یادداشت های جشنواره فیلم فجر- 5

یادداشت های جشنواره فیلم فجر ٨٧-۵

بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر

گزارش کامل از مراسم اختتامیه جشنواره بیست و هفتم

فرصتی دست داد و توانستم در اختتامیه جشنواره فیلم فجر که این بار در سالن بزرگ وزارت کشور برگزار می شد و پذیرای بیش از 2500 نفر از علاقمندان بود،شرکت کنم  . در ورود به سالن برگزاری شاهد بی نظمی بسیار زیادی بودم . مشخص بود تعداد کارت های صادره با ظرفیت سالن همخوانی نداردو یا اینکه تعدادی از افراد بدون هماهنگی و داشتن کارت ورودی وارد سالن شده اند . در شرایطی که بیست دقیقه از شروع مراسم گذشته بود بیش از هزار نفر با کارت ورود  به سالن بیرون از سالن و پشت درب های ورودی گرفتار شده بودند و با ممانعت مسئولین برای برگزاری مواجه بودند . نکته جالب اینکه مسئولین در عدم اجازه برای ورود برای هیچ کسی احترام قائل نبودند . حضور افرادی مثل "سروش صحت" ، "رضا عطاران"و "نیما شاهرخ شاهی" با چهره ای هایی پریشان بدلیلاین بی نظمی ،در بین جمعیت مشتاق  ورود به سالن از نکات جالب بود . در نهایت با سرو صدای بسیاری که دختران و پسران مشتاق در اعتراض به رفتار مسئولین درب ورودی کردند و با فشار و درگیری های ایجاد شده عاقبت درب ورودی به زور گشوده شد و بسیاری از علاقمندان روانه سالن شدند . یکی دیگر از نکات جالب در جلوی سالن وزارت کشور حضور افرادی بود که قیافه و ریختشان به هیچ عنوان به علاقمند سینما نمی خورد و دارای کارتهای ورودی زیادی بودند که با قیمت های 20 هزارتومانی آنها را می فروختند. یکی از آنها مردی حدود 50 ساله بود با چهره ای بسیار متین و قیافه اش به مدیرانی می خورد که ما هر روز آنها را می بینیم و با پسر و دخترش برای حضور در مراسم آمده بود و در میان تلاش برای ورود به سالن وقتی از قیمت های کارتها مطلع شد از تصمیم برای حضور در این مراسم منصرف شد و در کمال تعجب با اون ریخت و قیافه در حضور دختر  و پسرش شروع کرد به جلب مشتری برای کارتهای خود که احتمالا از طریق یکی از نهادها دریافت کرده بود (این است عشق سینما !).مراسم اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره بیست و هفتم بین المللی فیلم فجر با 30 دقیقه تاخیر و در میان ازدحام علاقه‌مندان در تالار بزرگ کشور برگزار شد و طی آن فیلم های «وقتی همه خوابیم» و «درباره الی» با دریافت 3 سیمرغ بلورین بیشترین جوایز را از جشنواره دریافت کردند.اجرای مراسم اختتامیه جشنواره را "محمدرضا شهیدی فر" برعهده داشت که نسبت به اجرای مراسم افتتاحیه، اجرای بسیار حرفه ای تر و معقول تری را از او شاهد بودیم .   در شروع مراسم کلیپی از مراسم افتتاحیه جشنواره به نمایش درآمد. در این کلیپ بخشی از صحبت‌های مهندس جعفری جلوه و دکتر شاه حسینی در کنار صحبت‌های محمود کلاری، ابراهیم حاتمی کیا، محمدرضا شرف الدین، رسول صدرعاملی به نمایش درآمد.در ادامه مراسم هیئت داوران بخش چشم واقعیت به روی صحنه آمدند تا جوایز مستند جشنواره را اهداء کنند.در این بخش دیپلم افتخار مستند کوتاه و نیمه بلند به "امیر جغتایی" برای فیلم "حباب سرد" اهدا شد.همچنین دیپلم افتخار دیگری به "مرتضی شعبانی" برای فیلم "ضاحیه" اهدا شد.اما سیمرغ بلورین بهترین مستند کوتاه و نیمه بلند به "فرشته جغتایی" کارگردان فیلم "چه سرسبز بود دره ما" اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم بلند مستند هم به "عکس ناتمام بهمن جلالی" رسید.

