظه ضعیفش که گفتم :

«محسن جان ول کن این حرف ها رو .فقط زنگ زدم ازت تشکر کنم به خاطر بازیت و به خاطر فیلمنامه شاهکارت . نه به عنوان یک روزنامه نگار ،نه به عنوان یک همکار و نه به عنوان یک منتقد که فقط به عنوان یک تماشاچی معمولی . همین و همین و گفتگو را می گذارم برای بعد . »

نمی دانم پشت تلفن چرا چند ثانیه ای سکوت می کند و بعد می گوید :

«قربون مرام و معرفتت . قربون فکرت . »

خیالم راحت شد . بعد از 5سال از آخرین باری که قرار بود در کاری یکی از نویسندگانی باشم که او سرپرست نویسندگانش بود و به دلایلی نشد ،برای اولین بار با او تماس گرفته بودم و عجیب آنکه در دسترس بود .

بماند ....

قوطی سیگار را باز می کنم برای تکمیل پروژه . جالبه ،فقط یک نخ دیگر دارد که تا چند لحظه دیگر در مقابل چشمان من سرش بر باد خواهد رفت که می رود . نمی دانم امشب اگر چیزی غیر از این دونخ سیگار یا صحبت کردن با محسن را می خواستم مستجاب می شد یا نه؟!!!!

 

 

توضیح -  درباره «هفت دقیقه تا پاییز» مفصل خواهم نوشت . منتظر باشید

/ 33 نظر / 35 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خورشید

من این فیلمو دیدم و به خاطر همه این چیزهایی که گفتی من هم گریه کردم اما از سرگیجه این کات‌ها و حجم اتفاق‌ها خوشم نیومد

آرمیتا

بی خیال مثل اینکه هر چقدر رم بگیم از رو نمی ری نه؟ ولی با این اوصاف فیلم قشنگی حامد بهداد فوق العاده اس اصلا اغراق نمی کنم . از هدیه تهرانی ام از بازیاش خوشم نمی یاد واما محسن طنا بنده در حد اسکار بود

غزال

سلام من اولین باره وبلاکتونو میخونم... خیلی دوسش داشتم... ممنون از زحماتتون.... من دیشب این فیلم و دیدم ولی نظر شما دوباره اونو تو زهنم جذاب تر کرد...

یاس

فیلم رو دیدم خوشم اومد بازیها خیلی خوب بود مخصوصآ محسن تنابنده . از بازی خاطره اسدی هم خوشم اومد

نیلو

با تشکر از متن زیباتون که بهم در فهمیدن فیلم کمک کرد . عیب سینماهای ما شهرستانیها اینه که تجهیزات صدا خیلی بده و اصلا بعضی جملات رو نمیشه فهمید . باید منتظر فیلم تو سینمای خانگی باشیم . بگذریم میخواستم بفهمم بعضی جاها شنیدم سکانس آخر عوض شده . اصل پایان چی بوده من تا اونجا که شمعا فوت شد رو دیدیدم . افتادم گوشی موبایل و .... رو تو خبرا خوندم . میشه راهنمایی بفرمائید . ممنون

راحله

قشتگ نوشتی!سیگارم عشقی بکش تا معلوم شه با چیا عشق می کنی!! همین

baby jon

فیلم رو دیدم قابل تامل بود،نظر شما هم برام جالبه ! لطفا مفصل راجع به فیلم بنویسید(زودی،لطفا)

شقایق

از سینما که اومدم بیرون پشیمون نبودم راضی بودم و تو فکر مثل تو تو فکر قهرمانهای قصه حق با تو بود فیلمش سیگار لازمه

نفاطیما

فیلم عالی بود صحنه آخرش که بعد فوت کردن شمعها , نور تو صورت بهداد خاموش میشه کامل با اسم فیلم مچ شد اونجایی هم که زن نیما رو پیغام گیر میگه فهمیدم نیما خودکشی کردهمرگش تصادفی نبوده ,دوست دارم

میثم

درود بر تو فرزاد جان شوربختانه نتونستم "هفت دقیقه تا پاییز" رو تو سینما تماشا کنم و با تاخیر بسیار زباد امروز فیلم رو گرفتم تا ببینم.اومدم قبل دیدن چند تا نقد بخونم(از اون حرفاست).متنت رو کامل نخوندم تا روی دیدنم تاثیر نذاره ولی خب جالب بود. پاینده باشی بدرود