یک شاخه گل به حرمت هنر و معماری ایران زمین

یک شاخه گل به حرمت هنر و معماری ایران زمین

هفتم جون شنبه ساعت 4 عصر در فارست لان همراه با عده بسیاری از علاقمندان به هنر و معماری ایران و دوستان و خانواده هوشنگ سیحون گرد هم آمدیم برای ادای احترام به وی پیش از خاکسپاری.
فارغ از هر گونه دیدگاه و اعتقادی و صرفا به احترام هنر و ایران ،وظیفه داشتم در این مراسم حضور پیدا کنم. 
البته این حضور به نمایندگی از دوستان هنرمندم- به ویزه دوستان معمارم-در ایران نیز صورت گرفت .
آنچه حائز اهمیت بود، عدم حضور بسیاری از هنرمندانی است که گمان می کردم حضور داشته باشند . حضور کمرنگ رسانه های تصویری و شنیداری و نیز رسانه های خبری نیز جالب توجه بود . 
انتظار داشتم شبکه های تصویری و نیز رادیوهای فارسی زبان ایرانی در این مراسم حضور پررنگی داشته باشند ولی ظاهرا موضوعات جدی هنر زیاد مورد توجه این شبکه ها و مخاطبانش نیست .
بدیهی است اگر سیحون در ایران به خاک سپرده می شد مراسمی بزرگتر و در خور شان او و با حضور جمع کثیری از اهل هنر و هنردوستان برگزار می شد. با این همه امروز نیز بسیار از علاقمندان خانواده سیحون را در وداع ابدی تنها نگذاشتند و در این مراسم حضور یافتند. 
مریم سیحون در این مراسم گفت که پیکر سیحون به امانت در این آرامگاه قرار می گیرد تا در آینده ای نامعلوم ترتیب انتقالش به ایران داده شود.
از نکات جالب توجه این مراسم وصیت جالب مهندس سیحون درباره مراسم خاکسپاری بود. 
او درخواست داشت هشت نفر از شاگردان و دوستانش تابوت او را تا خانه ابدی حمل کنند و نیز اولین خاکی که روی مزارش ریخته می شود، مُشتی از خاک ایران باشد که که همیشه به آن عشق داشت و پیش از این خودش تهیه دیده بود و نزد دخترش به امانت گذاشته بود. 
مریم سیحون فرزند استاد سیحون به وصیت و خواست او عمل کرد.
 
 
 
یک شاخه گل برای مهندس هوشنگ سیحون به حرمت هنر از طرف همه دوستان هنرمند غایب

 
**درباره هوشنگ سیحون
او استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده و یک دوره ریاست این دانشکده را عهده دار بوده است. استاد «هوشنگ سیحون» نقاش و معمار پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است. از میان پروژه‌های طراحی و ساخته شده وی می‌توان به آرامگاه بزرگانی چون خیام، کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی خان پسیان و ده‌ها مقبره و آرامگاه دیگر و نیز طراحی بنای «موزه توس» در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد.

 
/ 2 نظر / 112 بازدید
me

چه خنده ی از ته دلی... موندگار باشه الهی

بهاربانو

ولی من واقعا ایشون رو نمیشناختم از خودم خجالت کشیدم الکی فقط ادعام میشه[ناراحت] با این که شاید هزر بار از کنار آثارشون رد شدم