بخش سینما-ویدئو

جوایز سینما-ویدئو در دو بخش اهدا شد. کارگردانی و بهترین فیلم. در بخش کارگردانی فیلم های بلند ویدئویی سه دیپلم افتخار به ترتیب به "پوریا آذربایجانی" برای فیلم "آب و آئینه"، "حسن لفافیان" برای فیلم "بازی مهره سفید" و "شهرام مکری" برای فیلم "اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر" تعلق گرفت. سیمرغ بلورین این بخش به جمشید بهمنی برای فیلم «میکائیل» اهدا شد.اما سیمرغ بلورین بهترین فیلم بخش ویدئو سینما به فیلم «زینب» به کارگردانی علیرضا توانا رسید.

نکته – بر اساس آنچه از منتقدان و تماشاگران فیلم "اشکان ،انگشتر متبرک و چندداستان دیگر" ساخته "شهرام مکری" ،شنیده ام فیلم بسیار خوبی از کار درآمده که با توجه به تجربه اولین فیلم بلند "شهرام مکری" جای بحث و گفتگوی بسیار دارد . متاسفانه این فیلم را نتوانستم ببینم .در حاشیه مراسم دیدار کوتاهی با "شهرام مکری" داشتم و به او بخاطر این موفقیت تبریک گفتم.

بخش نگاه نویا فیلم های اول و دوم

در بخش "نگاه نو" سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و یک دستگاه خودروی "مینیاتور" به "واروژ کریم‌مسیحی" برای کارگردانی فیلم "تردید" اهدا شد. کریم مسیحی هنگام دریافت این جایزه گفت: "نمی دانم چرا پس از 35 سال فعالیت سینمایی برای فیلم دومم جایزه می گیرم. امیدوارم اگر تا 18 سال آینده فرصتی پیش آمد فیلم بهتری بسازم." سیمرغ بلورین بهترین فیلم این بخش هم همراه یک دستگاه خودروی "مینیاتور" به "سیدحسین حقگو" تهیه‌کننده فیلم "دلخون" رسید.این فیلم که با بازی "الناز شاکر دوست " و "حامد بهداد " ساخته شده و درباره یک زندانی در آستانه اعدام است که تصمیم می گیرد پس از مرگ اعضای خود را به بیماران نیازمند اهدا کند واحتمالا در اکران موفقیت نسبی را کسب خواهد کرد.همچنین در این بخش، جایزه ویژه هیئت داوران شامل سیمرغ بلورین و یک دستگاه خودروی "مینیاتور" به مسعود ده‌نمکی برای کارگردانی فیلم "اخراجی‌ها2" اهدا شد که او البته برخلاف دو سال پیش صحبت جنجالی نکرد و تنها از همکارانش در تولید این فیلم تشکر کرد.

نکته جالب – خیلی از حاضرین در سالن در باره معنی و مفهوم جایزه ویژه هیئت داروان می پرسیدند و معتقد بودند دلیلی برای اهدای این جایزه به این فیلم و شخص ده نمکی وجود نداد . از دیگر نکات جالب اینکه به هنگام اهدای جایزه برای لحظاتی بسیاری از تماشاگران شروع به "هو"کردن "مسعود ده نمکی"کردند که این کار چند ثانیه ای بیشتر طول نکشید و با تشویق بخش دیگر تماشاگران به تدریج از شدت آن کاسته شد و در انتهای صحبت های ده نمکی تبدیل به تشویق شد .

 در این بخش البته چند دیپلم افتخار هم اهدا شد که عبارت بودند از: دیپلم افتخار به "سامان استرکی" برای کارگردانی"صندلی خالی" این فیلم با بازی "رضا عطاران " و همسرش ساخته شده است و نکته جالب توجه تیپ و قیافه عجیب و غریب و نحوه لباس پوشیدن سامان خان بود که به خاطر نوع پوشش و لباس عجیبش به شدت از طرف حضار تشویق شد . همینطور "مسعود نقاش‌زاده" برای کارگردانی "کودک و فرشته"، "حمید نعمت‌ا..." و "هادی مقدم‌دوست" برای فیلمنامه "بی‌پولی"، حامد بهداد برای بازی در فیلم "دلخون"، "مونا احمدی" برای بازی در فیلم "کودک و فرشته" و "فریدون شیردل" برای فیلمبرداری "وقتی لیموها زرد شدند"موفق با کسب دیپلم افتخار شدند . از نکات جالب به هنگام اهدا این دیپلم افتخارها عدم حضور "حامد بهداد "برای دریافت جایزه اش بود. بعد از اهداء جوایز این بخش وزیر ارشاد به صحنه آمد و در صحبت هایش به تمجید از این دوره جشنواره پرداخت. در ادامه مراسم دو  قطعه موسیقی سنتی به‌صورت زنده توسط سالار عقیلی و گروهش اجرا شد که قطعه دوم که بازسازی اولین سرود ملی ایران ساخته لومیر فرانسوی بود با استقبال بسیار زیاد حضار مواجه شد.

بخش فیلم کوتاه

"خانه فاطمه کجاست؟" بهترین فیلم کوتاه داستانی شد و سیمرغ بلورین و یک دستگاه خودروی پراید به فریدون نجفی تعلق گرفت.در بخش بهترین فیلم کوتاه داستانی، دیپلم افتخار و 30 میلیون ریال به "سارا نامجو" برای فیلم "کلیدهای رویا" تعلق گرفت. همچنین سیمرغ بلورین و یک دستگاه خودروی پراید به "فریدون نجفی" برای فیلم "خانه فاطمه کجاست؟" تعلق گرفت.

مسابقه سینمای ایران یا سودای سیمرغ

اسامی داوران در بخش مسابقه سینمای ایران یا "سودای سیمرغ" عبارت بودند از : حسن بلخاری، ابراهیم حاتمی‌کیا(کارگردان)، داود رشیدی(بازیگر)، دکترمحمد سریر(آهنگساز)، منوچهر شاهسواری، رسول صدرعاملی(کارگردان) و مجید مجیدی (کارگردان) پس از دعوت مجری مراسم برای حضور داوران در صحنه حضار از حضور "ابراهیم حاتمی کیا" استقبال زیادی کردند و قبل از قرائت اسامی منتخبان وی به نمایندگی از داوران یادداشتی را خواند .

بهترین فیلم: از نظر هیئت داوران فیلم تردید ساخته "واروژ کریم مسیحی"به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد . دراین فیلم که برداشت و اقتباسی است از داستان "هملت" "ویلیام شکسپیر"بازیگران مطرحی چون "بهرام رادان " و "ترانه علیدوستی " و"علیرضا شجاع نوری"و..بازی می کنند.

جایزه ویژه هیئت داوران: هیئت داوران در این بخش از اختیارات خود استفاده کرد و جایزه ویژه ای را به فیلم "عیار 14 "به کارگردانی "پرویز شهبازی"اهدا کرد .

نکته – در حاشیه مراسم دقایقی را با پرویز شهبازی در مورد فیلمش صحبت کردم و نظراتم را در خصوص آخرین ساخته اش با اومطرح کردم. قرار شد نقدی را که در مورد "عیار 14 " نوشته ام را بصورت دقیق و کامل بخواند و نظراتش را بگوید . بعد از حدود شش سال این برای دومین بار بود که شهبازی را می دیدم . با وجود گذشت زمان همچنان خوب وسرحال مانده و هیچ نشانی از پیری در گذشت این سالها در چهره اش نبود.به نظرم این فیلم حرف های زیادی برای گفتن داشته و دارد . باید برای اکران عمومی آن صبر کرد.

بهترین کارگردان: در این بخش ابتدا یک دیپلم افتخار به "عبدالرضا کاهانی" برای فیلم "بیست"تعلق گرفت ، اما سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به همراه یک دستگاه خودرو مینیاتور همانطور که پیش بینی می شد و بسیاری از تماشاگران قبل از قرائت اسامی منتخبان نام او را فریاد به زدند ،به "اصغر فرهادی" به خاطر فیلم "در باره الی"اهدا شد . نکته جالب اینکه به خاطر حضور فرهادی در جشنواره برلین "صابر ابر " به نمایندگی از فرهادی این جایزه را دریافت کرد.  "صابر ابر" هنگام دریافت جایزه فرهادی پیامی از سوی او را قرائت کرد که در آن ضمن تشکر از خداوند، از تمام همکارانش سپاس ویژه کرده بود و جایزه اش را به همسرش "پریسابخت آور" تقدیم کرد.

بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی:فرید مصطفوی و ابوالحسن داودی برای"زادبوم"دیپلم افتخار این بخش را دریافت کردند.داوودی در حین دریافت جایزه گفت اولین فیلمنامه ای را که در سال 1360 نوشت از سوی مسئولین وقت صدا و سیما با بیش از 270 اشکال مکتوب مواجه شد به طوری که حجم اشکالات فیلمنامه بیشتر از متن فیلمنامه شده بود و ادامه داد اکنون خوشحال است که توانسته فیلمنامه ای کم غلط بنویسد که موفق به کسب جایزه شود.

بهترین فیلمنامه اقتباسی: واروژ کریم مسیحی برای "تردید"با اقتباس از هملت شکسپیر

بهترین بازیگر مرد: در این بخش مجری برنامه کفر حاضران را حسابی درآورد . شهیدی فر در ابتدا نیمی از متن هیئت داوران را خواند و گفت :ضمن تقدیر از بازی "شهاب حسینی" برای بازی در فیلم "درباره الی"، سیمرغ بلورین تعلق می گیرد به ....و پس از ناتمام گذاشتن جمله اش رو به "شهاب حسینی" کرد و گفت :آقای حسینی ظاهرا امسال هم موفق نشدید سیمرغ را بگیرید. در نهایت پس از اصرار به اتلاف وقت و رفتن روی اعصاب مردم گفت که اسم را نمی خواند و کاغذ را از طریق مانیتور به مردم نشان می دهد تا مردم اسم را بخوانند . وقتی صفحه کاغذ روی مانیتور نشان داده شد در انتها مشخص شد که سیمرغ بلورین  به شهاب حسینی برای بازی در فیلم «سوپر استار» تعلق گرفت.شهاب خان در هنگام حضور در صحنه برای دریافت سیمرغ یادی هم از "خسرو شکیبایی" کرد .

بهترین بازیگر زن:قبل از خواندن اسامی کاندیداهای این بخش حاضران یک صدا نام "گلشیفته" را فریاد می زدند و تلاش مجری برای ساکت کردنشان هم بی فایده بود . این در حالی بود که اسم گلشیفته اصلا در بین نامزدهای کسب سیمرغ هم نبود. کسانی که فیلم "درباره الی " و بازی بی نظیر او را در این فیلم دیده اند به خود حق می دهند که از عمدی بودن حذف نام گلشیفته در بین نامزدها سخن بگویند . بازی حیرت انگیز گلشیفته در این فیلم حداقل شانس نامزد شدن به عنوان بهترین بازیگر را داشت اما در نهایت این سیمرغ به "لیلا حاتمی" برای "بی‌پولی" تعلق گرفت . "لیلا حاتمی" که پیش از این در زمان اکران فیلم لیلا از "داریوش مهرجویی" مستحق دریافت این جایزه بود و از دریافت آن به ناحق محروم شده بودبرای اولین بار این جایزه را دریافت کرد. او در فیلم "بی پولی "نقش زنی کاملا معمولی از طبق متوسط را به زیبایی بازی کرده بود .

بهترین بازیگر مرد مکمل: نکته جالب این بخش فریاد یک صدای مردم قبل از خواندن اسامی نامزدها بود که همگی یک صدا "صابر ابر"را تشویق می کردند. بازی بی نظیر "صابر ابر" در نقش مکمل در فیلم "درباره الی" را نمی شود به سادگی چشم پوشی کرد اما درنهایت علیرضا خمسه برای فیلم  "بیست"موفق شد سیمرغ بلورین این بخش را به همراه یک دستگاه خودرو پراید ببرد . او با طنز خاص خود پس از دریافت جایزه پشت تریبون حاضر شد و گفت امروز روز مهمی است خوب تبریک ولی روز مهمتری است برای من چون سالگرد ازدواجم است . من اینپراد را به همسرم تقدیم می کنم و امیدوارم دیگه به ماشین من دست نزنه !!!

بهترین بازیگر زن مکمل:نمی شود از بازی بی نظیر "مریلا زارعی " در فیم "درباره الی "به سادگی گذشت . انتخاب هیئت داروان قابل احترام است اما ....،درنهایت  مهتاب کرامتی برای فیلم "بیست"این جایزه را گرفت.

بهترین فیلمبرداری:مرتضی پورصمدی برای "شبانه‌روز".

بهترین موسیقی: کارن همایونفر برای "زادبوم"‌.

بهترین تدوین: بهرام بیضایی و سپیده عبدالوهاب برای "وقتی همه خوابیم" تماشاگران بیضایی را به هنگام کسب این جایزه به شدت تشویق کردند و وی از حضور در پشت تریبون و حرف زدن اجتناب کرد.

بهترین صدا:حسن زاهدی برای " درباره الی".

بهترین طراحی صحنه و لباس: ایرج رامین‌فر، آتوسا قلمفرسایی برای "وقتی همه خوابیم"نکته جالب در این بخش صحبت های رامین فر بود که به ستایش از بیضایی پرداخت و از فحاشی منتقدین به بیضایی انتقاد کرد . در حین صحبت های رامین فر تماشاگران به شدت بیضایی را تشویق می کردند و تصاویر بیضایی روی مانیتور پخش می شد که با تعجب زیاد به حرفهای رامین فر گوش می کرد.

بهترین جلوه‌های ویژه: داود رسولیان برای "به کبودی یاس".

بهترین چهره‌پردازی: سعید ملکان برای "وقتی همه خوابیم".

بهترین فیلم از نگاه تماشاگران:سیمرغ بلورین این بخش به همراه یک دستگاه خودرو مخینیاتور  به طور مشترک به دو فیلم "بی‌پولی" و "درباره الی"تعلق گرفت . بر اساس آرا استخراج شده که در مجموع چیزی حدود 87 هزار رای بوددر این جشنواره هردو فیلم با آرای نزدیک به هم و حدود 80 درصد موفق به کسب این جایزه به صورت مشترک شدند ." مرتضی شایست"ه تهیه کننده فیلم "بی پولی" به هنگام دریافت این جایزه از کسب این جایزه که توسط مردم به او تعلق گرفته بود ابراز خوشحالی کرد و تهیه کننده فیلم "درباره الی" هم اظهار امیدواری کرد که حاشیه این فیلم از متن جدا شود تا بهانه به دست دیگران نیفتد .

 

توضیح – طی روزهای آتی نقد جامع و کاملی را که در باره فیلم "درباره الی "اینجا منتشر می شود، بخوانید . همچنین نقدهایی در باره فیلم های "وقتی همه خوابیم " و "بی پولی " و احتمالا "پستچی سه بار در نمی زند " را اینجا خواهید خواند.

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ملودی باران ...

سلام دوست عزیز ...[گل] گزارش مفصل و جالبی بود ... ممنون ، امیدوارم موفق باشی ... من هم به روزم ... خوشحال می شم نظرتو بدونم ... به امید دیدار ... شاد باشی ...[گل]

یلدا

سلام چرا گلشیفته در جشنواره برلین روسری سرش کرده ؟؟بخاطر فرهاد اصغری بوده یا اینکه دیگه به درد هالیوود نم خوره و میخواد برگرد ایران ....لطفا سئوالم رو جواب بده چون خیلی برام مهمه ،آدمی که تا پاش به آمریکا میرسه روسریش رو برمیداره و خیلی شیک در جشنواره کن شرکت میکنه چرا دوباره روسری سرش میکنه یعنی حجاب یک حربه سیاسی است؟؟؟[سوال]

مرضیه

www.fergheyetaleban.blogfa.com طالبان مذهبی، فرقه ای که از نو باید شناخت!

صدف

سلام دوست خوبم خیلی زیبا فیلم رو نقد کردی و ممنون از معرفیت. ولی نمیدونستم گلشیفته دوباره شروع بکار کرده فکر میکردم دیگه این اجازه رو نداره. درمورد دسته بندی فیلمها باهات کاملا موافقم مثلا فیم حس ششم از جمله فیلمایی بود که تاثیر دراز مدتی روی من داشت از بین فیلمای خارجی همینطور سریال میوه ی ممنوعه خیلی تاثیر مثبتی روی من داشت. ببینم فیلم همیشه پای یک زن در میان است چطوره ؟ من دوست دارم ببینم ولی هیچ کدوم از سایتا ندارن که بتونم داونلود کنم. ضمنا بروزم با ولنتاین و مسخره بازی ایرانیا [گل]

مسعود

درود بر افتخار ایران زمین گلشیفته عزیز

عشاق

سلام. مطلب طولانیتون رو خوندم جالب بود من هنوز این فیلم رو ندیدم تا بتونم خودم هم قضاوت کنم [گل]

aseman

سلام میدونی اول که اسمتو توی وبلاگ شهری از آب دیدم فکر کردم فرزاد حسنی مجری تلویزیونی خوب خیلی خوشحال شدم و وقتی که فهمیدم اون نیستی ناراحت شدم اما حالا که وبلاگتو گاه گاهی میبینم حس می کنم که همه نوشته هارو با علاقه و با حوصله تمام می نویسی .حوصله ... چیزی که مدتیه ترکم کرده... ولی واقعا از خوندن پست هات لذت می برم به خاطره عشقی که درونشه دعا کن منم دوباره عاشق کارم بشم...

m

چرا از چگونگی گزارش این مراسم در صداو سیمایتان نمی گویید که تصویر هیچ زنی را نشان نمی داد نه از هنرمند ها و نه از خانواده هایشان ، وقتی بیضایی جایزه می گیرد دقت می کنند که مبادا تصویر مژده شمسایی دیده نشود و ...از هنرمندان زن در شگفتم که چرا اعتراض نمی کنند چرا تحریم نمی کنند